Σενεγάλη 0-2 Ολλανδία

Τα καθυστερημένα γκολ των Cody Gakpo και Davy Klaassen έδωσαν τη νίκη της Ολλανδίας εναντίον της Σενεγάλης στον εναρκτήριο αγώνα της ομάδας Α του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Ο Γκάκπο έκανε μια τέλεια χρονομετρημένη κίνηση για να κεφαλιά, μια υπέροχα ζυγισμένη σέντρα από τον Φρένκι ντε Γιονγκ, προτού ο Κλάασεν χτυπήσει την εστία του για να σφραγίσει τη νίκη βαθιά στον χρόνο τραυματισμών.

Οι Ολλανδοί είναι πλέον αήττητοι σε 16 αγώνες με προπονητή τον Λουίς Φαν Γκάαλ. Έκαναν επίσης ένα αήττητο ρεκόρ στον πρώτο τους αγώνα σε Παγκόσμια Κύπελλα που χρονολογείται από το 1938.

Πώς οι Ολλανδοί νίκησαν τη σκληρή Σενεγάλη

Ο Κόντι Γκάκπο πανηγυρίζει αφού σημείωσε το εναρκτήριο γκολ

Ο Γκάκπο, ο οποίος έχει σκοράρει τώρα τρία γκολ στις τελευταίες τέσσερις διεθνείς του αγώνες, είχε την πρώτη του ευκαιρία μετά από τέσσερα λεπτά, αλλά προσπάθησε να βάλει τη μπάλα στον Στίβεν Μπέργκουαϊν αντί να πάει για γκολ.

Ακολούθησε μια κεφαλιά του Daley Blind στο μακρινό δοκάρι που πέταξε άουτ πριν ο Steven Berghuis στείλει τον Bergwijn και αυτός την απέβαλε για τον αμαρκάριστο De Jong μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Ο μέσος όμως άργησε πολύ να ελευθερώσει την μπάλα και η προσπάθειά του μπλόκαρε.

Οι πρωταθλητές Αφρικής έχασαν σοβαρά τον τραυματισμένο φυλακτό Sadio Mane και δεν κατάφεραν να πλασάρουν μέχρι το 65ο λεπτό, όταν ο Boulaye Dia προσπάθησε να περάσει κρυφά τον τερματοφύλακα Andries Noppert, κάνοντας το ντεμπούτο του στην Ολλανδία, από στενή γωνία.

Η Σενεγάλη είχε λίγο περισσότερη κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά παρά το ανελέητο τύμπανο από την ομάδα των οπαδών της στις εξέδρες δεν μπόρεσε να βρει το δίχτυ.

Ο Cody Gakpo σκοράρει την Ολλανδία'  πρώτο γκολ κόντρα στη Σενεγάλη
Εικόνα:
Ο Κόντι Γκάκπο σκοράρει το πρώτο γκολ της Ολλανδίας κόντρα στη Σενεγάλη

Για να γίνουν τα πράγματα χειρότερα, ο Cheikhou Kouyate χρειάστηκε να απογειωθεί τραυματίας πριν ο Gakpo μπει κρυφά για να αρπάξει το πρώτο γκολ.

Ο Κλάασεν σιγουρεύτηκε για τους τρεις πόντους με ένα tap-in στις καθυστερήσεις, αφού ο Mendy χτύπησε ένα σουτ του Μέμφις Ντεπάι στην πορεία του.

Ο De Jong είχε την ευκαιρία να δώσει στους Ολλανδούς ένα προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά συνωστίστηκε πριν ο Ismaila Sarr στο άλλο άκρο είχε ένα μακρινό σουτ που απομακρύνθηκε από την εστία του Virgil van Dijk.

Ο Ντένζελ Ντάμφρις πηδάει για μια κεφαλιά με τον συμπαίκτη του, Μάτις ντε Λιχτ και την Ισμαίλα Σαρ της Σενεγάλης.
Εικόνα:
Ο Ντένζελ Ντάμφρις πηδάει για μια κεφαλιά με τον συμπαίκτη του Μάθις ντε Λιχτ και την Ισμαίλα Σαρ από τη Σενεγάλη.

Η Ολλανδική άμυνα εμφανίζεται ξανά στο Παγκόσμιο Κύπελλο – Opta Stats

• Η Ολλανδία κράτησε για πρώτη φορά τέσσερις συνεχόμενες ανέσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ είναι η πρώτη χώρα που το κάνει συνολικά μετά την Ισπανία το 2010.
  • Η Σενεγάλη έχει χάσει συνεχόμενους αγώνες σε Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά, ενώ δεν έχει κρατήσει το μηδέν στη διοργάνωση από το ντεμπούτο της στο τουρνουά με τη Γαλλία το 2002.
  • Σε ηλικία 71 ετών και 105 ημερών, το αφεντικό της Ολλανδίας, Λούις βαν Χάαλ, έγινε ο τρίτος γηραιότερος προπονητής που ανέλαβε την ευθύνη ενός αγώνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τον Ότο Ρεχάγκελ (71 ετών 317 ημέρες) και τον Όσκαρ Ταμπάρες (71 ετών 125 ημερών).
  • Το πρώτο γκολ του Κόντι Γκάκπο μετά από 84 λεπτά ήρθε από το πρώτο σουτ της Ολλανδίας προς την εστία κόντρα στη Σενεγάλη, ενώ το χτύπημα του Ντέιβι Κλάασεν ήταν το τελευταίο της γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο (98:17).
  • Ο Cody Gakpo συμμετείχε σε τέσσερα γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του για την Ολλανδία σε όλες τις διοργανώσεις (3 γκολ, 1 ασίστ), τα διπλάσια από αυτά που είχε στις πρώτες έξι εμφανίσεις του για την εθνική ομάδα (1 γκολ, 1 ασίστ).
  • Ο μέσος όρος ηλικίας της αρχικής ενδεκάδας της Σενεγάλης ήταν 28 ετών και 284 ημερών, ο μεγαλύτερος σε οποιονδήποτε από τους εννέα αγώνες τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο και περισσότερο από δύο χρόνια μεγαλύτερος από τον προηγούμενο γηραιότερο (26 χρόνια 224 ημέρες εναντίον της Κολομβίας το 2018).
  • Ο Virgil van Dijk έκανε την 50ή του εμφάνιση για την Ολλανδία σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά την πρώτη του σε μεγάλη διοργάνωση. Μόνο ο τερματοφύλακας Gejus van der Meulen κέρδισε περισσότερες συμμετοχές για την Oranje πριν παίξει σε Παγκόσμιο Κύπελλο ή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (54, το 1934) από τον Van Dijk.
Ο Στίβεν Μπέργκουαϊν κοντράρεται για την κατοχή με την Καλίδου Κουλιμπαλί
Εικόνα:

Τι σημαίνει το αποτέλεσμα

Ο Ισημερινός και η Ολλανδία είναι πλέον από κοινού ηγέτες στον Όμιλο Α, αφού και οι δύο σημείωσαν νίκες 2-0 στα αντίστοιχα παιχνίδια τους.

Η Ολλανδία αντιμετωπίζει τον Εκουαδόρ στο δεύτερο παιχνίδι των ομίλων την Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου, στις 4 μ.

Οι νικητές του Ομίλου Α θα αντιμετωπίσουν τους δεύτερους του Ομίλου Β, που περιλαμβάνει Αγγλία, Ουαλία, ΗΠΑ και Ιράν. Ο δεύτερος του Ομίλου Α θα αντιμετωπίσει τους νικητές του Β.