Ο Ρονάλντο σκοράρει στο πέμπτο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς η Πορτογαλία ξεπέρασε την Γκάνα

Ο επιθετικός της Πορτογαλίας #07, ο Κριστιάνο Ρονάλντο σουτάρει και σκοράρει ένα πέναλτι κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου του Ομίλου H του Παγκοσμίου Κυπέλλου Κατάρ 2022 μεταξύ της Πορτογαλίας και της Γκάνας στο Stadium 974 στη Ντόχα στις 24 Νοεμβρίου 2022. (Φωτογραφία PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP)

Ο επιθετικός της Πορτογαλίας #07, Κριστιάνο Ρονάλντο σουτάρει και σκοράρει ένα πέναλτι κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου Ομίλου H του Παγκοσμίου Κυπέλλου Κατάρ 2022 μεταξύ της Πορτογαλίας και της Γκάνας στο Stadium 974 στη Ντόχα, στις 24 Νοεμβρίου 2022. (AFP)

ΝΤΟΧΑ, Κατάρ – Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ξαναέγραψε τα βιβλία της ιστορίας την Πέμπτη, αφού έγινε ο πρώτος που σκόραρε σε πέντε Παγκόσμια Κύπελλα με το εναρκτήριο γκολ στη σφιχτή νίκη της Πορτογαλίας με 3-2 επί της Γκάνας.

Ο 37χρονος σημείωσε το ρεκόρ με ένα πέναλτι στο 65ο λεπτό στο 974 Stadium της Ντόχα, βοηθώντας την ομάδα του Φερνάντο Σάντος να κερδίσει που την ανέβασε στην κορυφή του Ομίλου Η, δύο βαθμούς μπροστά από την Ουρουγουάη και τη Νότια Κορέα.

Ο Ζοάο Φέλιξ και ο ανερχόμενος σταρ Ραφαέλ Λεάο σιγουρεύτηκαν στη συνέχεια για τη νίκη, αφού ο ισοπεδωτής του Αντρέ Αγιου είχε απειλήσει για λίγο να καταστρέψει το πάρτι του Ρονάλντο.

Ο Osman Bukari σκόραρε στο τελευταίο λεπτό για την Γκάνα, αλλά η ομάδα με την χαμηλότερη κατάταξη του τουρνουά δεν κατάφερε να αποσπάσει ένα σοκ και να βρεθεί στην τελευταία θέση του ομίλου.

Ο Ρονάλντο προσπερνά τον Πελέ και τους Γερμανούς Ούβε Σίλερ και Μίροσλαβ Κλόζε, που σκόραραν σε τέσσερα Παγκόσμια Κύπελλα, αφού τον κατέβασε ο Μοχάμεντ Σαλίσου και εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι.

Ωστόσο, ο προπονητής της Γκάνας, Ότο Άντο, είπε ότι η απόφαση ήταν να καταλογιστεί το πέναλτι ήταν «ένα ιδιαίτερο δώρο από τον διαιτητή» Ισμαήλ Ελφαθ, καθώς νόμιζε ότι ο Ρονάλντο έκανε φάουλ στον Σαλισού.

Ο Πορτογάλος ομόλογός του Addo, Φερνάντο Σάντος, είπε στη συνέχεια ότι δεν θα «κάνει κανένα σχόλιο για όσα είπε ο συνάδελφός μου», προτού επιμείνει ότι αν δεν ήταν φάουλ, οι υπεύθυνοι του VAR θα είχαν ενημερώσει τον Έλφαθ στον αγωνιστικό χώρο.

«Θα πρέπει επίσης να δώσουμε τα εύσημα στην Γκάνα γιατί έπαιξαν επίσης πολύ καλά», είπε ο Σάντος για τους ψυχρούς αντιπάλους του.

«Τώρα είναι ώρα να ξεκουραστούμε και μετά το υπόλοιπο θα κάνουμε μια συζήτηση για να κάνουμε τον απολογισμό του αγώνα».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανακοίνωσε αυτή την εβδομάδα ότι ο Ρονάλντο θα φύγει με άμεση ισχύ αφού επέκρινε τον σύλλογο και τον προπονητή Έρικ τεν Χαγκ σε τηλεοπτική συνέντευξη.

