Παγκόσμιο Κύπελλο: Το Ιράν δίνει κορόιδο γροθιά στην Ουαλία με νικητές των καθυστερήσεων

Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Ιράν

Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο – Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 – Όμιλος Β – Ουαλία – Ιράν – Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al Rayyan, Κατάρ – 25 Νοεμβρίου 2022 Οι παίκτες του Ιράν πανηγυρίζουν μετά τον αγώνα REUTERS/Hannah Mckay

AL RAYYAN, Κατάρ – Το Ιράν σκόραρε δύο φορές μετά το όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων για να αρπάξει μια εκπληκτική νίκη με 2-0 επί της Ουαλίας, η οποία έδωσε νέα πνοή στην εκστρατεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο και άφησε τους αντιπάλους τους ανάσκελα και αντιμέτωπους με ένα ντεπόζιτο. αποφασίσει εναντίον της Αγγλίας.

Μετά την αποβολή του τερματοφύλακα της Ουαλίας Wayne Hennessey στο 87ο λεπτό, το Ιράν δημιούργησε ένα αξιοσημείωτο φινάλε, με τον Roozbeh Cheshmi να οδηγεί προς το σπίτι για να τους δώσει το προβάδισμα προτού ο Ramin Rezaeian προσθέσει άλλο ένα στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το Ιράν, που αντιμετώπιζε τον αποκλεισμό αν έχανε, ήταν σχεδόν αγνώριστο από την πλευρά που συντρίφτηκε με 6-2 από την Αγγλία στο πρώτο του παιχνίδι και ήταν άξιοι νικητές ακόμα κι αν το άφηναν πολύ αργά.

Η ομάδα του Carlos Queiroz αρνήθηκε δύο φορές από την ξυλουργική στο δεύτερο ημίχρονο στο στάδιο Ahmad bin Ali και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τον επιπλέον παίκτη αφού ο Hennessey έλαβε τις εντολές πορείας του μετά από μια τρομερή πρόκληση με το κεφάλι στον Mehdi Taremi.

Η νίκη φέρνει το Ιράν σε τρεις βαθμούς στον όμιλο Β, δύο περισσότερους από την Ουαλία, η οποία έμεινε ισόπαλη 1-1 από τις Ηνωμένες Πολιτείες στην πρώτη τους φάση, με την Αγγλία και τις ΗΠΑ να αντιμετωπίζουν η μία την άλλη αργότερα την Παρασκευή.

Ο όμιλος έρχεται στο κεφάλι την επόμενη Τρίτη, όταν η Ουαλία παίζει με τους παλιούς της αντιπάλους και το Ιράν αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ

Μετά από ένα σφιχτό πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας πήρε ζωή μετά την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το πιο ασυνήθιστο άστοχο τρεμπλ καθώς ο Σαρντάρ Αζμούν πέρασε μόνο για να πετύχει το δοκάρι, ο Ali Gholizadeh κουλούρισε τη συνέχεια στο άλλο δοκάρι και ο Azmoun έκανε το ριμπάουντ κατευθείαν στον τερματοφύλακα της Ουαλίας, Hennessey.

Ο Hennessey έσωσε ξανά τον Ουαλία στο 70ο λεπτό, γυρίζοντας με τα δάχτυλά του το χαμηλό σουτ του Saeid Ezatolahi από απόσταση γύρω από το δοκάρι, αλλά στη συνέχεια του δόθηκε η εντολή για να στήσει ένα ξέφρενο φινάλε.

Ο Χένεσεϊ είχε τρέξει έξω από την περιοχή του, αλλά νικήθηκε στην μπάλα από τον Ταρέμι, με τον τερματοφύλακα να τον ακολουθεί και να τον πιάνει τετράγωνο στο πρόσωπο με το γόνατό του.

Ο διαιτητής αρχικά έβγαλε κίτρινη κάρτα, αλλά ακολούθησε γρήγορα ένα ταξίδι στην οθόνη του VAR και η κόκκινη κάρτα που προέκυψε ήταν αναπόφευκτη.

Στη συνέχεια, τα γκολ έφτασαν με ασυνήθιστα καθυστερήσεις με τον Τσέσμι να χτυπά με σφυρηλάτηση έναν κεραυνό με ένα σουτ για την Ουαλία, πριν ο Ρεζαϊάν σηκώσει τη μπάλα απαλά πάνω από τον τερματοφύλακα για να τερματίσει την πλευρά του Ρομπ Πέιτζ.