NBA: Ο Τζόκιτς τριπλό σπινθήρα στο Ντένβερ επί του Πόρτλαντ, οι Σπερς ζαλίζουν τους Νετς

Νίκολα Γιόκιτς Νάγκετς ΝΒΑ

Νίκολα Γιόκιτς των Ντένβερ Νάγκετς (Getty Images μέσω AFP)

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ – Ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε το 13ο triple-double της σεζόν καθώς οι Ντένβερ Νάγκετς ξεπέρασαν την επίδειξη 44 πόντων από τον Ντέμιαν Λίλαρντ νικώντας τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 122-113 την Τρίτη.

Ο δύο φορές πολυτιμότερος παίκτης του ΝΒΑ, ο Jokic, τερμάτισε με 36 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, καθώς το Ντένβερ επέκτεινε το σερί νικών του σε επτά αγώνες για να περάσει ένα παιχνίδι μακριά από το Μέμφις στην κορυφή της Δυτικής Περιφέρειας.

Ήταν το 17ο triple-double 30 πόντων στην καριέρα του Jokic, τοποθετώντας τον σε διάσημη εταιρεία μαζί με τους Magic Johnson και Larry Bird στην έβδομη θέση στην κατάταξη όλων των εποχών.

Ένα υψηλό σκορ στο πρώτο ημίχρονο είδε το Ντένβερ να προηγείται με 73-66, με τον Λίλαρντ να κρατά σταθερά το Πόρτλαντ στο κυνήγι με 30 πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Αλλά οι αμυντικές προσαρμογές του Ντένβερ στο δεύτερο ημίχρονο τους βοήθησαν να κρατήσουν σταθερά τον αγώνα καθώς απέσπασαν στο τέταρτο τέταρτο —προηγούμενοι έως και 20 πόντους σε ένα στάδιο— για να κλείσουν τη νίκη.

«Είναι πάντα σκληρό και είναι πάντα ενδιαφέρον απέναντί ​​τους», είπε ο Jokic στη συνέχεια. «Είναι μια καλή ομάδα με καλό προπονητή και ο Λίλαρντ παίζει καταπληκτικά αυτή τη στιγμή.

«Αλλά νομίζω ότι στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλή άμυνα… και γι’ αυτό κερδίσαμε το παιχνίδι».

Η έλξη 36 πόντων του Jokic προήλθε από 13-από-14 σουτ από το γήπεδο, συμπεριλαμβανομένης μιας σχεδόν τέλειας εμφάνισης από τη γραμμή των ελεύθερων βολών.

Ο Σέρβος ήταν ένας από τους πέντε διψήφιους παίκτες του Ντένβερ — ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ πρόσθεσε 23 πόντους και ο Τζαμάλ Μάρεϊ 17.

Ο Bruce Brown είχε 12 εκτός πάγκου ενώ ο Aaron Gordon πρόσθεσε 11.

Εν τω μεταξύ, ο φυλαχτός του Πόρτλαντ, Λίλαρντ, έκανε έξι στα 12 από τα τρίποντα και ήταν τέλειο 14 στα 14 από τη γραμμή του φάουλ στους 44 πόντους του.

Κατά τα άλλα την Τρίτη, ένας εξαντλημένος Μπρούκλιν Νετς έπεσε σε τρίτη συνεχόμενη ήττα σε μια ήττα με 106-98 από τους Σαν Αντόνιο Σπερς.

Από τους Νετς έλειπαν οι Κέβιν Ντουράντ (γόνατο) και Κάιρι Ίρβινγκ (γάμπα) λόγω τραυματισμού, και οι απόντες αποδείχτηκαν κρίσιμοι καθώς ο αστέρας των Σπερς, Κέλντον Τζόνσον, σημείωσε 36 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η νίκη έσπασε ένα σερί πέντε ήττων για το Σαν Αντόνιο, το οποίο παραμένει μία θέση μακριά από τον πάτο της Δυτικής Περιφέρειας με 14 νίκες και 31 ήττες.

Το Μπρούκλιν δεν έχει κερδίσει κανένα παιχνίδι από τότε που ο Ντουράντ υπέστη τον τραυματισμό του στο δεξί γόνατο κόντρα στο Μαϊάμι στις 8 Ιανουαρίου.

«Ομαδική προσπάθεια»

Ενώ το Μπρούκλιν παλεύει να ξαναβρεί τον νικηφόρο ρυθμό του χωρίς τον Ντουράντ, το Μιλγουόκι απέκρουσε για άλλη μια φορά την ήττα του σταρ τους Γιάννη Αντετοκούνμπο καθώς κέρδισε με 130-122 τους Τορόντο Ράπτορς.

Ο Αντετοκούνμπο έχει χάσει πλέον τέσσερις συνεχόμενους αγώνες για τους Μπακς, αλλά ο Τζρου Χόλιντεϊ ενίσχυσε με μια μεγάλη απόδοση για να οδηγήσει τους πρωταθλητές του ΝΒΑ του 2021 στη νίκη.

Ο Χόλιντεϊ τελείωσε με 37 πόντους, με έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ, καθώς το δεύτερο Μιλγουόκι πλησίασε τη Βοστώνη στην κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας.

Το Μιλγουόκι έμεινε πίσω με 74-67 στο ημίχρονο, αλλά χάθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο για να σφραγίσει τη νίκη, επικρατώντας του Τορόντο με 38-23.

“Σίγουρα μια ομαδική προσπάθεια, όλοι έπαιξαν με την καρδιά τους και πήραν τη νίκη”, είπε ο Holiday στη συνέχεια.

Στο άλλο παιχνίδι της Τρίτης, ο Joel Embiid σημείωσε 41 πόντους καθώς οι Philadelphia 76ers επικράτησαν εντός έδρας των Los Angeles Clippers με 120-110.

Οι Σίξερς παραμένουν τρίτοι στην κατάταξη της Ανατολικής Περιφέρειας με 28-16.