NBA: Οι Σανς σφυρίζουν τους Χόρνετς σε αναμέτρηση κοντόχειρων ομάδων

PHOENIX, ARIZONA - 22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: Ο Cameron Johnson #23 των Phoenix Suns αντιδρά με τους Chris Paul #3, Mikal Bridges #25 και Dario Saric #20 αφού σκόραραν εναντίον των Memphis Grizzlies στο δεύτερο μισό του αγώνα του NBA στο Footprint Center τον Ιανουάριο 22, 2023 στο Φοίνιξ της Αριζόνα.  Οι Σανς νίκησαν τους Γκρίζλις με 112-110.

FILE– Ο Cameron Johnson #23 των Phoenix Suns αντιδρά με τους Chris Paul #3, Mikal Bridges #25 και Dario Saric #20. Christian Petersen/Getty Images/AFP

Ο Κάμερον Τζόνσον σημείωσε 24 πόντους καθώς οι Φοίνιξ Σανς έσκασαν τους φιλοξενούμενους Σάρλοτ Χόρνετς – δύο φορές – στη νίκη με 128-97 την Τρίτη το βράδυ σε έναν αγώνα ομάδων που έλειπαν βασικοί παίκτες λόγω τραυματισμών.

Ο Φοίνιξ έχτισε ένα προβάδισμα 30 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, μόνο για να το δει να μειώνεται στους οκτώ πόντους στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια, οι Suns το ανέβασαν ξανά και ανέβηκαν κατά 23 αργά στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τελικά στο 33 στο δρόμο για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους.

Ο Τζόνσον, ο οποίος δεν σκόραρε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν 9-προς-11 από το γήπεδο, πηγαίνοντας 6-προ-7 στα τρίποντα. Οι Σανς έκαναν 22 σουτ και έκαναν 55 τοις εκατό από το εύρος των 3 πόντων.

Ο Ντάριο Σάριτς είχε 19 πόντους από τον πάγκο του Φίνιξ, ενώ ο Μίκαλ Μπρίτζες έδωσε 18 πόντους, ο Τζοκ Λαντέιλ 15 πόντους, ο Κρις Πολ σημείωσε 14 πόντους και 11 ασίστ και ο Ντάμιον Λι 11 πόντους.

Οι Hornets ήταν μόλις 6-for-25 σε προσπάθειες 3 πόντων (24 τοις εκατό). Οι βολές μακρινής εμβέλειας επέτρεψαν στον Φοίνιξ να σημειώσει το ωραίο σύνολο πόντων παρά τις 17 ανατροπές.

Ο Terry Rozier, ο οποίος έκανε τέσσερα από τα σουτ τριών πόντων της ομάδας του, σημείωσε 19 πόντους για να οδηγήσει τη Charlotte στο σκοράρισμα για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι. Ο Mason Plumlee σημείωσε 17 πόντους και ο Jalen McDaniels σημείωσε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Hornets έμειναν ξανά χωρίς γκαρντ LaMelo Ball (αστράγαλος, καρπός) και Cody Martin (hamstring), ενώ ο Gordon Hayward (αριστερό hamstring) σημείωσε αργά το ξυστό. Ο πρωτάρης γκαρντ Μπράις ΜακΓκόουενς σημείωσε πέντε πόντους στο πρώτο του ξεκίνημα στην καριέρα του.

Ο Φοίνιξ ήταν χωρίς τους Ντέβιν Μπούκερ, Κάμερον Πέιν και Λάντρι Σάμετ — όλοι με τραυματισμούς στο πόδι ή το πόδι — και τον Ντιάντρε Άιτον (ασθένεια χωρίς COVID).

Αφού οι Χόρνετς έκλεισαν με 58-50 στο παιχνίδι τριών πόντων της Ουάσινγκτον, οι Μπρίτζες και ο Πολ έκαναν 3άρια στις επόμενες δύο κατοχές του Φοίνιξ. Το προβάδισμα εκτινάχθηκε στο 77-57 με λίγα περισσότερα από πέντε λεπτά να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Paul.

Η Σάρλοτ ολοκλήρωσε ένα road trip τεσσάρων αγώνων με σκορ 2-2 με ήττες σε συνεχόμενες νύχτες μετά από μια ήττα με 120-102 τη Δευτέρα το βράδυ στη Γιούτα.