Ο Tai Bierria αναλαμβάνει την ευθύνη καθώς η Cignal αποσιωπά την ημι-προσφορά του Choco Mucho

Εισαγωγή Cignal Tai Bierria.  – PVL PHOTO

Εισαγωγή Cignal Tai Bierria. – PVL PHOTO

Περιτριγυρισμένη από ένα πλήθος που υποστηρίζει αποτελεσματικά την αντίπαλο και επευφημεί κάθε λάθος της, η Tai Bierria είπε ότι κάλεσε αυτό που οι ποιοτικοί άνθρωποι αποκαλούν συχνά υπερηφάνεια. Ή μήπως κακομεταχειρισμένα. Ή τολμηρή.

Η εισαγωγή Cignal είχε πολύ καλύτερο όρο για αυτό.

«Άγκας. Ναι, έμαθα αυτή τη λέξη», είπε ο Bierria.

Οι HD Spikers οδήγησαν το εμπνευσμένο παιχνίδι του Bierria και κέρδισαν ένα απογοητευτικό πρώτο σετ με 17-25, 25-22, 25-18, 25-14 επί του Choco Mucho την Τρίτη, κλείνοντας τον τελευταίο ημιτελικό της Premier League Volleyball Reinforced Conference πριν από τον ξεκίνησε το τέταρτο σετ.

Λόγω του συστήματος πόντων που θα εφαρμοζόταν για να σπάσουν οι ισοπαλίες, οι Flying Titans χρειάζονταν λίγο επιπλέον για να προκριθούν στους ημιτελικούς: Μια νίκη σε τέσσερα σετ. Και οι θαυμαστές τους τους φώναξαν ιδιαίτερα αφού πέτυχαν το εναρκτήριο σετ.

Αυτό μπορεί να ήταν η πτώση του Choco Mucho καθώς ο Bierria άκουγε τις επευφημίες που ακολουθούσαν κάθε λάθος του Cignal.

«Μου έδωσε λίγο παραπάνω στάση στο γήπεδο. σαν να κάνεις κάτι λάθος [and] ακούς όλες τις επευφημίες», είπε ο Bierra, ο οποίος ολοκλήρωσε με 18 πόντους που ήταν υψηλός.

«Εντάξει, θα σε κλείσω», πρόσθεσε.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο Tai Bierria αφού ο Cignal κέρδισε τον Choco Mucho μπροστά σε 4.000 οπαδούς: Μου έδωσε λίγο παραπάνω στάση στο γήπεδο. Κάτι κάνεις λάθος, ακούς όλες τις ζητωκραυγές. Είμαι καλά, θα σου κλείσω το στόμα. Αγγελάκια, έμαθα αυτή τη λέξη. | μέσω Lance Agcaoili/Inquirer Sports

Δημοσιεύτηκε από το Inquirer Sports την Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2022

Οι Flying Titans σίγησαν μέχρι το τέλος του τρίτου σετ. Οι HD Spikers πήραν αυτό το ένα για ένα προβάδισμα 2-1 σετ και προκρίθηκαν στους ημιτελικούς αφού κέρδισαν δύο σετ. Ωστόσο, η Cignal φρόντισε να προχωρήσει στον επόμενο γύρο με λίγη επιπλέον σάλτσα για να μεταφερθεί στον επόμενο γύρο.

«Αυτό είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο», ο Bierria αφού ο Cignal προσχώρησε στους Creamline, Chery Tiggo και Petro Gazz στον επόμενο γύρο. «Λαμβάνοντας υπόψη πόσο σκληρά δουλέψαμε, αυτό είναι μια ευλογία».

Και οι δύο ομάδες επέλεξαν να πάνε στα Φιλιππινέζικα στην αρχή του αγώνα, αλλά αυτό δεν επιβράδυνε τον Bierria. Τερμάτισε με 14 σκοτώσεις και τέσσερις άσσους για να σωπάσει τους οπαδούς του Choco Mucho που αποτελούσαν το μεγαλύτερο μέρος του πλήθους των 4.000 ατόμων.

Η Creamline θα έχει ρεκόρ 7-1 (νίκη-ήττα) στους ημιτελικούς. Η μοναδική ήττα των Cool Smashers ήταν από τους F2 Logistics Cargo Movers, οι οποίοι κέρδισαν τους Angels of Petro Gazz με 25-16, 25-22, 27-25 στο δεύτερο παιχνίδι.

Ο Chery Tiggo προκρίθηκε με ρεκόρ 6-2 ενώ ο Cignal κέρδισε την τελευταία θέση στον επόμενο γύρο με ένα φύλλο 5-3.

Η Ces Molina παρείχε αρκετή βοήθεια στην Bierria καθώς έδωσε 13 πόντους και εννέα ανασκαφές.

Αφού έχασε το πρώτο σετ, ο προπονητής της Cignal, Shaq delos Santos, υπενθύμισε στους θαλάμους του ότι χρειάζονται μόνο δύο σετ για να προχωρήσουν, αλλά και πάλι ήθελε οι θαλάμοι του να δείξουν τη θανατηφόρα φόρμα τους.

«Τους είπα ότι αυτή είναι η ευκαιρία μας, δεν πρέπει να αφήσουμε αυτή την ευκαιρία. Και για να είμαι ειλικρινής, έχουμε περισσότερη εμπειρία από τον Choco Mucho», είπε ο Delos Santos στα Φιλιππινέζικα.

Οι HD Spikers ξύπνησαν από τη συντριβή του πρώτου σετ καθώς η Μπιέρια οδήγησε την ομάδα της σε προβάδισμα 23-19 στο δεύτερο σετ πριν φτάσει στο σημείο του σετ, 24-20, με ένα μπλοκ στην εισαγόμενη Odina Aliyeva των Flying Titans.

“Είχαμε εξαντλητικές προπονήσεις και αυτό μας βοήθησε σε παιχνίδια όπως αυτό”, είπε ο Bierria.

Οι ελπίδες του Choco Mucho εξασθενίστηκαν ακόμη περισσότερο μετά από τραυματισμούς που έπληξαν δύο από τα αγαπημένα αστέρια του. Η Kat Tolentino τραυμάτισε το δεξί της γόνατο αφού προσπάθησε να σκάψει την ακίδα της Bierria στη μέση του δεύτερου σετ προτού η Des Cheng τραυματιστεί στο δεξί ροζ δάχτυλό της, που την έβγαλε εκτός παιχνιδιού με τους HD Spikers να προηγούνται με 21-15.

Ο Tolentino επέστρεψε στο τέταρτο, αλλά μέχρι τότε η πόρτα του ημιτελικού είχε χτυπήσει δυνατά στα πρόσωπα των Flying Titans.

Ο Choco Mucho αποχώρησε με ρεκόρ 3-5.