Παγκόσμιο Κύπελλο: Οι σάκοι Kramaric της Κροατίας διπλασιάζονται για να απορρίψουν τον Καναδά

Αντρέι Κράμαριτς Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κροατίας

Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο – Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 – Όμιλος F – Κροατία – Καναδάς – Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα, Κατάρ – 27 Νοεμβρίου 2022 Ο Κροάτης Andrej Kramaric γιορτάζει το τρίτο του γκολ REUTERS/Paul Childs

Η Ντόχα-Κροατία απορρόφησε ένα χτύπημα από νωρίς πριν ξεκινήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο με δύο γκολ του Αντρέι Κράμαριτς που εξασφάλισε τη νίκη με 4-1 επί του Καναδά την Κυριακή που την άφησε έναν βαθμό μακριά από τους 16 και διέψευσε τις ελπίδες των αντιπάλων της στη νοκ-άουτ φάση. .

Οι δευτεραθλητές του 2018 είχαν μείνει πίσω μετά από 68 δευτερόλεπτα στο Khalifa International Stadium όταν ο Alphonso Davies πέτυχε μια κεφαλιά στα δίχτυα, αλλά μια δυνητικά ζοφερή βραδιά στράφηκε υπέρ τους με δύο γκολ στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου.

Αφού η θλιβερή εναρκτήρια ισοπαλία τους με το Μαρόκο είχε υποκινήσει μια μεταθανάτια εξέταση για το αν αυτή η ομάδα της Κροατίας δεν είχε ένστικτο δολοφονίας, οι Kramaric και Marko Livaja βρήκαν το δίχτυ πριν από το διάλειμμα για να βγάλουν τον αέρα από τα πανιά του Καναδά.

Ο Κράμαριτς διπλασίασε τον αριθμό του μετά την ανάπαυλα και ο Λόβρο Μάγερ σκόραρε στις καθυστερήσεις για να κλείσει μια νίκη που έφερε την Κροατία στην κορυφή του Ομίλου F με τέσσερις βαθμούς. Χρειάζονται τώρα μόνο μια ισοπαλία στον τελευταίο τους αγώνα την Πέμπτη με το τρίτο Βέλγιο, το οποίο είναι ένα βαθμό πίσω, για να εξασφαλίσει μια θέση νοκ άουτ.

«Κάναμε ένα μικρό βήμα εδώ, αλλά απέχουμε πολύ από τον τελικό μας στόχο», δήλωσε ο προπονητής της Κροατίας Ζλάτκο Ντάλιτς. «Η δύναμη, η δύναμη και η ποιότητα της Κροατίας και κανείς δεν είναι πιο χαρούμενος από εμένα γι’ αυτό».

Μετά από δύο ήττες, επιβεβαιώθηκε η έξοδος του Καναδά στη φάση των ομίλων, αφήνοντάς τον να αντιμετωπίσει το Μαρόκο, επίσης στους τέσσερις βαθμούς, στον τελευταίο του αγώνα.

Οι κραδασμοί της Κροατίας άρχισαν να πηγαίνουν στον αγώνα αφού ο προπονητής του Καναδά Τζον Χέρντμαν είχε πει ότι η ομάδα του επρόκειτο να τους «σβήσει», ένα κακόγουστο σχόλιο που αναμφίβολα έδωσε το σενάριο για την ομιλία του ομολόγου του Ζλάτκο Ντάλιτς.

Ωστόσο, τα πρώτα στάδια του διαγωνισμού έδειξαν ότι ο Καναδάς ήταν αυτός που είχε λάβει τον πύραυλο πριν από τον αγώνα.

Πέταξαν έξω από τα μπλοκ με το γρηγορότερο γκολ της διοργάνωσης μέχρι στιγμής και το πρώτο τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά την ισοπαλία στη μοναδική προηγούμενη εμφάνισή τους το 1986.

Μια μεγάλη απόσταση από τον τερματοφύλακα τελικά βρήκε τον δρόμο προς τον Tajon Buchanan, ο οποίος διαμόρφωσε μια υπέροχη σέντρα από τα δεξιά στο κουτί όπου ο Davies έφτανε σαν τρένο εξπρές για να ανέβει ψηλά πάνω από τον δείκτη του και να κατευθύνεται δυνατά προς τα δίχτυα.

«Ήταν ένα υπέροχο ξεκίνημα και μια περήφανη στιγμή, ειδικά για τους φιλάθλους στο γήπεδο και τον κόσμο πίσω στην πατρίδα. Πρέπει να γιορτάσουμε κάτι που περιμέναμε πολύ καιρό», είπε ο Χέρντμαν.

Εντελώς υπερπαιγμένο

Οι Καναδοί χάραξαν τη μεσαία γραμμή της Κροατίας με τον ρυθμό και την απάτη του Ντέιβις να προκαλεί εφιάλτες στους Κροάτες.

Ωστόσο, ήταν ένα μισό από τα δύο ημίχρονα, καθώς η Κροατία —που ξεπέρασε πλήρως τα παιχνίδια στα πρώτα στάδια— τελικά άλλαξε ταχύτητα.

Είχαν τη μπάλα στα δίχτυα μετά από 26 λεπτά μέσω του Kramaric μόνο για να μειώσει η σημαία του γραμμικού γηπέδου τους πανηγυρισμούς τους, αλλά αυτό ήταν μια προσωρινή ανακούφιση για τον Καναδά.

Η Κροατία ισοφάρισε στο 36ο λεπτό, όταν ο Ιβάν Πέρισιτς, με αυξανόμενη επιρροή στα αριστερά, γλίστρησε την μπάλα στον Κράμαριτς που σούταρε για πρώτη φορά στη μακρινή γωνία.

Πήραν προβάδισμα οκτώ λεπτά αργότερα, όταν ένα υπέροχο στήσιμο από τα μετόπισθεν τελείωσε με τον Livaja να πυροβολεί με το δεξί χαμηλά τα δίχτυα από την άκρη της περιοχής.

Ο Χέρντμαν χτύπησε τις αλλαγές στο ημίχρονο σε μια προσπάθεια να ανακτήσει την πρωτοβουλία και ο αντικαταστάτης του Τζόναθαν Οσόριο κέρδισε μια προσπάθεια λίγο μετά την επανεκκίνηση.

Ο Κράμαριτς είχε μια προσπάθεια που σώθηκε καλά από τον τερματοφύλακα, ενώ ο Καναδάς πλησίασε ξανά όταν το σουτ του Τζόναθαν Ντέιβιντ πέρασε υπέροχα από τον Ντόμινικ Λιβάκοβιτς.

Ωστόσο, οι ελπίδες τους να επιστρέψουν στον αγώνα διαψεύστηκαν όταν η σέντρα του Perisic στα αριστερά έλεγξε ο Kramaric, ο οποίος μετατόπισε την μπάλα στο αριστερό του πόδι και την έστειλε χαμηλά στην κάτω γωνία στο 70ο λεπτό.

Βαθιά μέσα στις καθυστερήσεις, η Κροατία πρόσθεσε το τελευταίο χτύπημα όταν ο Μίσλαβ Όρσιτς απέκρουσε το τετράγωνο και έβαλε ανιδιοτελώς το τετράγωνο για τον Μάγερ να κερδίσει την εστία του.