Hearts 1 – 0 St Mirren

Ένα χτύπημα από τον Μπάρι ΜακΚέι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να εξασφαλίσει μια σκληρή νίκη με 1-0 στην Πρέμιερσιπ για την Χαρτς επί της Σεντ Μίρεν στο Τάινκαστλ.

Η νίκη οδήγησε τους Jambos έξι βαθμούς διαφορά από το Aberdeen στον αγώνα για την τρίτη θέση.

Το αφεντικό της Hearts, Robbie Neilson, στάλθηκε στο περίπτερο επειδή προκάλεσε την οργή των επισήμων, καθώς η St Mirren εμφανίστηκε δυνατά στα τελευταία στάδια.

Καρδιές'  Ο προπονητής Robbie Neilson λαμβάνει κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή David Munro
Εικόνα:
Ο μάνατζερ των Χαρτς, Ρόμπι Νίλσον, λαμβάνει κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Ντέιβιντ Μάνρο

Οι Jambos έκαναν δύο αλλαγές στην ομάδα που ξεκίνησε το 1-1 εκτός έδρας με τους Saints το περασμένο Σαββατοκύριακο, καθώς οι Alan Forrest και Cammy Devlin αποχώρησαν, με τον Andy Halliday να επιστρέφει από τραυματισμό και τον James Hill να κάνει το ντεμπούτο του αφού έφτασε ως δανεικός από την Bournemouth αυτή την εβδομάδα.

Η St Mirren έκανε τρεις αναγκαστικές αλλαγές στην άμυνά της, καθώς ο Ryan Strain έπεσε λόγω τραυματισμού και οι Marcus Fraser και Charles Dunne έχασαν τη θέση τους λόγω τιμωρίας. Ο Richard Taylor, ο Declan Gallagher και ο Ryan Flynn προστέθηκαν στο πλάι.

Οι Buddies είδαν το πρώτο γκολ στο 10ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν ένα κόρνερ.

Η Hearts είχε αρκετή μπάλα στα πρώτα στάδια, αλλά η πρώτη τους κατάλληλη ευκαιρία δεν έφτασε μέχρι το 18ο λεπτό, όταν το φάουλ του Robert Snodgrass από πλάγια αριστερά βρήκε τον Lawrence Shankland στο πίσω δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του επιθετικού αντιμετωπίστηκε εύκολα από τον Trevor. Κάρσον.

Οι Τζάμπο προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό, όταν ο ΜακΚέι πέτυχε ένα υπέροχο τελείωμα από την άκρη της μεγάλης περιοχής, αφού αντάλλαξαν πάσες με τον Σάνκλαντ και τον Χάλιντεϊ στη συγκέντρωση.

Ο ΜακΚέι πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στη Σεντ Μίρεν
Εικόνα:

Οι Χαρτς είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους στο 42ο λεπτό, αλλά ο αμυντικός Τέιλορ πέταξε με γενναιότητα το σώμα του μπροστά στο δυνατό γωνιακό χτύπημα του Σάνκλαντ ακριβώς μέσα στην περιοχή.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες να διευρύνουν το πλεονέκτημά τους στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Χάλιντεϊ πυροβόλησε αμέσως μετά από καλή δουλειά του Άλεξ Κόχραν για να τον βάλει πριν ο Τέιλορ παράγει άλλο ένα εξαιρετικό κομμάτι άμυνας για να σταματήσει τον Τζος Τζίνελι να κάνει ένα σουτ μέσα στο πλάι. κουτί.

Η St Mirren βρισκόταν στην κορυφή για μεγάλο μέρος του τελευταίου ημίωρου και ο Greg Kiltie έκανε ένα σουτ από την άκρη του κουτιού στο 64ο λεπτό προτού ο συνάδελφός του Jonah Ayunga είδε ένα χαμηλό σουτ από τον Clark, έξι λεπτά αργότερα.

Το αφεντικό της Hearts, Neilson – ο οποίος είχε λάβει νωρίτερα κίτρινη κάρτα για διαφωνία προς τους διαιτητές – στάλθηκε στην κερκίδα στο 78ο λεπτό επειδή έκανε μια χειρονομία “show” προς τον διαιτητή David Munro αφού απέρριψε τους ισχυρισμούς της Hearts για χάντμπολ εναντίον ενός παίκτη της St Mirren.

Οι Saints νόμιζαν ότι είχαν ισοφαρίσει στο 82ο λεπτό, όταν ο Clark έκανε μια εκπληκτική διπλή απόκρουση για να αρνηθεί τον Kiltie και μετά τον Main πριν ο Ayunga χτυπήσει το ριμπάουντ.

Ο Hearts απέρριψε μια χρυσή ευκαιρία για να μειώσει την πίεση στο 90ο λεπτό, όταν ο Stephen Humphrys σούταρε άουτ από ένα κενό τέρμα, αφού αφέθηκε ελεύθερος από πάσα του συμπαίκτη του και πρωτοεμφανιζόμενου Garang Kuol, αλλά οι Jambos κράτησαν στη λήξη του χρόνου για ένα κρίσιμο τρίποντο στο την προσπάθειά τους να τερματίσουν τρίτοι.

Τι έπεται?

της καρδιάς Ο επόμενος αγώνας της Πρέμιερσιπ Σκωτίας είναι εντός έδρας με την Αμπερντίν στις 18 Ιανουαρίου.

Σεντ Μίρεν ταξιδεύω στο κελτικός την ίδια νύχτα. Και τα δύο παιχνίδια ξεκινούν στις 19.45.