NFL: Ο Tom Brady σημειώνει ένα ακόμη ορόσημο στη νίκη του Bucs

Tom Brady Buccaneers NFL

Ο Tom Brady #12 των Tampa Bay Buccaneers φεύγει από το γήπεδο αφού νίκησε τους Los Angeles Rams στο Raymond James Stadium στις 6 Νοεμβρίου 2022 στην Τάμπα της Φλόριντα. Julio Aguilar/Getty Images/AFP

Ο Τομ Μπρέιντι γύρισε ένα πάσο touchdown μίας γιάρδας στον Κέιντ Ότον με εννέα δευτερόλεπτα να απομένουν για να χαρίσει στον Τάμπα Μπέι μια νίκη NFL με 16-13 επί του πρωταθλητή του Super Bowl, Λος Άντζελες Ραμς, την Κυριακή.

Ο 45χρονος στρατηγός, νικητής του ρεκόρ επτά κορώνων Super Bowl, έγινε ο πρώτος παίκτης με 100.000 πασινγκ γιάρδες καριέρας, ολοκληρώνοντας 36 από 58 βολές για 280 γιάρδες.

Ο Μπρέιντι έδωσε επίσης το ρεκόρ του στο NFL για την 69η νίκη στα τελευταία δύο λεπτά ή την παράταση, συμπεριλαμβανομένων των αγώνων πλέι οφ.

Ήταν η 55η τέτοια κίνηση του στο τέταρτο δεκάλεπτο ή η παράταση στην κανονική περίοδο, σπάζοντας την ισοπαλία με τον Πέιτον Μάνινγκ για τα περισσότερα στην ιστορία του πρωταθλήματος.

Το πιο σημαντικό για τον Μπρέιντι, η νίκη σταμάτησε τους τρεις αγώνες των Μπακς, που σήμανε την πρώτη φορά που ο Μπρέιντι είχε χάσει τρία συνεχόμενα παιχνίδια από το 2002.

«Τα πάντα έχουν να κάνουν με τη νίκη, φίλε», είπε ο Brady, ο οποίος οδήγησε τους Bucs 60 γιάρδες σε 35 δευτερόλεπτα για να αρπάξει τη νίκη.

«Το χρειαζόμασταν. Το χρειαζόμασταν και το πήραμε», πρόσθεσε για μια νίκη που έκανε τους Bucs στο 4-5 ενώ οι Rams έπεσαν στο 3-5.

Στο Κάνσας Σίτι, η επίθεση των Chiefs είχε δυσκολίες, αλλά ο στρατηγός Patrick Mahomes πέρασε στη νίκη με 20-17 στην παράταση επί των Tennessee Titans.

Ο Mahomes έτρεξε για ένα touchdown και μετατροπή δύο πόντων που ισοφάρισε σε 17-17 για να αναγκάσει την παράταση.

Με την πρώτη κατοχή της έξτρα συνεδρίας, ο Μαχόμες έκανε πιλότο ένα τέρμα με το γκολ των 28 γιάρδων του Χάρισον Μπάτκερ, και η άμυνα των Αρχηγών δεν επέτρεψε στους Τιτάνες να μειώσουν την κατοχή τους στην παράταση για να εξασφαλίσουν τη νίκη.

«Η άμυνά μας απέκρουσε την ουρά της», είπε ο Μαχόμες. «Μας κράτησαν σε αυτό το παιχνίδι όταν παλέψαμε για περίπου τρία τέταρτα. Απλώς συνεχίσαμε να παλεύουμε και πήραμε την τύχη μας… βρήκαμε έναν τρόπο να το δέσουμε».

Ο Mahomes ολοκλήρωσε 43 από τις 68 πάσες για 446 γιάρδες και ένα TD, με τους Chiefs να παλεύουν πίσω από το έλλειμμα 17-9 αφού οι Titans ενισχύθηκαν από δύο ορμητικά touchdowns από τον Derrick Henry.

Ξαδέρφια εμπνευσμένα από τους Βίκινγκς

Κατά τα άλλα, ο Kirk Cousins ​​της Μινεσότα έκανε 265 γιάρδες και δύο αγγίγματα σε μια θριαμβευτική επιστροφή στην Ουάσιγκτον, ενώ οι Buffalo Bills αναστατώθηκαν από τους New York Jets.

Ο Cousins, ο οποίος πέρασε έξι σε μεγάλο βαθμό απογοητευτικές σεζόν NFL με την Ουάσιγκτον προτού ενταχθεί στους Vikings το 2018, πυροδότησε τη Μινεσότα έναντι των Commanders με 20-17.

«Ήξερα ότι θα ένιωθα συναισθηματική έλξη, βλέποντας το πάρκινγκ των παικτών όπου κάναμε παρέα. Σχεδόν έριξα ένα δάκρυ», είπε ο Κάζινς.

«Αλλά είχαμε μια δουλειά να κάνουμε και ολοκληρώσαμε τη δουλειά».

Οι Βίκινγκς, που έπεσαν πίσω με 17-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο, βελτιώθηκαν σε 7-1 συνολικά – το καλύτερο ξεκίνημά τους από το 2009 – και αύξησαν το σερί νικών τους σε έξι αγώνες.

Στη Νέα Υόρκη, οι Jets οδήγησαν 86 γιάρδες για να δημιουργήσουν το 28-yard του Greg Zuerlein με το 1:43 να κερδίζουν τον Buffalo με 20-17 για το καλύτερο ξεκίνημά τους εδώ και 12 χρόνια.

Ο στρατηγός του Bills, Josh Allen, έτρεξε για δύο touchdowns, αλλά οι αμυντικοί των Jets κατέπνιξαν την κορυφαία επιθετική μονάδα του NFL καθώς ο Buffalo έπεσε στο 6-2, ακόμα μπροστά από τους Jets στην κορυφή του τμήματος AFC East.

Το Μαϊάμι βελτιώθηκε σε 6-3 στο AFC East καθώς ο Tua Tagovailoa έκανε 302 γιάρδες και τρία touchdown στη νίκη των Dolphins με 35-32 στο Σικάγο.

Ο Justin Fields του Σικάγο, ο οποίος είχε τρεις πάσες touchdown και ένα touchdown σε μια χαμένη αιτία, έτρεξε για 178 γιάρδες για να σημειώσει ένα ρεκόρ κανονικής σεζόν NFL ενός αγώνα για κουαρτμπακ, πέντε περισσότερο από το παλιό σημάδι του Michael Vick από το 2002.

Οι Green Bay Packers υπέστησαν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους, έχασαν με 15-9 στο Ντιτρόιτ, καθώς ο Aaron Rodgers πέταξε τρία κοψίματα ενώ ο Jared Goff πέταξε δύο πάσες touchdown για τους Lions.

Ο Τζο Μίξον από το Σινσινάτι σημείωσε ένα ομαδικό ρεκόρ πέντε touchdowns, τρέχοντας 22 φορές για 153 γιάρδες και τέσσερα touchdown και ρίχνοντας για άλλο ένα TD για να δώσει δύναμη στους Bengals να επισκέπτονται την Καρολίνα με 42-21.

Ο Τράβις Ετιέν έτρεξε για 109 γιάρδες και δύο αγγίγματα και ο Τρέβορ Λόρενς έριξε άλλο ένα σκορ καθώς ο οικοδεσπότης Τζάκσονβιλ κέρδισε από το έλλειμμα 17-0 το Λας Βέγκας με 27-20.