NBA: Σερί πονταρίσματος των Νετς κόντρα στους έκπληκτους Μπουλς

Kyrie Irving Nets NBA

Ο Kyrie Irving #11 των Μπρούκλιν Νετς κάνει χειρονομίες κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου του αγώνα εναντίον των San Antonio Spurs στο Barclays Center στις 2 Ιανουαρίου 2023 στη Νέα Υόρκη. Dustin Satloff/Getty Images/AFP

Πριν από λίγο περισσότερο από δύο μήνες, η δεύτερη θητεία του Jacque Vaughn ως προπονητής των Brooklyn Nets ξεκίνησε με δυσοίωνο τρόπο με μια κατάρρευση στο τέταρτο δεκάλεπτο εντός έδρας κόντρα στους Chicago Bulls.

Τώρα, οι Vaughn and the Nets θα κατευθυνθούν στο Σικάγο για το τρίτο μεγαλύτερο σερί νικών τους στην ιστορία του franchise και θα επιδιώξουν μια 13η συνεχόμενη νίκη το βράδυ της Τετάρτης.

Οι Νετς είναι 23-7 από τότε που ο Βον ανέλαβε τον Στιβ Νας αφού οι Νετς έριξαν πέντε από τα πρώτα επτά παιχνίδια τους. Οι Νετς επικράτησαν με 31-19 στο τέταρτο δεκάλεπτο εκείνης της ήττας από τους Μπουλς την 1η Νοεμβρίου, υποχωρώντας με 108-99.

Η Μπρούκλιν κέρδισε 11-7 στους πρώτους 18 αγώνες της υπό τον Βον πριν ξεκινήσει το τρέχον νικηφόρο σερί της με τη νίκη με 122-116 επί των Σάρλοτ Χόρνετς στις 7 Δεκεμβρίου.

Το Μπρούκλιν έχει κερδίσει διψήφιες νίκες πέντε φορές στο νικηφόρο σερί, συμπεριλαμβανομένης της Δευτέρας, όταν κέρδισε με 139-103 τους φιλοξενούμενους Σαν Αντόνιο Σπερς. Οι Νετς σούταραν 62,4 τοις εκατό, σημειώνοντας την πέμπτη φορά αυτή τη σεζόν που έκαναν τουλάχιστον 60 τοις εκατό. Όλα αυτά έχουν έρθει κατά τη διάρκεια της νικηφόρας πορείας τους.

«Νομίζω ότι πάντα θέλαμε να έχουμε αυτή τη χημεία», είπε ο Μπεν Σίμονς του Μπρούκλιν. «Προφανώς πιστεύω ότι χρειάζεται χρόνος. Είναι ένα νέο είδος ομάδας, νέος προπονητής. Απλώς το απολαμβάνουμε. Προσπαθούμε να κερδίσουμε, να παίξουμε αυτά τα παιχνίδια και να διασκεδάσουμε».

Το νικηφόρο σερί είναι δύο λιγότερο από το ρεκόρ franchise των 14 αγώνων που σημειώθηκε δύο φορές, πιο πρόσφατα από τις 12 Μαρτίου έως τις 6 Απριλίου 2006, όταν ο Βον εμφανιζόταν σε κάθε παιχνίδι ως εφεδρικός γκαρντ. Είναι επίσης το μεγαλύτερο σερί νικών του ΝΒΑ από τότε που κέρδισαν οι Φοίνιξ Σανς 18 σερί 30 Οκτωβρίου-30 Δεκεμβρίου. 2, 2021.

Τα αστέρια του Μπρούκλιν οδηγούν κατά τη διάρκεια της διαδρομής. Ο Kyrie Irving, ο οποίος σημείωσε τέσσερις πόντους στο ντεμπούτο του Vaughn πριν εκτίσει ποινή οκτώ αγώνων, σημείωσε 27 τη Δευτέρα. Σούταρε 11 από τα 14 από το γήπεδο, συμπεριλαμβανομένου ενός μπακ με το ένα χέρι στο δεύτερο τέταρτο, και έχει μέσο όρο 29,3 πόντους στα 10 παιχνίδια που έχει παίξει κατά τη διάρκεια του σερί.

Ο Kevin Durant πρόσθεσε 25 και 11 ασίστ τη Δευτέρα για το τέταρτο double-double του και έχει μέσο όρο 28,8 πόντους στα 11 παιχνίδια που έχει παίξει κατά τη διάρκεια του σερί.

Το Σικάγο προσπαθεί να αποφύγει την τρίτη σερί ήττα αφού σαρώθηκε σε ένα σπίτι με έδρα με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς. Οι Μπουλς έχουν σκορ 5-4 απέναντι στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες της Ανατολής (Βοστώνη, Μπρούκλιν, Μιλγουόκι και Κλίβελαντ) μετά από δύο σκληρές ήττες από τους Καβαλίερς.

Το Σάββατο, οι Bulls σχεδόν διέγραψαν ένα έλλειμμα επτά πόντων στα δύο τελευταία λεπτά της ρύθμισης, αλλά ο DeMar DeRozan έχασε τον νικητή του αγώνα λίγο πριν το buzzer. Τη Δευτέρα, οι Μπουλς πήραν προβάδισμα 21 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και 18 πόντων στο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Ντόνοβαν Μίτσελ στην ήττα της παράτασης με 145-134 στο Κλίβελαντ.

Το Σικάγο επέτρεψε 71 πόντους στον Μίτσελ, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, το Σικάγο επέτρεψε στον Μίτσελ να σκοράρει μετά την ισοφάριση με 4,1 δευτερόλεπτα να απομένουν για τον κανονισμό, αφού έχασε εσκεμμένα μια ελεύθερη βολή και φάνηκε να έφυγε νωρίς από τη γραμμή του φάουλ. Οι Καβαλίερς συνέχισαν να επικρατούν των Μπουλς με 15-4 στην παράταση.

“Προφανώς, πρέπει να αποκλείσουμε καλύτερα ανεξάρτητα από την κατάσταση”, δήλωσε ο προπονητής του Σικάγο, Μπίλι Ντόνοβαν. «Ξέρουμε ότι θα χάσουν. Πρέπει να πάμε εκεί και να το κάνουμε. Ό,τι κι αν είναι, πρέπει να ξεπεράσουμε τα πράγματα. Πιστεύω πολύ σε αυτό.”

Η αδυναμία να σταματήσει τον Μίτσελ χάλασε το αποτέλεσμα 44 πόντων από τον ΝτεΡόζαν, ο οποίος σκόραρε επίσης 42 πριν από μια εβδομάδα στη νίκη του Σικάγο επί του Μιλγουόκι.