Στόχοι EFL και στρογγυλοποίηση: Η Γουότφορντ διεξήχθη, η Νόριτς νίκη | Ποδοσφαιρικά Νέα

Ο Ζοάο Φερέιρα έσωσε έναν βαθμό καθώς η Γουότφορντ σημείωσε ισοπαλία 1-1 εντός έδρας με τη Ρόδεραμ, αλλά το αποτέλεσμα δεν βοήθησε πολύ τις ευκαιρίες της αυτόματης άνοδο από το Πρωτάθλημα Sky Bet.

Εκτός από την υπέροχη ισοφάριση του Ferreira από τα 20 γιάρδα, που ακύρωσε το πρώτο ημίχρονο του Shane Ferguson, η Watford έκοψε τα ξυλόγλυπτα των επισκεπτών σε δύο περιπτώσεις, κάτι που αποδείχθηκε απογοητευτικό απόγευμα για το κοινό της Vicarage Road.

Το τρίτο γκολ της ομάδας του Σλάβεν Μπίλιτς είναι 13 πόντους πίσω από τη δεύτερη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και σχεδόν αγεφύρωτους 18 από την πρωτοπόρο Μπέρνλι.

Νόριτς συνέχισαν το υπέροχο ξεκίνημά τους υπό το νέο αφεντικό Ντέιβιντ Βάγκνερ με νίκη 4-2 στο Κόβεντρυ.

Έχοντας συντρίψει την Πρέστον με 4-0 στον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος του Βάγκνερ ως επικεφαλής, οι Κανάριοι προηγήθηκαν με 3-0 μέσα σε 18 λεπτά με αυτογκόλ του Μάικλ Ρόουζ και χτυπήματα των Ονέλ Ερνάντεθ και Τζος Σάρτζεντ.

Η Κόβεντρι μείωσε τη διαφορά στο ένα με χτυπήματα γρήγορης βολής των Τζέιμι Άλεν και Κέισι Πάλμερ – και τα πέντε γκολ μπήκαν στο πρώτο 26λεπτο – πριν ο Κίραν Ντάουελ προσθέσει ένα τέταρτο για τη Νόριτς στο 65ο λεπτό.

Χονδρόπανο παραμένουν ριζωμένοι στο κάτω μέρος του βαθμολογικού πίνακα μετά τη δεύτερη εντός έδρας ήττα τους Λούτον σε διάστημα τεσσάρων ημερών – με τους Hatters να χάνουν τη νίκη με 2-0.

Έχοντας κερδίσει σε αυτό το έδαφος στα μέσα της εβδομάδας για να προκριθεί στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, ο Λούτον ξεκίνησε πιο δυνατά και χρειάστηκε μόνο 11 λεπτά για να ανοίξει το σκορ μέσω του Χάρι Κόρνικ.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους εννέα λεπτά μετά την επανέναρξη, όταν ο Elijah Adebayo μάζεψε μια πάσα επιστροφής από τον Cornick πριν περάσει εύκολα από τον Ben Amos, αφήνοντας το αφεντικό της Wigan, Kolo Toure, χωρίς νίκη από τα τελευταία επτά παιχνίδια του.

Ο Dwight Gayle τερμάτισε την ξηρασία των 50 τερμάτων του ως βάζω κάρβουνα κέρδισαν τους πρώτους πόντους τους για το 2023 με 4-0 ΑΝΑΓΝΩΣΗ.

Το έξυπνο πρώιμο τελείωμα του Will Smalbone άνοιξε το δρόμο για τους Πότερς, με τον Tyrese Campbell με επιρροή να διπλασιάζει το πλεονέκτημα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο πριν ο Jacob Brown προσθέσει ένα τελευταίο τρίτο.

Μια εντυπωσιακή εμφάνιση ολοκλήρωσε ο Γκέιλ, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ από τον Δεκέμβριο του 2020.

Πρέστον προκάλεσε μια πέμπτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα Μπέρμιγχαμ σε μια νίκη 2-1 στο St Andrew’s που είδε τη διαιτητή Rebecca Welch να γράφει ιστορία.

Στο πρώτο παιχνίδι του Πρωταθλήματος που θα διαιτητεύσει πλήρως μια γυναίκα διαιτητής, τα γκολ του πρώτου πρωταθλήματος της σεζόν από τον Ryan Ledson και τον αρχηγό Alan Browne στα αρχικά 15 λεπτά κέρδισαν την ομάδα του Ryan Lowe.