Και ο Ρονάλντο είπε αργότερα ότι ένα «κεφάλαιο έκλεισε» μετά την πικρή αποχώρησή του από το Ολντ Τράφορντ, παρά την πολύ vintage απόδοση από το γηραιό σύμβολο.

Όλα τα βλέμματα στραμμένα στον Ρονάλντο

Όλη η προσοχή πριν τον αγώνα ήταν στον Ρονάλντο και στο αν μπορούσε να σπάσει το ρεκόρ και είχε την τέλεια ευκαιρία να το κάνει στο 10ο λεπτό.

Ο Μοχάμεντ Κούντους έδωσε ατημέλητα τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και ο Οτάβιο γλίστρησε τον Ρονάλντο, μόνο που ο άλλοτε κλινικός τερματιστής έκανε λάθος έλεγχο της πάσας και κροτάλισε στον τερματοφύλακα της Γκάνας Λόρενς Ατί-Ζίγκι, καθώς προσπαθούσε να συνέλθει και να σπρώξει την εστία του.

Και λίγο αργότερα ο Ρονάλντο έστειλε με κεφαλιά τη βαθιά σέντρα του Ραφαέλ Γκερέιρο από κοντά, μια ευκαιρία που στην ακμή του θα ήταν σχεδόν εγγυημένο να σκοράρει.

Είχε τη μπάλα στα δίχτυα λίγο μετά το ημίωρο όταν του έπεσε μέσα στην περιοχή, αλλά κρίθηκε αυστηρά από τον Έλφαθ ότι έσπρωξε τον Alexander Djiku πριν στρίψει και χαϊδέψει ένα αριστοκρατικό τελείωμα.

Ο Ρονάλντο ήταν στην πραγματικότητα η μόνη πραγματική απειλή για το γκολ της Πορτογαλίας από νωρίς ενάντια σε αυτή που στα χαρτιά είναι η πιο αδύναμη ομάδα του Ομίλου Η, η οποία υποστηρίχθηκε από ένα ενθουσιώδες σύνολο οπαδών που έκαναν περισσότερο σόου στην κερκίδα από ό,τι έκαναν οι εργάσιμοι παίκτες τους αρχικά στο γήπεδο.

Ο μέσος του Άγιαξ, Κούντους, απομάκρυνε για λίγο το κοινό 10 λεπτά μετά το διάλειμμα, όταν ξέσπασε μπροστά σε μια εκτεθειμένη άμυνα της Πορτογαλίας και άφησε ένα δυνατό σουτ που στο τέλος πέρασε άνετα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντιόγκο Κόστα.

Ο Ρονάλντο συνετρίβη στη συνέχεια στο πέναλτι που έσπασε το ρεκόρ του, αλλά καθώς η χορωδία των επευφημιών και των ψαλμωδιών του ονόματός του άρχισε να σβήνει, ένα προηγουμένως βαρετό παιχνίδι πυροδότησε τη ζωή, ο Ayew εντυπωσίασε το πλήθος πατώντας στο pull back του Kudus στο 73ο λεπτό.

Ωστόσο, ο Felix και ο Leao φρόντισαν η Πορτογαλία να πάρει τους πόντους με δύο υπέροχα τελειώματα σε τόσα λεπτά, και τα δύο χτυπήματα που δημιουργήθηκαν από τον πρώην συμπαίκτη του Ρονάλντο στη Γιουνάιτεντ Μπρούνο Φερνάντες.

Στη συνέχεια, ο Μπουκάρι μιμήθηκε τον Ρονάλντο με τον πανηγυρισμό του γκολ του, αφού πέτυχε εντελώς αμαρκάριστος στην έδρα του και βαθιές καθυστερήσεις, η Γκάνα είχε την ευκαιρία να αρπάξει μια απίθανη ισοπαλία.

Ο Κόστα έριξε τη μπάλα στα πόδια του, αγνοώντας εντελώς ότι ο Ινάκι Γουίλιαμς βολτάρει, αλλά ευτυχώς για την Πορτογαλία, αφού έχασε τη μπάλα, ο επιθετικός της Αθλέτικ Μπιλμπάο γλίστρησε και η Πορτογαλία άντεξε για μια μεγάλη νίκη σε μια ιστορική μέρα.