C Palace 1 – 2 So’ton

Ο Άνταμ Άρμστρονγκ επιτέθηκε σε ένα λάθος του τερματοφύλακα της Κρίσταλ Πάλας, Βισέντε Γκουαϊτά για να ολοκληρώσει την επιστροφή της Σαουθάμπτον στη νίκη με 2-1 στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας στο Σέλχερστ Παρκ.

Η Κρίσταλ Πάλας κυριάρχησε στα αρχικά στάδια και δικαίως προηγήθηκε στο 14ο λεπτό μέσω του Odsonne Edouard, αλλά η Σαουθάμπτον άσκησε περισσότερη πίεση από τους γηπεδούχους πριν η προσπάθεια του Τζέιμς Γουάρντ-Προουζ από φάουλ επιτραπεί να αναπηδήσει στη γωνία από τον Γκουαϊτά.

Ο τερματοφύλακας της Πάλας θα ήταν απογοητευμένος από την αποτυχία του να κρατήσει έξω το πρώτο της Σαουθάμπτον, αλλά το χειρότερο ήταν στο 68ο λεπτό, καθώς ο δισταγμός του επέτρεψε στον Άρμστρονγκ να αποκρούσει την απόσταση και να χτυπήσει τη μπάλα σε κενή εστία.

Η νίκη παρέχει την απαραίτητη ώθηση για τον προπονητή της Σαουθάμπτον, Νέιθαν Τζόουνς, ο οποίος έχει πιεστεί αφού έχασε και τα τέσσερα παιχνίδια του στην Πρέμιερ Λιγκ από τότε που ανέλαβε την αρχηγία τον Νοέμβριο, αλλά τώρα έχει κερδίσει έναν αγώνα τόσο στο Carabao Cup όσο και στο FA Cup.

Οι γηπεδούχοι ήλπιζαν να ξεκινήσουν ένα ακόμη σερί στο Γουέμπλεϊ μετά την ήττα από την Τσέλσι στους ημιτελικούς την περασμένη σεζόν και ξεκίνησαν καλά καθώς ο Γουίλ Χιουζ, κάνοντας το πρώτο του ξεκίνημα στη σεζόν, προσπάθησε να κάνει την Πάλας να ξεκινήσει όταν πέτυχε μια πάσα στον Γουίλφριντ. Ζάχα εντός της περιοχής.

Ο Odsonne Edouard πανηγυρίζει αφού έδωσε το προβάδισμα στην Κρίσταλ Πάλας απέναντι στη Σαουθάμπτον
Εικόνα:

Τον σταμάτησε ένα καλό συρόμενο τάκλιν από τον Lyanco, ο οποίος έκανε καλά που σταμάτησε ξανά το φυλαχτό των Eagles αμέσως μετά καθώς έδιωξε το αριστερό κανάλι πριν ο διεθνής της Ακτής Ελεφαντοστού στείλει ένα σουτ έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Πάλας προηγήθηκε με 1-0 μετά από 14 λεπτά, όταν ο Ζάχα έδιωξε μια πάσα στον ορμητικό Έντουαρντ, ο οποίος κέρδισε τον Ντούζε Καλέτα-Καρ στην μπάλα και τελείωσε με ένα χαμηλό χτύπημα κάτω από τον Γκάβιν Μπαζούνου κάτω αριστερά.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση λίγων εκατοστών από το να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους όταν ο Michael Olise μείωσε τον Jordan Ayew, του οποίου η προσπάθεια από τα έξι μέτρα έξω με κάποιο τρόπο κόπηκε από το οριζόντιο δοκάρι.

Αποδείχθηκε δαπανηρό όταν οι Άγιοι ισοφάρισαν στο 37ο λεπτό μετά από κακή άμυνα από τους γηπεδούχους. Ο Ward-Prowse αισθάνεται ότι ήταν ένα αβλαβές φάουλ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Joel Ward άσκησε την προσπάθειά του να βάλει κεφαλιά.

Ο Τζέιμς Γουάρντ-Προουζ πήρε την ισοφάριση της Σαουθάμπτον
Εικόνα:
Ο Τζέιμς Γουάρντ-Προουζ σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης της Σαουθάμπτον

Η μπάλα αναπήδησε μέσα στο τετράγωνο πριν αποφύγει τον Γκουαϊτά, ο οποίος έτρεξε προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά δεν μπόρεσε να τον σταματήσει από το να περάσει το δεξί δοκάρι και να μπει.

Ο Ζάχα προσπάθησε να ξεπεράσει το αδιέξοδο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, επιθετικά έδιωξε στην περιοχή και είδε το σουτ του να μπλοκάρει ο Λυάνκο στην άκρη του τετραγώνου.

Η μπάλα χτύπησε γύρω από την περιοχή πριν μια εκτροπή προσγειωθεί στα πόδια του Olise, ο οποίος έκανε μια προσπάθεια κατευθείαν στον Bazunu και στη συνέχεια έστειλε ένα φάουλ κατευθείαν στον τερματοφύλακα των Saints που πήδηξε για να κάνει το άμεσο σταμάτημα.

Η Σαουθάμπτον προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από 68 λεπτά.

Ο Γκουαϊτά είχε μόλις κάνει καλά που μπλοκάρει τον Σάμουελ Εντοζί και στη συνέχεια σταμάτησε την κεφαλιά του Άρμστρονγκ, αλλά σύντομα έκανε λάθος καθώς προσπάθησε να κάνει μια συνηθισμένη απομάκρυνση έξω από την περιοχή όταν ο Άρμστρονγκ όρμησε, έκλεψε την μπάλα από τον Ισπανό και είχε αρκετό χρόνο για να συνθέσει. το χαμηλό χτύπημα του στην άδεια εστία.

Καθώς η βροχή άρχισε να πέφτει σε σεντόνια, η Ζάχα στριφογύριζε γύρω από τον Κάιλ Γουόκερ-Πίτερς προτού πέσει κοντά στη γραμμή του τέρματος. Αλλά η Πάλας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις δύο στημένες φάσεις που ακολούθησαν, ούτε πέντε λεπτά πρόσθετου χρόνου, καθώς η πιθανότητα ισοφάρισης ξέφυγε.