Συλλογή του Κυπέλλου Αγγλίας: Η Τσάμπιονσιπ Γουέστ Μπρομ τρακάρει το Τσέστερφιλντ που δεν ανήκει στη Λίγκα για να φτάσει στον τέταρτο γύρο | Ποδοσφαιρικά Νέα

Η Γουέστ Μπρομ αποκάλυψε ανελέητα τη διαφορά των 70 θέσεων μεταξύ της ίδιας και της National League Chesterfield καθώς κέρδισε τον επαναληπτικό αγώνα του FA Cup στον τρίτο γύρο με 4-0 στο The Hawthorns.

Ο John Swift σημείωσε το πρώτο γκολ και στη συνέχεια είχε ένα χέρι στα επόμενα δύο από τον Tom Rogic και τον Jake Livermore πριν ο αναπληρωματικός Jovan Malcolm δώσει το κεφάλι του για το τέταρτο.

Η σε φόρμα ομάδα του Carlos Corberan σημείωσε 10 νίκες σε 12 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις για να δημιουργήσει μια ισοπαλία στον τέταρτο γύρο με την ομάδα της Τσάμπιονσιπ Μπρίστολ Σίτι.

Η Γουέστ Μπρομ ακυρώθηκε στο δεύτερο λεπτό για την εναέρια πρόκληση του Γκρέιντι Ντιανγκάνα στον τερματοφύλακα Λούκας Κόβολαν, ο οποίος μετέφερε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή.

Ο Άλμπιον προηγήθηκε τελικά στο 23ο λεπτό μετά από μια άγρια ​​απομάκρυνση από τον Τζέιμι Γκράιμς, είδε τον Λίβερμορ να νικάει τον Ντάρεν Όλντακερ στην κεφαλιά και στη συνέχεια να τροφοδοτήσει τον Σουίφτ για ένα αριστερό τελείωμα από τα 16 γιάρδες.

Η Γουέστ Μπρομ έκανε την ισοπαλία ασφαλή με δύο γκολ σε έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς ο Ρόγκιτς διπλασίασε το προβάδισμά της στο 49ο λεπτό μετά από μια απαίσια άμυνα του Τσέστερφιλντ.

Η πάσα του Σουίφτ στα 70 γιάρδα είδε τον Άνταμ Ριτς να φτάνει στη γραμμή και να σταυρώνει, και ο μέσος Ρότζιτς τιμώρησε από κοντά τον τρεμούλιασμα του Τζεφ Κινγκ.

Στη συνέχεια, ο Λίβερμορ έστειλε την εστία του στο 55ο λεπτό, αφού η άμυνα δεν κατάφερε να διώξει το κόρνερ του Σουίφτ.

Ο αναπληρωματικός Malcolm έστειλε με κεφαλιά τη σέντρα του Taylor Gardner-Hickman στο πρώτο λεπτό που προστέθηκε για να ολοκληρώσει τη διαδρομή.

Το Μπέρμιγχαμ αποφεύγει την αναστάτωση στο Forest Green

Ο Κέβιν Λονγκ της Μπέρμιγχαμ Σίτι πανηγυρίζει το δεύτερο γκολ της ομάδας της στον αγώνα κατά τη διάρκεια του αγώνα του τρίτου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας της Emirates στο The Bolt New Lawn, στο Nailsworth.  Ημερομηνία φωτογραφίας: Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2023.
Εικόνα:
Ο Κέβιν Λονγκ σκόραρε τον νικητή για το Μπέρμιγχαμ στο Φόρεστ Γκριν στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας

Στην πλευρά του πρωταθλήματος Μπέρμιγχαμ Σίτι έκανε μια επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο για να αποφύγει μια ανατροπή στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας στην τελευταία ομάδα της League One Forest Green Rovers.

Τα γκολ των Lukas Jutkiewicz και Kevin Long κέρδισαν τους Blues με 2-1 στο New Lawn Stadium για να δημιουργήσουν μια σύγκρουση με την Blackburn Rovers στο Ewood Park.

Ένας εντυπωσιακός Ben Stevenson μετά από επτά λεπτά έβαλε τον Rovers μπροστά, αλλά οι Blues αντέδρασαν για να φτάσουν στον τέταρτο γύρο.

Η πρώιμη πίεση του Forest Green ανταμείφθηκε όταν μια ρουτίνα σε σύντομες γωνίες δούλεψε άψογα στον Stevenson και αυτός έβαλε μια ωραία προσπάθεια κέρλινγκ στην επάνω γωνία από τα 25 γιάρδες.

Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων Jutkiewicz δεν έδωσε καμία ευκαιρία στον τερματοφύλακα της Rovers, Lewis Thomas, αμέσως μετά το διάλειμμα, όταν εκτέλεσε μια χαμηλή προσπάθεια από την άκρη της περιοχής στην κάτω γωνία.

Ο Neil Etheridge έκανε μια απίστευτη διπλή απόκρουση στο άλλο άκρο για να αρνηθεί ένα θεαματικό χτύπημα του Regan Hendry και μια συνέχεια του Matt Stevens για να κρατήσει το σκορ στο επίπεδο.

Αλλά το κόρνερ του Tahith Chong έπεσε ευγενικά για τον Long ο οποίος έφυγε με το πλάι για να ολοκληρώσει την επιστροφή μετά από 65 λεπτά.

Ο Bell stunner αρπάζει την Bristol City μια νίκη στην παράταση στο Swansea

Ο Sam Bell σημείωσε έναν εξαιρετικό νικητή εννέα λεπτά από το τέλος της παράτασης μέχρι το κλείσιμο Μπρίστολ Σίτι μια θέση στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας με νίκη 2-1 στο Σουόνσι.

Ο αναπληρωματικός των Robins έκοψε από τα αριστερά και απέκρουσε τον τερματοφύλακα Andy Fisher για να διευθετήσει την επανάληψη και να ανταμείψει την ομάδα του με μια εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της West Brom.

Ήταν το πρώτο γκολ του 20χρονου Μπελ για τον σύλλογο, καθώς η Σουόνσι πίεσε δυνατά για μια δεύτερη ισοφάριση, αλλά ο Κάιλ Νάτον άστραψε με ένα σουτ ίντσες έξω.

Το τρίτο γκολ του Μαρκ Σάικς σε δύο παιχνίδια έφερε την Μπρίστολ Σίτι μπροστά έναντι της σειράς του αγώνα με ένα ήρεμο τελείωμα μετά από ένα σπασμωδικό πέρασμα της άμυνας από τον αναπληρωματικό Μπελ μόλις την τελευταία ώρα.

Αλλά ο αναπληρωματικός των Swans, Ollie Cooper, ισοφάρισε το σκορ στο 73ο λεπτό, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο. Ο μέσος ήταν αρκετά σε εγρήγορση για να μαχαιρώσει την μπάλα από τη σέντρα του Ματ Γκράιμς για το έκτο γκολ του στη σεζόν.

Ο Λούτον νικητής των καθυστερήσεων στη Γουίγκαν

Ο Elijah Adebayo σημείωσε έναν δραματικό νικητή των καθυστερήσεων Λούτον προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας με νίκη 2-1 στο Χονδρόπανο.

Η παράταση ήταν στα χαρτιά αφού ο Cauley Woodrow ακύρωσε γρήγορα το πρώτο παιχνίδι του Thelo Aasgaard στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Adebayo όρμησε από κοντά στο θάνατο και το κέρδισε στο 98ο λεπτό.

Αν η πρώτη περίοδος ήταν χαμηλού ενθουσιασμού και ποιότητας, το δεύτερο ημίχρονο ζωντάνεψε με δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών.

Εντός ενός λεπτού από την επανέναρξη, ο Λούτον μισοκαθάρισε ένα πλασέ της Γουίγκαν, επιτρέποντας στον Άασγκαρντ – ο οποίος σημείωσε εκπληκτικό σκορ την τελευταία στιγμή για να κερδίσει τον αγώνα πρωταθλήματος στο Kenilworth Road τον Σεπτέμβριο – να κάνει βολέ στην επάνω γωνία από τα 18 γιάρδες.

Ωστόσο, η απάντηση από τον Λούτον ήταν εξαιρετική και ο Γούντροου ισοφάρισε στη δεύτερη προσπάθεια, αφού ο Μπεν Άμος έκανε καλά που απέκρουσε την πρώτη του προσπάθεια.

Αλλά υπήρξε μια τελική ανατροπή, με τη μπάλα να παίζεται από τα αριστερά του Λούτον και τον Αντεμπάγιο να στέλνει το τέρμα από κοντά προς χαρά των ταξιδιωτών οπαδών πίσω από το τέρμα που μπορούν να ανυπομονούν για την εντός έδρας ισοπαλία του τέταρτου γύρου εναντίον της League Two Grimsby.