Παγκόσμιο Κύπελλο Ράγκμπι Λιγκ Γυναικών: Η Αυστραλία έφτασε στον τελικό μετά την επικράτηση με 82-0 επί της Παπούα Νέας Γουινέας | Νέα του Ράγκμπι Λιγκ

Η Isabelle Kelly εξασφάλισε ένα χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο πριν η Emma Tonegato εξασφαλίσει τρία δικά της. Η Αυστραλία θα αντιμετωπίσει τώρα τη νικήτρια του αγώνα Αγγλία εναντίον Νέας Ζηλανδίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ράγκμπι Λιγκ Γυναικών στο Ολντ Τράφορντ στις 19 Νοεμβρίου, με έναρξη στις 1.15 μ.μ.

Τελευταία ενημέρωση: 14/11/22 7:04 μ.μ

Μόλις η Αυστραλία σκόραρε, ήταν σε ρολό και είχε πολύ μεγάλη επιθετική πρόοδο για να διαχειριστεί το PNG

Η Emma Tonegato ήταν το αστέρι μιας γεμάτη προσπάθεια αναμέτρησης καθώς η Αυστραλία κέρδισε 82-0 επί της Παπούα Νέας Γουινέας και εξασφάλισε τη θέση της στον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ράγκμπι Λιγκ Γυναικών.

Η Αυστραλία μπήκε ως φαβορί στον πρώτο ημιτελικό της βραδιάς και αφού άντεξε την πίεση από το πακέτο της Παπούα Νέας Γουινέας, ήταν προφανές γιατί.

Η Isabelle Kelly έτρεξε στο αριστερό άκρο, σημειώνοντας χατ-τρικ με προσπάθειες μέσα στα πρώτα 38 λεπτά, καθώς η άμυνα του PNG δυσκολευόταν με τον ρυθμό των Jillaroos.

Η Keeley Davis, η Shaylee Bent, η Evania Pelite, η Shenae Ciesiolka και η Olivia Kernick εντάχθηκαν επίσης από νωρίς στο φύλλο αγώνα για να δώσει στην Αυστραλία ένα υγιές 40-0 στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο είδε την Αυστραλία να συνεχίζει να δείχνει την ικανότητά της να σκοράρει σε όλο το γήπεδο, με τους Jess Sergis, Ciesolka και Tallisha Harden και Jaime Chapman να προχωρούν καθώς η Tonegato εξασφάλισε το χατ-τρικ της σε απόδοση παίκτη του αγώνα.

Η ιστορία του παιχνιδιού

Ήταν μια ομιχλώδης και ολισθηρή συνάντηση στο Γιορκ και αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά αυτού του τεράστιου διαγωνισμού, η πάντα παρούσα Elsie Albert να χτυπάει για την Παπούα Νέα Γουινέα πριν ο Taliah Fuimaono εκτοξευθεί πλήρως για τους Jillaroos.

Αφού το πακέτο της Παπούα Νέας Γουινέας άσκησε κάποια πραγματική πίεση από νωρίς, η πρώτη προσπάθεια ήρθε για την Αυστραλία μετά από μόλις 10 λεπτά, ο Ντέιβις βούτηξε από μικρή απόσταση μετά από ένα σπάσιμο στην αριστερή πλευρά.

Το πακέτο της Παπούα Νέας Γουινέας στάθηκε καλά για τα εναρκτήρια 10 λεπτά της αναμέτρησης

Στη συνέχεια χρειάστηκαν μόλις οκτώ λεπτά για να εξασφαλίσει το διπλό της Kelly, καταστρέφοντας την αριστερή πλευρά και στις δύο περιπτώσεις για να αυξήσει το προβάδισμα της ομάδας της σε 14-0 με 22 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο.

Το σκορ της στο πρώτο ημίχρονο δεν σταμάτησε εκεί, καθώς η Αυστραλία έδειξε πραγματικά την επιθετική της ικανότητα, η Λόρεν Μπράουν πλησίασε τη γραμμή για να στείλει τον Μπεντ κάτω από τα μπαστούνια πριν ο Πελίτε καταγράψει ένα από τη μικρή πλευρά για να φέρει τους Jillaroos με 24-0 με 15. λεπτά του ημιχρόνου απομένουν να παίξουν.

Η προσπάθεια των πρώτων 40 ήρθε στη συνέχεια ο Tonegato κατέρρευσε από τα μισά του δρόμου, κρατώντας τον αμυντικό αρκετά για να στείλει τον Ciesiolka ως τον πέμπτο διαφορετικό σκόρερ του ημιχρόνου.

Μόλις πέντε λεπτά απομένουν για το ημίχρονο, η Κέρνικ σκόραρε από κοντά προτού η Κέλι ολοκληρώσει το χατ-τρικ της, με την Μπράουν να κάνει τη μετατροπή για να δώσει στην ομάδα της ένα πλεονέκτημα 40-0 στο ημίχρονο.

Μετά το διάλειμμα, οι Jillaroos έσπευσαν να προσθέσουν περισσότερους πόντους στον διαρκώς αυξανόμενο αριθμό τους, ο Kelly έκανε θραύση για να στείλει τον Sergis στη γωνία μετά από μόλις τρία λεπτά με την Ciesiolka, στη συνέχεια πρόσθεσε τον δεύτερο της στο άλλο κόρνερ λίγες στιγμές αργότερα, ο Brown έκανε μετατροπή για να δώσει στην Αυστραλία ένα Προηγείται 52-0 σε 33 λεπτά για να παίξουν.

Το PNG δεν μπόρεσε να σταματήσει την πίσω γραμμή της Αυστραλίας καθώς συνέχισαν να βρίσκουν κενά στην αμυντική γραμμή.

Τότε ήταν η σειρά του Χάρντεν να συμμετάσχει στο σκοράρισμα καθώς προχώρησε από κοντά, προτού η Τονεγκάτο προσθέσει το διπλό της, με τον πλάγιο μπακ να βρει το δεύτερο με ένα θεαματικό διάλειμμα.

Αφού άντεξε τόση πίεση, η PNG πήρε τελικά μια περίοδο με τη μπάλα στο χέρι, αλλά δεν μπορούσε να μετρήσει και όταν η κατοχή επανήλθε στον δρόμο τους, οι Jillaroos ήταν για άλλη μια φορά πάνω από το άσπρο, ο Chapman έσπασε 90 μέτρα κάτω από το γήπεδο σε ένα εξαιρετικό σόλο. τρέξει να εξασφαλίσει το χατ-τρικ της.

Έμειναν πάνω από πέντε λεπτά για να παίξει, αλλά η Tonegato ήθελε το χατ-τρικ της και το διεκδίκησε, πατώντας και ολοκληρώνοντας μια μεταξένια πάσα από την Αυστραλία, ο Ali Brigginshaw προσθέτοντας τα έξτρα για να δώσει στους Jillaroos τη νίκη με 82-0.

Ήταν μια σχεδόν τέλεια εμφάνιση από τους Jillaroos και αυτή που σφραγίζει την εξουσία τους στον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ράγκμπι Λιγκ στο Old Trafford.