Παγκόσμιο Κύπελλο: Ο Michy Batshuayi διέλυσε το Βέλγιο πέρα ​​από τον Καναδά

Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Michy Batshuayi Βελγίου

Ο επιθετικός #23 του Βελγίου Michy Batshuayi σκοράρει το εναρκτήριο γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου F Group F του Παγκοσμίου Κυπέλλου Κατάρ 2022 μεταξύ Βελγίου και Καναδά στο στάδιο Ahmad Bin Ali στο Al-Rayyan, δυτικά της Ντόχα, στις 23 Νοεμβρίου 2022. (Φωτογραφία Jewel SAMAD / AFP)

Το γκολ του Michy Batshuayi στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για ένα κατώτερο Βέλγιο για να νικήσει 1-0 επί μιας ομάδας του Καναδά που έπαιζε τον πρώτο αγώνα του Μουντιάλ για 36 χρόνια την Τετάρτη.

Ο τερματοφύλακας του Βελγίου Τιμπό Κουρτουά απέκρουσε το πέναλτι του Αλφόνσο Ντέιβις και ο Μπατσουαγί άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό.

Ο Καναδάς του John Herdman, που βρυχήθηκε από τη φωνητική τους υποστήριξη, απορρίφθηκε επίσης ένα ακόμη ισχυρό πέναλτι και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς αποτέλεσμα.

Το Βέλγιο έμεινε χωρίς τραυματισμένο σκόρερ ρεκόρ Ρομέλου Λουκάκου και δυσκολεύτηκε καθ’ όλη τη διάρκεια με τον ρυθμό των επιθετικών του Καναδά.

Ωστόσο, οι ημιτελικοί του 2018 έμειναν στην κορυφή για να ανέβουν στην κορυφή αυτού που θα μπορούσε να αποδειχτεί ένας έντονα αμφισβητούμενος Όμιλος F μετά την ισοπαλία χωρίς γκολ της Κροατίας και του Μαρόκου νωρίτερα την Τετάρτη.

«Ήταν τεχνικά το «χειρότερο παιχνίδι» μας, ναι, όταν μετράς την απόδοση», παραδέχτηκε ο προπονητής του Βελγίου Ρομπέρτο ​​Μαρτίνεθ. «Ήταν το «χειρότερο παιχνίδι», όχι, γιατί κερδίσαμε.

«Αμυνθήκαμε καλά και χρειαζόμασταν τον τερματοφύλακά μας».

Ο Καναδάς θα ξεκινήσει το παιχνίδι του με την Κροατία την Κυριακή, ακόμα γεμάτος αυτοπεποίθηση, αφού ανταποκρίνεται περισσότερο στην ομάδα που βρίσκεται στη δεύτερη θέση στον κόσμο, που θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια το Μαρόκο.

«Έδειξαν απόψε ότι ανήκουν εδώ. Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που επιστρέψαμε», είπε ο Χέρντμαν, ο πρώτος προπονητής που ηγήθηκε ομάδων σε Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών και ανδρών.

«Είμαι σίγουρος ότι (οι οπαδοί) έφυγαν περήφανοι και νιώθοντας ότι είμαστε ένα ποδοσφαιρικό έθνος.

«Πιστεύω ότι αυτή η φάση των ομίλων είναι ανοιχτή τώρα μετά το αποτέλεσμα Κροατία-Μαρόκο».

Οι Βορειοαμερικανοί, που ταιριάζουν με το Βέλγιο σε σχηματισμό παίζοντας τρεις στην πλάτη, έκαναν ένα λαμπρό ξεκίνημα και η χαμηλή προσπάθεια του Τζόναθαν Ντέιβιντ αποτράπηκε.

Από το κόρνερ που προέκυψε, το χτύπημα του Ταζόν Μπιουκάναν απέκρουσε με το χέρι ο Γιανίκ Καράσκο και καταλογίστηκε πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR στο 11ο λεπτό.

Αλλά ο Ντέιβις έκανε μια αδύναμη προσπάθεια που σώθηκε χαμηλά στα δεξιά του από τον Κουρτουά, προτού ο Ντέιβιντ ρίξει το ριμπάουντ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η γερασμένη άμυνα του Βελγίου δυσκολευόταν με τον ρυθμό των επιθετικών του Καναδά και ο Τζούνιορ Χόιλετ μπήκε πίσω πριν σουτάρει άουτ.

Τα αουτσάιντερ συνέχισαν να έρχονται, καθώς ο Κουρτουά απομάκρυνε τη σκληρή κίνηση του δεξιού ακραίου μπακ Άλιστερ Τζόνστον και ο Ντέιβιντ έφυγε από τον στόχο.

Διαμάχη για το VAR

Ο Καναδάς απέρριψε ένα μεγάλο πέναλτι παρά την αναθεώρηση του VAR όταν ο Axel Witsel ξεπέρασε τον Richie Laryea μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια σκόνταψε τον αντίπαλό του.

Το Βέλγιο πήρε το προβάδισμα από το μηδέν όταν μια απλή μακρινή μπαλιά πάνω από την κορυφή από τον Toby Alderweireld βρήκε το σερί του Batshuayi που χτύπησε την εστία του με το αριστερό πόδι.

Υπήρχε ακόμη χρόνος για τον Καναδά να δημιουργήσει, και να σπαταλήσει, άλλη μια ένδοξη ευκαιρία πριν από το διάλειμμα, καθώς η χαμηλή σέντρα του Laryea εκτοξεύτηκε πάνω στην τσουλήθρα από τον Buchanan από έξι γιάρδες.

Ο Μαρτίνεθ έκανε διπλή αλλαγή στο ημίχρονο για να προσπαθήσει να σταματήσει την παλίρροια, με τον Τόμας Μενιέ να αντικαθιστά τον Καράσκο και τον νεαρό της Έβερτον, Αμαντού Ονανά, να μπαίνει στη μεσαία γραμμή.

Ωστόσο, ο Καναδάς θα μπορούσε να είχε ισοφαριστεί λίγα λεπτά μετά την επανέναρξη, καθώς ο Ντέιβιντ έστειλε την κεφαλιά από την υπέροχη σέντρα του Στίβεν Ευστάκιο, αφού ο μέσος της Πόρτο είχε χτυπήσει τον Κέβιν Ντε Μπρούινε.

Οι άντρες του Χέρντμαν συνέχισαν να πλημμυρίζουν προς τα εμπρός, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν την τελική πινελιά που απαιτούνταν, με τον Μπιούκαναν να σκάει φρικτά από την άκρη του κουτιού.

Όσο περισσότερους άντρες έκανε ο Καναδάς, τόσο πιο επικίνδυνο φαινόταν το Βέλγιο στην ανάπαυλα και ο Laryea έκανε ένα υπέροχο τελευταίο τάκλιν για να αρνηθεί στον Batshuayi ένα δεύτερο γκολ.

Ο αναπληρωματικός Cyle Larin, ο πρώτος σκόρερ στην CONCACAF που προκρίθηκε στο τουρνουά, πλησίασε πολύ κοντά στον Courtois σε ένα ξέφρενο φινάλε.

Ο De Bruyne θα μπορούσε να είχε βάλει το παιχνίδι στο κρεβάτι, αλλά ξέσπασε στο πλήθος, ενώ ο Larin έστειλε άλλη μια κεφαλιά πάνω από το δοκάρι του Courtois καθώς το Βέλγιο έπεσε πάνω από τη γραμμή.