Gallagher Premiership: Οι Saracens κάνουν εκπληκτική επιστροφή για να κερδίσουν το Northampton Saints | Ειδήσεις Ράγκμπι Γιούνιον

Οι Saracens υποχώρησαν με 39-17 με ένα τέταρτο του αγώνα να απομένει. Ο αρχηγός Μπεν Ερλ έδωσε μια εξαιρετική απόδοση, σημειώνοντας μια προσπάθεια και δημιουργώντας τον νικητή του αγώνα για τον Έλιοτ Ντέιλι. Οι Saracens έχουν κερδίσει τους τελευταίους εννέα αγώνες τους στο Gallagher Premiership

Τελευταία ενημέρωση: 13/11/22 5:37 μ.μ

Ο Έλιοτ Ντέιλι σημείωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους

Οι Saracens κέρδισαν την επιστροφή τους με 45-39 επί της Northampton για να διατηρήσουν το αήττητο ρεκόρ τους στο Gallagher Premiership στο StoneX Stadium.

Οι Saints προηγήθηκαν με 39-17 μετά από 52 λεπτά, αλλά – με τη βοήθεια δύο κίτρινων καρτών για τη Northampton – οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια αξιοσημείωτη ανάκαμψη αφήνοντας τους Saints άναυδους.

Ο Sean Maitland σημείωσε δύο προσπάθειες για τους Saracens, ενώ οι Gareth Simpson, Josh Hallett, Ben Earl και Elliot Daly πρόσθεσαν από μία, με τον Alex Goode να εκτελεί ένα πέναλτι και πέντε μετατροπές και τον Alex Lozowski να προσθέτει μια μετατροπή.

Ο Φρέιζερ Ντίνγκγουολ σημείωσε χατ-τρικ σε προσπάθειες για τη Νορθάμπτον με τους Μάικ Χέιγουντ και Κόρτνεϊ Σκόσαν επίσης στο φύλλο αγώνα. Ο Φιν Σμιθ πρόσθεσε τέσσερις μετατροπές και δύο πέναλτι.

Ένα πέναλτι τρίτου λεπτού από τον Goode έδωσε στους Saracens ένα προβάδισμα από νωρίς, αλλά ο Saints ήταν αυτός που σημείωσε την πρώτη προσπάθεια του παιχνιδιού όταν ο Haywood τελείωσε από τη γραμμή οδήγησης.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δέχτηκαν δύο γρήγορα διαδοχικά χτυπήματα. Ο πρώτος υποστηρικτής Ρόμπιν Χίσλοπ απέτυχε σε ένα HIA προτού μια εύστοχη πάσα του Ρόρι Χάτσινσον δημιούργησε τον χώρο για να συντρίψει ο Ντίνγκγουολ για τη δεύτερη προσπάθεια του Νορθάμπτον.

Ο Smith μετέτρεψε και τις δύο προσπάθειες για να αφήσουν τους Saints με προβάδισμα 14-3 στο τέλος ενός ζωντανού πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Σαρακηνοί ήταν ληθαργικοί σε εκείνη την πρώτη περίοδο, αλλά ζωντάνεψαν με ένα εξαιρετικό δικό τους πεντάποντο. Στα μισά της διαδρομής πέρασαν τη μπάλα άουτ για να κάνει μέτρα ο Νταλί και ο Μέιτλαντ να απολαύσει ένα εύκολο τρέξιμο.

Ο Goode έκανε μετατροπή από τη γραμμή του γηπέδου πριν η ομάδα του υποστεί άλλο ένα χτύπημα τραυματισμού όταν ο μπακ Malins έφυγε από το γήπεδο με τραυματισμό στο πόδι.

Ο Goode ήταν εκτός στόχος με μια προσπάθεια πέναλτι στα 40 μέτρα, προτού ο ακαταμάχητος αρχηγός των Saracens Earl αποκλείσει το δοκάρι από το TMO για σέντρα νωρίτερα στην κίνηση.

Αποτελέσματα Gallagher Premiership – Γύρος 10

Bath 19-18 Leicester Tigers
Γκλόστερ Ράγκμπι 21-17 Νιούκαστλ Φάλκονς
Έξετερ Τσιφς 22-17 Λονδίνο Ιρλανδός
Σαράσενς 45-39 Νορθάμπτον Σεντς

Για να συνθέσει ένα άθλιο πεντάλεπτο για τους γηπεδούχους, ο Goode τιμωρήθηκε για ένα καθυστερημένο τάκλιν με τον Smith να χτυπά το λάκτισμα που προέκυψε. Στη συνέχεια, το εξωτερικό ημίχρονο έκανε ένα καθαρό break για να στείλει τον Dingwall να πάει μακριά για το δεύτερο.

Ο Smith έκανε τη μετατροπή και πρόσθεσε ένα πέναλτι με τα δεινά των Saracens να συνεχίζονται όταν έχασαν τον αντικαταστάτη James Flynn από ένα HIA, με αποτέλεσμα να προκληθούν αδιαμφισβήτητα τσακώματα.

Οι γηπεδούχοι χρειάζονταν μια απάντηση για να ανακόψουν το κύμα και πήραν μία όταν ο Andy Christie ξέσπασε για να δώσει στον Maitland το δεύτερο για να αφήσει τους γηπεδούχους πίσω με 27-17 στο μεσοδιάστημα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο υποστηρικτής των Saracens, Marco Riccioni, έγινε το τέταρτο θύμα τραυματισμού τους, βοηθούμενος με ένα πρόβλημα στο πόδι για να αντικατασταθεί από τον Ethan Lewis και να τους αφήσει με δύο αγκάθια στην πρώτη σειρά.

Όλα έμοιαζαν να είναι εναντίον μας και το να πάρουμε τη νίκη ήταν απόδειξη της ανθεκτικότητας και του ομαδικού μας πνεύματος.

Μπεν Ερλ – Καπετάνιος των Σαρακηνών

Το παιχνίδι αναζητούσε άτυχους Σαρακηνούς όταν ο Ντίνγκγουολ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του για να ανταμείψει μια τακτοποιημένη πάσα με τον Σμιθ να χάνει τη μετατροπή για να τερματίσει μια σειρά 17 επιτυχιών από τότε που μπήκε στους Saints.

Ένα ριπάξ από τον Angus Scott-Young δημιούργησε μια προσπάθεια για τον Skosan, αλλά οι Saints έχασαν το lock Lukhan Salakaia-Loto στο sin-bin για ένα ψηλό τάκλιν.

Αυτή ήταν η ώθηση που χρειάζονταν οι Saracens και έδωσαν στους εαυτούς τους μια αχτίδα ελπίδας όταν οι αντικαταστάτες Simpson και Hallett σημείωσαν και οι δύο μετατροπές σε γρήγορη διαδοχική προσπάθεια.

Ο Salakaia-Loto επέστρεψε από τον κάδο για να ανακόψει προσωρινά την παλίρροια, αλλά ο Saints scrum-μισό Tom James – δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο – δέχθηκε κίτρινη κάρτα για ένα ψηλό τάκλιν για να δημιουργήσει ένα τεταμένο τελευταίο οκτάλεπτο.

Ο Ερλ έτρεξε για μια προσπάθεια που άξιζε η απόδοσή του στην καλύτερη απόδοση πριν ο Νταλί ολοκληρώσει την αξιοσημείωτη επιστροφή με τον νικητή του αγώνα δύο λεπτά πριν.