Ο αναπληρωματικός Lukas Jutkiewicz έκανε ένα νευρικό τελείωμα όταν μείωσε τις καθυστερήσεις αργά, αλλά η North End κράτησε.

Η ισοφάριση του Τζέι Φούλτον κέρδισε αργά Σουόνσι έναν βαθμό από την ισοπαλία 1-1 στο QPR.

Το γκολ του Τζαμάλ Λόου στο πλήρες ντεμπούτο του – κόντρα στην πρώην ομάδα του – έφερε τη Ρέιντζερς μπροστά μετά από 27 λεπτά. Αλλά η ομάδα της Ουαλίας απέκρουσε χάρη σε ένα καλά δουλεμένο γκολ με εννέα λεπτά να απομένουν από το πρώτο της σουτ προς το τέρμα.

Μπλάκμπερν έδωσε μάχη για την ισοπαλία 1-1 με Μπρίστολ Σίτι στην Ashton Gate, παρότι είχε αποβληθεί ο αρχηγός Daniel Ayala.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν μπροστά μετά από 54 λεπτά μέσω του Μπράντλεϊ Ντακ, αλλά η Σίτι ισοφάρισε 14 λεπτά αργότερα, καθώς ο τερματοφύλακας της Ρόβερς, Τόμας Καμίνσκι, μπόρεσε μόνο να αποκρούσει το σουτ του Ζακ Βάινερ έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Αντουάν Σεμένιο πέτυχε το ριμπάουντ.

Η Μπλάκμπερν μειώθηκε στους 10 παίκτες στο 74ο λεπτό, όταν ο Αγιάλα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για να τραβήξει πίσω τον Nahki Wells καθώς απείλησε να ξεφύγει, αλλά οι φιλοξενούμενοι αναδιοργανώθηκαν καλά και άξιζαν τον βαθμό τους απέναντι σε βελτιωμένους αντιπάλους σε μια αξιοπρεπή πορεία.

του Κάρντιφ Η διολίσθηση προς τη ζώνη του υποβιβασμού συνεχίστηκε μετά την εντός έδρας ήττα με 1-0 εναντίον Μίλγουολ.

Μετά από μια διαμαρτυρία πριν από τον αγώνα εναντίον του ιδιοκτήτη Vincent Tan, η απεργία του Tom Bradshaw στο πρώτο ημίχρονο καταδίκασε τους Bluebirds σε άλλη μια ήττα.

Εν τω μεταξύ, του Μπλάκπουλ παιχνίδι εναντίον Χάντερσφιλντ αναβλήθηκε λόγω παγωμένου γηπέδου.

Sky Bet League One

Πλίμουθ ξανάρχισε την άνοδο με νίκη 4-2 εναντίον Τσέλτεναμ στο Sky Bet League One.

Οι Pilgrims είχαν καταφέρει να πάρουν μόνο δύο βαθμούς από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια τους, αλλά επέστρεψαν στις νίκες για να παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα γκολ των Νταν Σκαρ και Ράιαν Χάρντι τους έφεραν 2-0 μπροστά μετά από 28 λεπτά, αλλά οι Ρόμπινς απέκλεισαν το ένα μέσω του Τέιλορ Πέρι.

Ο Κάλουμ Ράιτ έκανε το 3-1 μετά τη λήξη της ώρας, αλλά το Τσέλτεναμ συνέχισε να πιέζει με τον Άλφι Μέι να στοχεύει στην επιστροφή με το γκολ του, πριν ο Σαμ Κόσγκροουβ αποκαταστήσει το μαξιλάρι των δύο τερμάτων στα τελευταία 10 λεπτά.

Έξι γκολ σημειώθηκαν επίσης στο Shropshire as Shrewsbury χαλάρωσε μετά από έναν αγώνα Cambridge 5-1.

Ο αρχηγός Luke Leahy ξεκίνησε ένα κυρίαρχο απογευματινό σκορ από το σημείο και ο Jordan Shipley πρόσθεσε ένα ακόμη λίγο πριν από την ανάπαυλα.

Το έκτο γκολ του Μάθιου Πένινγκτον στη σεζόν επέκτεινε το προβάδισμά τους προτού ο Τζο Άιρονσαϊντ κάνει ένα πίσω για τους U’s.

Ο Christian Saydee αποκατέστησε το προβάδισμα των τριών τερμάτων πριν ο Leahy κλείσει το παιχνίδι με ένα γκολ καθυστερήσεων, αφήνοντας το Cambridge τρίτο από κάτω.

Σέφιλντ Γουένσντεϊ παρέμεινε δεύτερος αφού το χτύπημα του Μάρβιν Τζόνσον στο πρώτο ημίχρονο τους βοήθησε να κερδίσουν 1-0 εναντίον Φλίτγουντ.

Ίπσουιτς έχασε έδαφος στους δύο πρώτους, αφού το χτύπημα του Κάμερον Μπράναγκαν έκανε τη συνεχόμενη νίκη Οξφόρδη.

Ο Λέιφ Ντέιβις ακύρωσε γρήγορα το πρώτο γκολ του Γιάνιτ Γουάιλντσχουτ, αλλά ο Μπράναγκαν χτύπησε στο 83ο λεπτό για να εξασφαλίσει τη νίκη εντός έδρας με 2-1.

Καπέλο ημίψηλο επέκτεινε το αήττητο σερί τους σε όλες τις διοργανώσεις σε 18 αγώνες αφού κέρδισε τους αντιπάλους στα play-off Μπόλτον 2-1.

Ο Nathaniel Mendez-Laing και ο Conor Hourihane σκόραραν και οι δύο για τους Rams, με τον Kieran Sadlier να κερδίζει μια παρηγοριά για τους Trotters στις καθυστερήσεις.

Στην έκτη θέση Barnsley συνέχισαν επίσης την ώθησή τους για τα πλέι οφ με νίκη 3-1 εναντίον Accrington.

Ο Τζέιμς Νόργουντ, ο Τζακ Αίτσισον και ο Τζόρνταν Ουίλιαμς σκόραραν στο πρώτο 20λεπτο για τους Τάικς, αλλά το πέναλτι του Τόμι Λη που είχε καθυστερήσει δεν τους άφησε την εστία.

Ο John Mousinho ξεκίνησε νικηφόρα ως Πόρτσμουθ μάνατζερ καθώς χτυπούσαν Έξετερ 2-0 στο Fratton Park με γκολ των Marlon Pack και Joe Morrell.

Πράσινο του δάσους παραμένουν ριζωμένοι στο κάτω μέρος του πίνακα μετά από συναδέλφους αγωνιζόμενους MK Dons ήρθε από πίσω για να τους κερδίσει με 2-1.

Ο Μάιλς Πιρτ-Χάρις έβαλε τον Ρόβερς μπροστά, αλλά ένα διπλό από τον Μοχάμεντ Έισα σε κάθε πλευρά του ημιχρόνου κέρδισε τρεις πόντους για τους Ντονς.

Sky Bet League Two

Εννέα ματς απέτυχαν να νικήσουν το κρύο snap στο Sky Bet League Two, αλλά η εκπληκτική σύγκρουση στην κορυφή του πίνακα μεταξύ Stevenage και ηγέτες Λέιτον Ανατολή επέζησε.

Αήττητος σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, ο Στίβενεϊτζ πήρε το προβάδισμα μετά από μόλις έξι λεπτά χάρη στην κεφαλιά του Jamie Reid και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε το προβάδισμά τους μέσω του Jordan Roberts.

Η δυστυχία του Orient επιδεινώθηκε λίγο πριν από το ημίχρονο, όταν ο Idris El Mizouni είδε κόκκινο μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Λουκ Νόρις έκανε το 3-0 στις καθυστερήσεις, κάτι που βοήθησε τον Στίβενιτζ να μειώσει τη διαφορά στην κορυφή σε μόλις δύο πόντους.

Οι τρεις ομάδες που στήριζαν την κατηγορία ήταν σε δράση στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια.

Gillingham πέρασε από τον πάτο με νίκη 2-0 στο Κόλτσεστερμε τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τους David Tutonda και Tom Nichols.

Οι Gills αντικαταστάθηκαν στους πρόποδες του πρωταθλήματος από Rochdaleπου έχασε με 2-0 στο Χάρτλπουλ.

Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν ένα δύσκολο έργο όταν ο Ethan Ebanks-Landell δείχθηκε ίσιος κόκκινος για μια υψηλή πρόκληση μετά από 51 λεπτά.

Χάρτλπουλ γρήγορα εκμεταλλεύτηκε με ένα γκολ τρία λεπτά αργότερα από τον Josh Umerah, και ο Jack Hamilton διπλασίασε το προβάδισμα.

Ο Rochdale ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες όταν ο Sam Graham έλαβε δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.