PVL: Το Cignal ξεπερνά τον Petro Gazz στο θρίλερ για να ενισχύσει την προσφορά στον ημιτελικό

Cignal HD Spikers στο PVL Reinforced Conference.

Cignal HD Spikers στο PVL Reinforced Conference. -ΦΩΤΟ PVL

ΜΑΝΙΛΑ, Φιλιππίνες — Ο Cignal προηγήθηκε σε δύο σετ, αλλά κράτησε την ψυχραιμία του στο πέμπτο σετ με τους ντόπιους να δίνουν τα χτυπήματα του συμπλέκτη για να αποκρούσουν τον Petro Gazz, 25-22, 34-32, 15-25, 16-25, 15- 13, και να ενισχύσει τις ευκαιρίες του για ημιτελικό στο Ενισχυμένο Συνέδριο Premier League Volleyball 2022 την Πέμπτη στο Smart Araneta Coliseum.

Με την εισαγωγή του Cignal Tai Bierria να αποκλείεται για τη Rachel Anne Daquis στα μέσα του πέμπτου σετ, οι HD Spikers αντέκρουσαν από το έλλειμμα 8-11, καθώς η Glaudine Troncoso έκανε συνεχόμενες επιθέσεις για να ισοφαρίσει την αποφασιστική ομάδα στο 11. Ο Ces Molina διατήρησε το Το καρέ ισοφάρισε στο 12-όλα, αλλά ο Aiza Maizo-Pontillas επανέφερε το προβάδισμα στην πλευρά των Αγγέλων, καταφέρνοντας να πετύχει ένα kill από το μπλοκ.

Ο Ρόουζ Ντόρια τρύπησε μια ακίδα στα γήπεδα, αλλά αρχικά ονομάστηκε εκτός, την οποία αμφισβήτησε ο προπονητής της Cignal, Shaq Delos Santos. Η πρόκληση του βίντεο κρίθηκε επιτυχημένη, δείχνοντας ότι η μπάλα έπεσε στη γραμμή για να ισοφαρίσει το σετ, 13-όλα.

Η επιτυχημένη πρόκληση αποδείχθηκε σημείο καμπής καθώς ο Daquis κάρφωσε ένα μεγάλο μπλοκ στον MJ Phillips για το ματς, 14-13, πριν η Doria καρφώσει τον άσο που νίκησε το παιχνίδι για να τελειώσει τον αγώνα των δύο ωρών και 36 λεπτών και να ξεπεράσει το 29- σημειακή έκρηξη της εισαγωγής Petro Gazz Lindsey Vander Weide.

«Ήμασταν τυχεροί που πήραμε μια (επιτυχημένη πρόκληση). Ξέραμε ότι η μπάλα αναπήδησε, αλλά μόλις χτύπησε στη γραμμή. Αλλά ήταν κρίσιμο, καθώς ήταν το σημείο καμπής μας να ανακάμψουμε στο πέμπτο σετ», δήλωσε ο προπονητής της Cignal, Shaq Delos Santos, στα Φιλιππινέζικα.

Cignal's Rose Doria.  – PVL PHOTO

Cignal’s Rose Doria. – PVL PHOTO

Οι HD Spikers κέρδισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους για να αναγκάσουν μια τριπλή ισοπαλία σε 3-2 στην τρίτη θέση με τους Angels και τους F2 Logistics Cargo Movers με δύο ημι-αγκυροβόλια να απομένουν. Οι κοινές ηγέτες Creamline και Chery Tiggo κέρδισαν τα δύο πρώτα.

Η Bierria τερμάτισε ακόμα με 19 πόντους από τις 18 αιχμές της. Ο Μολίνα έδωσε τη σπίθα από τον πάγκο με 13 πόντους. Η Ria Meneses είχε 11 πόντους, ενώ ο Daquis πρόσθεσε εννέα πόντους, τονίζοντας δύο μπλοκ, και έκανε επτά ανασκαφές.

«Απλώς τους είπα να επαναφέρουν το κανονικό μας παιχνίδι, αυτό που μας βοήθησε στα δύο πρώτα σετ. Καλά που καταφέραμε να πάρουμε αυτή τη δύσκολη νίκη», είπε ο delos Santos.

Η Cignal έδειξε την ανθεκτικότητά της σε ένα δεύτερο σετ 43 λεπτών, αντεπιτίθεται από το έλλειμμα 24-20 όταν η Myla Pablo μπλόκαρε τον Angeli Araneta. Αλλά οι HD Spikers αρνήθηκαν να παραδώσουν το σετ καθώς πέτυχαν πέντε συνεχόμενους πόντους, πυροδοτούμενοι από τις συνεχόμενες επιθέσεις του Araneta, για να πάρουν το πλεονέκτημα 25-24.

Έσωσαν τέσσερα πλεονεκτήματα σετ με τη βοήθεια των δαπανηρών λαθών των αντιπάλων τους, καθώς η Ρία Μενέσες τους έβαλε μπροστά με πτώση, 31-30. Ο Πάμπλο ισοφάρισε εκ νέου το σετ, 32-όλα, αλλά το χτύπημα του Bierria που ακολούθησε μια μεγάλη αιχμή του Phillips έδωσε προβάδισμα σε δύο σετ για τον Cignal, ο οποίος έχασε τη δύναμη στο τρίτο και το τέταρτο καρέ.

Ο Vander Weide έβαλε 24 kills, τέσσερις άσους και ένα μπλοκ για να πάει με 16 digs. Ο Phillips σημείωσε 17 πόντους. Ο Ποντίγιας και ο σέττερ Τζανέλ Τσενγκ είχαν από 11 πόντους ο καθένας με τον πρώην Πέτρο Γκαζ με 15 εξαιρετικά σετ, ενώ ο Τζόνα Σαμπέτ πρόσθεσε 10 πόντους.