Το διπλό Solly March βοηθά την Μπράιτον να κερδίσει με 3-0 τη λυπηρή Λίβερπουλ

Μπράιτον Λίβερπουλ

Ο Άγγλος μέσος της Μπράιτον, Σόλι Μάρτς, πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του αφού σημείωσε το εναρκτήριο γκολ του αγώνα ποδοσφαίρου της αγγλικής Premier League μεταξύ Μπράιτον και Χόουβ Άλμπιον και Λίβερπουλ στο American Express Community Stadium στο Μπράιτον, νότια Αγγλία, στις 14 Ιανουαρίου 2023. (Φωτογραφία από Glyn KIRK / AFP)

Ο εξτρέμ της Μπράιτον, Αγγλία-Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον, Σόλι Μάρτς, σκόραρε δύο φορές στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και έβαλε άλλο ένα γκολ σε μια εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της υποτονικής Λίβερπουλ το Σάββατο που την ανεβάζει πάνω από τους Κόκκινους στην έβδομη θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ.

Η νίκη ήταν η πρώτη της Μπράιτον επί της Λίβερπουλ στην κορυφαία κατηγορία και άξιζε να πάρει και τους τρεις βαθμούς όταν ο Μάρτιος τους βοήθησε να μετατρέψουν την κυριαρχία τους στην κατοχή σε γκολ.

Με το ημίχρονο να πλησιάζει ο Μάρτιος πίστευε ότι είχε κερδίσει ένα πέναλτι καθώς στρογγύλεψε τον Άλισον Μπέκερ και φαινόταν να έπεσε κάτω από το χέρι του τερματοφύλακα, αλλά μια ανασκόπηση του VAR διαπίστωσε ότι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και η απόφαση ανατράπηκε.

Απτόητος, ο Μάρτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 47ο λεπτό, καθώς ο έφηβος επιθετικός Έβαν Φέργκιουσον πίεσε την άμυνα της Λίβερπουλ σε ένα λάθος και η Μπράιτον κέρδισε τη μπάλα ψηλά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ιάπωνας ακραίος Kaoru Mitoma μπήκε στο κουτί και γλίστρησε μια γωνιακή μπάλα στο μονοπάτι του ορμητικού March, αφήνοντάς του το απλό καθήκον να την οδηγήσει στα δίχτυα.

Ο 28χρονος πρόσθεσε ένα εξαιρετικό δεύτερο έξι λεπτά αργότερα, κλείνοντας την πάσα του Φέργκιουσον και έσκαψε την μπάλα κάτω από τα πόδια του για να την πυροβολήσει μέσα στο μακρινό δοκάρι.

Ο Ολλανδός επιθετικός Cody Gakpo, κάνοντας το πρώτο του ξεκίνημα μετά την ένταξή του στη Liverpool από την PSV Eindhoven τον Δεκέμβριο, ήταν ανώνυμος για μεγάλο μέρος του αγώνα καθώς οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κρατήσουν την κατοχή και να δημιουργήσουν αξιοπρεπείς ευκαιρίες.

Υπέρβαση στη μεσαία γραμμή και ασταθής στην άμυνα, η Λίβερπουλ κατάφερε δύο σουτ στο τέρμα στα 90 λεπτά και χρειάστηκε να περιμένει μέχρι τις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου πριν κερδίσει το πρώτο της κόρνερ σε ένα άλλο εντυπωσιακό ματς από την πλευρά του Juergen Klopp.

Ο Marsh ολοκλήρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση, σημαδεύοντας τον αναπληρωματικό Danny Welbeck με μια κλεφτή κεφαλιά από πλάγιο, και ο Welbeck σήκωσε την μπάλα πάνω από έναν αμυντικό πριν τη ρίξει στα δίχτυα για το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα της σεζόν.

Η νίκη σημαίνει ότι η Μπράιτον έχει 30 πόντους σε 18 αγώνες, δύο μπροστά από τη Λίβερπουλ που έχει δυσκολευτεί με φόρμα και τραυματισμούς, με τον προπονητή των Reds, Juergen Klopp, να κατηγορεί την έλλειψη οργάνωσης για το αποτέλεσμα.

«Οι ίδιοι παίκτες έπαιξαν εξαιρετικούς ποδοσφαιρικούς αγώνες, αλλά αν τα πράγματα δεν είναι σωστά οργανωμένα, τότε μπορεί να μοιάζουν έτσι», είπε στο BBC, προσθέτοντας ότι ανησυχούσε όλο και περισσότερο για την πρόσφατη φόρμα τους.

«Πώς γίνεται να μην είσαι μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι; Δεν μπορώ να σταθώ εδώ και να πω ότι δεν συνέβη. Φυσικά, πρέπει να ανησυχούμε πολύ για αυτό», είπε.