Σύνταξη του Euro: Ο Ουσμάν Ντεμπελέ διώχνει την Μπαρτσελόνα για να κερδίσει την Ατλέτικο Μαδρίτης | Ποδοσφαιρικά Νέα

Η Μπαρτσελόνα πέρασε τρεις βαθμούς διαφορά στην κορυφή της La Liga την Κυριακή με την εκτός έδρας νίκη με 1-0 στην Ατλέτικο Μαδρίτης, χάρη στο γκολ του Ουσμάν Ντεμπελέ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι αντίπαλοι και η δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισαν την ήττα με 2-1 από τη Βιγιαρεάλ το Σάββατο, δίνοντας στην Μπάρτσα την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα στο πρωτάθλημα μετά από 16 γύρους.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το μοναδικό γκολ του αγώνα μετά από 22 λεπτά, όταν ο Ντεμπελέ στάθηκε καθαρός μέσα στη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξυπνούν στο τέλος του ημιχρόνου, παίρνοντας την κατοχή και στέλνοντας την Μπαρτσελόνα σε αμυντική λειτουργία.

Δύο λεπτά μετά τις καθυστερήσεις, ο Φεράν Τόρες της Μπάρκα και ο Στέφαν Σάβιτς της Ατλέτικο αποβλήθηκαν για βίαιη συμπεριφορά, καθώς οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη μικρή νίκη.

Τα καθυστερημένα γκολ του Αβραάμ πλήττουν την ελπίδα του τίτλου της Μίλαν

Η Tammy Abraham της Ρόμα, αριστερά, πανηγυρίζει αφού σημείωσε ένα γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου της Serie A μεταξύ της Μίλαν και της Ρόμα στο στάδιο San Siro, Μιλάνο, Ιταλία, Κυριακή Ιανουαρίου.  8, 2023. (Spada/LaPresse μέσω AP)
Εικόνα:
Ο Tammy Abraham της Ρόμα πανηγυρίζει την καθυστερημένη ισοφάρισή του

Ένα γκολ στις καθυστερήσεις του Tammy Abraham βοήθησε την AS Roma να φέρει την Κυριακή στην ισοπαλία 2-2 στη Milan, καθώς οι ελπίδες των ανδρών του Stefano Pioli να προλάβουν τη Νάπολι, ηγέτη της Serie A, υπέστησαν ένα πλήγμα.

Ήταν μια μουσκεμένη νύχτα στο San Siro, δημιουργώντας ολισθηρές συνθήκες που επηρέασαν το έργο.

Ο Pierre Kalulu της Μίλαν σκόραρε πρώτος όταν έκανε την κεφαλιά από κόρνερ στο ημίωρο.

Ο Τομάζο Πομπέγκα διπλασίασε το προβάδισμα στο 77ο λεπτό, όταν μπήκε στο κενό μέσα στη μεγάλη περιοχή και έσπασε τη μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία με ένα άγγιγμα.

Ο Ρότζερ Ιμπάνεθ έκανε ένα πίσω για τη Ρόμα τρία λεπτά πριν από τις καθυστερήσεις, όταν εκτέλεσε σε κόρνερ, και ο Αβραάμ ολοκλήρωσε την καθυστερημένη επιστροφή έξι λεπτά αργότερα, όταν κατάφερε να στείλει ένα ριμπάουντ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Η Μίλαν είναι πλέον τρίτη στον πίνακα της Serie A με 37 βαθμούς μετά από 17 αγώνες, ισοβαθμώντας με τη δεύτερη Γιουβέντους σε βαθμούς και επτά πίσω από τη Νάπολι.

Η Νάπολι ανακάμπτει για να διευρύνει το προβάδισμα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα

Η Έλμας της Νάπολι πανηγυρίζει αφού σημείωσε το 0-2 κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου της Serie A μεταξύ της Σαμπντόρια και της Νάπολι στο στάδιο Luigi Ferraris στη Γένοβα της Ιταλίας, Κυριακή Ιανουαρίου.  8, 2023. (Pecoraro/LaPresse μέσω AP)
Εικόνα:
Ο Έλμας της Νάπολι πανηγυρίζει αφού σκόραρε κόντρα στη Σαμπντόρια

Παρά το γεγονός ότι έχασε ένα πέναλτι νωρίς, η Νάπολι επανήλθε από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της σεζόν νικώντας 2-0 τη Σαμπντόρια 10 παικτών.

Σε έναν συγκινητικό αγώνα στο Stadio Luigi Ferraris, ο Victor Osimhen άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, αφού ο Matteo Politano είχε αποκρούσει το πέναλτι του.

Οποιαδήποτε ευκαιρία είχε η Σαμπντόρια να επιστρέψει στο ματς μειώθηκε όταν ο Τομς Ρίνκον αποβλήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο και η Νάπολι σφράγισε το αποτέλεσμα με ένα ακόμη πέναλτι.

Υπήρχαν βίντεο αφιερώματα πριν από τον αγώνα για τους παίκτες της Σαμπντόρια, Τζιανλούκα Βιάλι και Σίνισα Μιχάιλοβιτς, οι οποίοι πέθαναν και οι δύο πρόσφατα. Υπήρχαν επίσης άφθονα πανό στις εξέδρες αφιερωμένα σε αυτούς και φωνές σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι παίκτες της Σαμπντόρια έκαναν ζέσταμα φορώντας ειδικές φανέλες που έφεραν το όνομα του Βιάλι και το Νο 9 που φορούσε όταν έπαιζε για την ομάδα. Λουλούδια κατέθεσαν επίσης στο πλάι του γηπέδου μέλη του επιτελείου της Σαμπντόρια και οι Ιταλοί παίκτες της Νάπολι.

Ο Βιάλι, ο οποίος πέθανε την Παρασκευή, βοήθησε τη Σαμπντόρια να κατακτήσει τον μοναδικό της τίτλο στη Serie A, τρία Κύπελλα Ιταλίας και τον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου κατά τη διάρκεια μιας οκταετούς θητείας.

Ο Μιχάιλοβιτς έπαιξε και προπονούσε τη Σαμπντόρια και τα τρία παιδιά του στάθηκαν στο πλάι του γηπέδου κρατώντας ψηλά μια φανέλα της ομάδας με το όνομά του στην πλάτη κατά τη διάρκεια ενός λεπτού σιγή.