Bath 19 – 18 Leicester

Πρόγραμμα Σαββατοκύριακου Gallagher Premiership – Παρασκευή: Bath 19-18 Leicester Tigers; Σάββατο: Gloucester vs Newcastle Falcons (15:00), Exeter Chiefs vs London Irish (17:00); Κυριακή: Saracens – Northampton Saints (12.15 μ.μ.)

Τελευταία ενημέρωση: 11/11/22 22:46

Ο εντυπωσιακός καθυστερημένος τερματισμός του Will Butt είδε τον Bath να κλέβει τη νίκη στον τελικό αγώνα εναντίον της Leicester στο Premiership

Ο Μπαθ πέτυχε μια εκπληκτική νίκη με 19-18 επί της υπεράσπισης της πρωταθλήτριας Γκάλαγκερ Πρέμιερσιπ Λέστερ με ένα αξιοσημείωτο τελείωμα στη σημαία από τον δεξιό πτέρυγα Γουίλ Μπατ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Για μια ομάδα που έχει περάσει τόσο πολύ χρόνο στο κάτω μέρος του βαθμολογικού πίνακα, μια τρίτη διαδοχική νίκη είναι δίκαιη ένδειξη προόδου υπό τη νέα προπονητική ομάδα με επικεφαλής τον Johann van Graan.

Οι Tigers φαινόταν να έχουν κερδίσει την πλήρη ανταμοιβή για μια κυρίαρχη απόδοση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δέχτηκαν ένα πέναλτι scrum στο ημίχρονο του Bath με μόλις 80 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Το ελπιδοφόρο χτύπημα αφής του Matt Gallagher δεν θα μπορούσε να είναι πιο κοντά στη γωνία και ο Bath άδραξε την ευκαιρία με την ασφαλή κατοχή του line-out και μια διαδοχική κίνηση στη γραμμή πριν ο Gallagher αφήσει ελεύθερο τον Butt. Η μετατροπή του Μπέιλι ήταν μεγάλη, αλλά δεν είχε σημασία.

Το Rec έχει δει μερικά στενά φινιρίσματα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά αυτό ήταν ένα τρίξιμο όσο κάθε άλλο – και ποτέ περισσότερο ευπρόσδεκτο για τους πιστούς του Bath.

Ο Μπαθ είχε μπει γρήγορα στο σκορ με πέναλτι του Ορλάντο Μπέιλι από τα 30 μέτρα.

Αλλά ήταν ένας άνισος αγώνας για την επόμενη μισή ώρα, καθώς η Λέστερ έφερε σε δράση τα βαριά όπλα της, ιδιαίτερα μέσω της μυϊκής παρουσίας του πτέρυγα Nemani Nadolo.

Ο Nadolo, που σύντομα θα φύγει από τους Tigers για μια μετακόμιση στη μέση της σεζόν στους Waratahs, σημείωσε μια προσπάθεια σήμα κατατεθέν μετά από μόλις πέντε λεπτά, κατακτώντας τα τάκλιν των Butt και Jamie Shillcock. Ο Φρέντι Μπερνς, του οποίου το skip pass δημιούργησε το σκορ, έκανε τη μετατροπή από τη γραμμή του γηπέδου.

Ο Φίτζι ήταν εξίσου απειλητικός στη μεσαία γραμμή, προσθέτοντας το ρυθμό του στο βαρύ πεζικό των φιλοξενούμενων, καθώς η άμυνα του Μπαθ πάλευε να αντιμετωπίσει τον ρυθμό και τις γωνίες του τρεξίματος.

Το Κέντρο Χάρι Πότερ σχεδόν επωφελήθηκε από έναν σκοπευτή από τον Ρίτσαρντ Γουίγκλσγουορθ μόνο για τον Όλι Λόρενς να αναγκάσει να χτυπήσει, ενώ ο Τεντ Χιλ έκανε ένα εξίσου εντυπωσιακό τάκλιν στον Χάρι Γουέλς κάτω από τις θέσεις του Μπαθ.

Ο Μπερνς αύξησε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων σε 10-3 με πέναλτι και ίσως είχαν περισσότερα να επιδείξουν για την εδαφική τους κυριαρχία αν ο Σίλκοκ δεν ήταν τόσο άγρυπνος στα μετόπισθεν.

Η προσπάθεια του Μπαθ στο μισάωρο, λοιπόν, βγήκε αυθόρμητη, καθώς ο Λόρενς έσπασε από βαθιά και ο Μπέιλι βρήκε τον Τζόναθαν Τζόζεφ με μια επίπεδη πάσα. Ο Άγγλος διεθνής έσπασε και ο Μάιλς Ριντ υποστήριξε τον Χιλ, βγαίνοντας από το τάκλιν του Ναντολό για να σκοράρει. Η μετατροπή του Μπέιλι ήταν απλά μεγάλη.

Έχοντας προβάδισμα μόνο δύο πόντων από το 67 τοις εκατό κατοχής, η Λέστερ δεν έπρεπε να αμφισβητηθεί για πολύ καιρό, ωστόσο, και ο υποστηρικτής Τζέιμς Κρόνιν έπεσε μετά από ένα άνοδο πέναλτι, όταν ο Μπαθ αναγκάστηκε να υπερασπιστεί ένα
γραμμή έξω στη γωνία. Ο Μπερνς ήταν επίσης ανεπιτυχής με το λάκτισμά του.

Ο Μπαθ ήταν σε πιο μαχητική διάθεση μετά το διάλειμμα και ο σκληροπυρηνικός Λόρενς σταμάτησε κάτω από τις θέσεις. Οι Tigers συνέχισαν να αντέχουν μέχρι που ο Bailey συμφώνησε με ένα πέναλτι από κοντινή απόσταση.

Ο Μπερνς ανταπέδωσε με πέναλτι μεγάλης εμβέλειας στα 65 λεπτά, αλλά ο Μπέιλι βοήθησε τον εαυτό του να κάνει ένα τρίτο επιτυχημένο λάκτισμα στο άλλο άκρο, αφού ο Μπερνς ήταν ένοχος για ένα σκόπιμο χτύπημα για να κρατήσει τον Μπαθ στους τέσσερις πόντους προτού αρπάξει τη νίκη στο θάνατο.