Το κυνηγητό του PLDT για την ημιτελική αγκυροβόληση καταλήγει στο τελευταίο του παιχνίδι

Η Wendy Semana (Νο. 15) ετοιμάζεται να δώσει ένα σετ στους παίκτες της.  —ΑΥΓΟΥΣΤ ΝΤΕΛΑ ΚΡΟΥΖ

Η Wendy Semana (Νο. 15) ετοιμάζεται να δώσει ένα σετ στους παίκτες της. —ΑΥΓΟΥΣΤ ΝΤΕΛΑ ΚΡΟΥΖ

Το PLDT ολοκλήρωσε τη δουλειά την Τρίτη, αφού η Έλενα Σαμοϊλένκο έσκασε για 27 πόντους σε μια νίκη με 25-21, 25-23, 22-25, 25-21 επί της αδελφής ομάδας Cignal στο Smart Araneta Coliseum καθώς οι High Speed ​​​​Hitters παρέμειναν στην πορεία. προς την κατάκτηση μιας θέσης στα ημιτελικά στο Ενισχυμένο Συνέδριο της Premier League Volleyball.

Πρέπει να αφήσουν πίσω τους αυτό το αποτέλεσμα τώρα, καθώς το για το οποίο δούλεψαν για να παραμείνουν ζωντανοί στην κούρσα των πλέι οφ δεν θα έχει σημασία την Πέμπτη, εκτός εάν κερδίσουν σε ίσια σετ τον Cherry Tiggo επίσης στο πρώτο παιχνίδι διπλής κεφαλιάς στις 2:30 μ.μ. στο Mall of Asia Arena.

«Ελπίζουμε ακόμα να φτάσουμε στα ημιτελικά», είπε στα Φιλιππινέζικα ο προπονητής Τζορτζ Πασκούα, του οποίου η πρόκληση σε ένα σφάλμα στο πόδι της Ρέιτσελ Αν Ντακίς της Cignal σε επίθεση στην πίσω σειρά ολοκλήρωσε τον αγώνα σε δύο ώρες και 19 λεπτά. «Αλλά θα χρειαστούμε μια νίκη 3-0 [over the Crossovers].»

Ενώ το PLDT δεν ανέβηκε στην έβδομη θέση με ρεκόρ 3-4, η νίκη μείωσε τη διαφορά μεταξύ της τέταρτης σειράς F2 Logistics (3-2) και της κοινής πέμπτης θέσης Choco Mucho και Cignal, η οποία έπεσε στο 3-3, με απομένουν τρεις ημερομηνίες παιχνιδιού στο συνέδριο λήξης της σεζόν ενός γύρου.

Η Creamline, η ομάδα που επιδιώκει Grand Slam και η Cherry Tiggo έχουν ήδη κλείσει τις δύο πρώτες θέσεις στα ημιτελικά με τον Petro Gazz να έχει κερδίσει από τη συμμετοχή τους.

Οι High Speed ​​​​Hitters κέρδισαν τα δύο πρώτα σετ και κοίταξαν κατευθυνόμενοι για κρουαζιέρα μέχρι που έδωσαν στους HD Spikers την ευκαιρία με κάποιο αθώο παιχνίδι στο τρίτο καρέ.

«Καλό παιχνίδι στο πρώτο και το δεύτερο σετ, καλή συγκέντρωση. Αλλά ήμασταν λίγο χαλαροί στο τρίτο, όχι καλή υποδοχή και υποδοχή», είπε ο Samoilenko, ο πανύψηλος Ρώσος που είχε 23 πόντους μακριά από σκοτώσεις. INQ