NBA: Οι καθυστερημένοι ηρωισμοί βοηθούν τους Grizzlies να κορυφωθούν στους Cavaliers για 11η συνεχόμενη νίκη

Ο Ja Morant #12 των Μέμφις Γκρίζλις πηγαίνει στο καλάθι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα εναντίον των Κλίβελαντ Καβαλίερς στο FedExForum στις 18 Ιανουαρίου 2023 στο Μέμφις του Τενεσί. Τζάστιν Φορντ/Getty Images/AFP

Ο Στίβεν Άνταμς έβαλε πίσω το χαμένο λέι απ του Τζα Μοράντ και ο Ντίλον Μπρουκς μπλόκαρε μια απελπισμένη προσπάθεια 3 πόντων από τον Ντάριους Γκάρλαντ καθώς έληγε ο χρόνος για να οδηγήσει τους Μέμφις Γκρίζλις στην 11η σερί νίκη τους, 115-114, επί των φιλοξενούμενων Κλίβελαντ Καβαλίερς το βράδυ της Τετάρτης.

Οι 11 συνεχόμενες νίκες ταιριάζουν με το ρεκόρ του franchise του Μέμφις και είναι ένα μικρό σερί 12 αγώνων του Μπρούκλιν ως το μεγαλύτερο στο ΝΒΑ αυτή τη σεζόν.

Οι Γκρίζλις έκαναν ράλι αφού ο Έβαν Μόμπλι χτύπησε ένα γάντζο στροφής και ένα εξάποδο που έβαλε το Κλίβελαντ με 114-111, με 1:14 να απομένει.

«Είμαστε πάντα έτοιμοι για τη φυσική κατάσταση, είμαστε έτοιμοι να παίξουμε», είπε ο Μπρουκς στη συνέχεια.

«Έχουμε ένα σωρό σκυλιά εδώ που είναι έτοιμα να παίξουν κάθε βράδυ. Πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε με σωματικότητα, να συνεχίσουμε να παίζουμε με καρδιά και προσπάθεια και να συνεχίσουμε να παίζουμε μαζί».

Ο Ντέσμοντ Μπέιν οδήγησε το Μέμφις με 25 πόντους, συμπεριλαμβανομένων 5-προς-8 σουτ από 3-πόντους, ενώ ο Morant τελείωσε με 24 πόντους και οκτώ ασίστ.

Ο Γκάρλαντ είχε 24 πόντους και 14 ασίστ, καταρρίπτοντας πέντε τρίποντα, οδηγώντας το Κλίβελαντ. Ο Caris LeVert είχε 23 πόντους και ο Evan Mobley 18 πόντους και 15 ριμπάουντ για τους Cavaliers.

Ο Άιζακ Οκόρο του Κλίβελαντ έκανε και τα έξι σουτ που έκανε τη βραδιά για τους Καβαλίερς, συμπεριλαμβανομένου του 4-προς-4 από βαθιά, σημειώνοντας 17 πόντους. Ο Τζάρετ Άλεν πρόσθεσε 14 πόντους και οκτώ ριμπάουντ καθώς και οι πέντε παίκτες του Κλίβελαντ τερμάτισαν διψήφιοι στο σκοράρισμα.

Οι Καβαλίερς δεν είχαν τις υπηρεσίες του σταρ γκαρντ και πρώτου σκόρερ Ντόνοβαν Μίτσελ. Ο Μίτσελ, με μέσο όρο 28,4 πόντους ανά παιχνίδι, έμεινε έξω με τεντωμένη αριστερή βουβωνική χώρα.

Ο ΛεΒέρτ αντικατέστησε τον Μίτσελ στην ενδεκάδα και έκανε την 21η έναρξη της σεζόν. Ξεκίνησε το 4-for-5 από το εύρος των 3 πόντων και σημείωσε 12 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο στο δεύτερο δεκάλεπτο για να κρατήσει το Κλίβελαντ κοντά.

Χωρίς τον Μίτσελ, οι Καβαλίερς μπόρεσαν να προηγηθούν με 13-3 στα πρώτα λεπτά απέναντι στην πιο καυτή ομάδα της Δυτικής Περιφέρειας.

Όμως οι Γκρίζλις έκλεισαν το δεκάλεπτο με 11-5 για να προηγηθούν με 31-30 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι Cavs προηγήθηκαν με 39-38 πριν από το σερί 20-0 του Memphis που έβαλε τους Grizzlies μπροστά με 19. Λίγο μετά από ένα dunk Ja Morant που επανέφερε το προβάδισμα του Memphis στο 19, το Cleveland απάντησε με 20-8 για να μειώσει το πλεονέκτημα του Memphis σε επτά, 68 -61, στο ημίχρονο.

Ο Άλεν σημείωσε 10 πόντους σε ένα άλμα στο τρίτο δεκάλεπτο για το Κλίβελαντ που περιελάμβανε μια έκρηξη 14-3 στο τέλος της περιόδου που έδωσε στο Κλίβελαντ προβάδισμα 91-89 προς την τελική περίοδο. Ο Λαμάρ Στίβενς στράγγισε έναν άλτη μήκους με το δεξί του πόδι στη γραμμή των 3 πόντων με 24,2 δευτερόλεπτα να απομένουν στο τέταρτο που έδωσε στο Κλίβελαντ το πρώτο του προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο.