Πορτογαλία 3-2 Γκάνα

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε σε πέντε Παγκόσμια Κύπελλα, καθώς το πέναλτι του βοήθησε την Πορτογαλία να εξασφαλίσει τη νίκη με 3-2 επί της Γκάνας σε μια συναρπαστική αναμέτρηση του Ομίλου H.

Ο Ρονάλντο, ελεύθερος αφού έφυγε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με κοινή συναίνεση μετά την εκρηκτική συνέντευξή του, ανταπέδωσε τους επικριτές του με ένα ακόμη κομμάτι της ιστορίας όταν μετέτρεψε το πρώτο παιχνίδι από το σημείο μετά το φάουλ του από τον Μοχάμεντ Σαλίσου (65).

Η Γκάνα ισοφάρισε κατά τη διάρκεια του αγώνα όταν ο Andre Ayew, ο δικός της βετεράνος επιθετικός, πυροβόλησε από κοντά (73), αλλά η Πορτογαλία απάντησε αμέσως με τα γρήγορα γκολ του Joao Felix (78) και του αντικαταστάτη Rafael Leao (80).

Ο Ρονάλντο, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο ως 21 ετών το 2006, απολάμβανε τα φώτα της δημοσιότητας μετά από μια ταραχώδη εβδομάδα και έλαβε όρθιους χειροκροτητές όταν αντικαταστάθηκε στα τελευταία στάδια, αλλά η Πορτογαλία έπρεπε να επιβιώσει από ένα νευρικό φινάλε μετά το δεύτερο γκολ της Γκάνας με κεφαλιά του Οσμάν Μπουκάρι (89).

Η Γκάνα είχε μια χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ινάκι Γουίλιαμς έπιασε τον τερματοφύλακα της Πορτογαλίας Ντιόγκο Κόστα αγνόητος να κλέψει την κατοχή στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο επιθετικός έχασε τα πόδια του την κρίσιμη στιγμή, επιτρέποντας στον Ρονάλντο και τους συμπαίκτες του να κολλήσουν. για τη νίκη.