Ο Nketiah χτυπά αργά, καθώς ο ηγέτης Arsenal προηγείται της Man United σε θρίλερ

Άρσεναλ Έντι Νκετία

Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο – Πρέμιερ Λιγκ – Άρσεναλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Emirates Stadium, Λονδίνο, Βρετανία – 22 Ιανουαρίου 2023 Ο Eddie Nketiah της Άρσεναλ γιορτάζει το τρίτο του γκολ Εικόνες δράσης μέσω Reuters/Peter Cziborra

ΛΟΝΔΙΝΟ – Η Άρσεναλ αποκατέστησε το προβάδισμα των πέντε πόντων στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ με τον Έντι Νκετία να σκοράρει δύο φορές στην ήττα 3-2 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, συμπεριλαμβανομένου του νικητή στο 90ο λεπτό, σε μια συγκλονιστική σύγκρουση στο The Emirates την Κυριακή.

Φαινόταν ότι θα τελείωνε τις τιμές, ακόμη και με την αντίσταση της Γιουνάιτεντ σε μια πρόσφατη πολιορκία των Gunners, αλλά ο Nketiah μπήκε από κοντά για να ενθουσιάσει τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Ένα παιχνίδι που ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες είδε τον Μάρκους Ράσφορντ να δίνει το προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ με ένα εκπληκτικό πρώτο πρώτο ημίχρονο μόνο για τον Nketiah να φτάσει στο επίπεδο της Άρσεναλ σε ένα ξέφρενο πρώτο ημίχρονο.

Η κίνηση του Μπουκάγιο Σάκα έδωσε το προβάδισμα στην Άρσεναλ στο 53ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Λισάντρο Μαρτίνεθ ισοφάρισε πριν από τη λήξη της ώρας για να δημιουργήσει ένα απορριπτικό φινάλε.

Ο Saka πέτυχε το δοκάρι και ο Nketiah απορρίφθηκε από τον David de Gea, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αμείλικτοι καθώς εκδικήθηκαν την ήττα τους από τη United νωρίτερα στη σεζόν – τη μοναδική τους ήττα.

Η ομάδα του Mikel Arteta έχει 50 πόντους σε 19 αγώνες, το καλύτερο της πρώτο μισό στην Premier League, με τη City να έχει 45 από 20 και τη United στην τέταρτη θέση με 39, κάτω από τη Newcastle United στη διαφορά τερμάτων.

«Μπορούσατε να δείτε πόσο θέλαμε να κερδίσουμε και πόσο άσχημα το θέλαμε για εμάς και τους οπαδούς μας», είπε ο Νκετία, ο οποίος έχει σκοράρει επτά γκολ στα τελευταία επτά παιχνίδια του ως παίκτης για τον τραυματία Γκάμπριελ Ζεσούς.

«Συνεχίσαμε να πιέζουμε και να πιέζουμε και ευτυχώς βρήκαμε το γκολ».

Τα διαπιστευτήρια του τίτλου της Άρσεναλ δεν αμφισβητούνται πλέον και η νίκη επί της Γιουνάιτεντ ήταν άλλη μια τεράστια δήλωση, αφού η πρωταθλήτρια Σίτι είχε φτάσει νωρίτερα με δύο βαθμούς.

Η Γιουνάιτεντ ήταν σε εξαιρετική φόρμα, κερδίζοντας πέντε από τα έξι τελευταία της στο πρωτάθλημα, και πήρε αυτή την αυτοπεποίθηση στα πρώτα στάδια, παρά το γεγονός ότι δεν είχε τον χαφ Κασεμίρο.

Τους πήρε μόνο 17 λεπτά για να πάρουν το προβάδισμα και δεν ήταν έκπληξη ότι ήταν ο σε φόρμα Rashford που σημείωσε το γκολ.

Όταν η Άρσεναλ έχασε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, η μπάλα προσγειώθηκε στα πόδια του Ράσφορντ και αφού ξεγέλασε τον Τόμας Παρτέι, έκοψε μέσα πριν εξαπολύσει ένα χαμηλό σουτ λίγο έξω από την περιοχή του πέναλτι που ούρλιαξε μέσα κοντά στο δοκάρι.

Ήταν ένα τράνταγμα για την Άρσεναλ που δεν είχε παραχωρήσει τόσο νωρίς όλη τη σεζόν, αλλά απάντησε εντυπωσιακά.

Η Γιουνάιτεντ δέχτηκε άσκοπα ένα κόρνερ αφού προσπάθησε να παίξει από τα μετόπισθεν και η Άρσεναλ έδωσε τη μπάλα στον Γκράνιτ Τζάκα, ο οποίος έστειλε μια ορεκτική σέντρα στον Νκετία για να χρονομετρήσει τέλεια το άλμα του και να πετάξει με κεφαλιά στο πίσω μέρος των διχτυών.

Ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ, Aaron Ramsdale, αναγκάστηκε να κάνει απόκρουση από τον Scott McTominay, καθώς ο ξέφρενος ρυθμός συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και ο Σάκα τους έδωσε προβάδισμα στο 53ο λεπτό με γκολ του Ράσφορντ. Κόβοντας από τα δεξιά, εξαπέλυσε ένα εκπληκτικό σουτ με το αριστερό πόδι που δεν έδωσε καμία ευκαιρία στον De Gea.

Ωστόσο, επέστρεψε η Γιουνάιτεντ και έξι λεπτά αργότερα ήταν ισόπαλοι, όταν ο Ράμσντεϊλ δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει σωστά μια ψηλή μπάλα και η μπάλα αναπήδησε στον Μαρτίνεθ, ο οποίος αυτοσχεδίασε μια κεφαλιά με λοβό που φώλιασε στο πίσω μέρος του φιλέ.

Η Άρσεναλ άρχισε να στρίβει τις βίδες και με 20 λεπτά να απομένουν ο Σάκα σχεδόν αποκατέστησε το προβάδισμα της Άρσεναλ με ένα αντίγραφο του τέρματος του, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα κόπηκε έξω από το δοκάρι και όταν ο Ντε Χέα έσωσε από τον Νκετία, φαινόταν ότι οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να το κάνουν. συμβιβαστείτε με ένα σημείο.

Αλλά ο Nketiah, ο οποίος έχει καθιερωθεί ως αγαπημένος των οπαδών, ήταν έτοιμος να γυρίσει την εστία του μπροστά από το τέρμα στο 90ο λεπτό μετά από μια χαμηλή σέντρα που εκτράπηκε στην πορεία του.