Ο Ράφαελ Ναδάλ «όχι τέλειος» αλλά ανακουφίστηκε στον δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν

Rafael Nadal Australian Open

Ο Ισπανός Ραφαέλ Ναδάλ επιστρέφει εναντίον του Βρετανού Τζακ Ντρέιπερ κατά τη διάρκεια του αγώνα του ατομικού ανδρών την πρώτη ημέρα του τουρνουά τένις του Australian Open στη Μελβούρνη στις 16 Ιανουαρίου 2023. (Φωτογραφία MANAN VATSYAYANA / AFP)

Ο υπερασπιστής του πρωταθλητή Ραφαέλ Ναδάλ παραδέχτηκε ότι δεν ήταν τέλειος, αφού κατέστρεψε έναν άνδρα 15 χρόνια νεότερο του για να ξεκινήσει την προσπάθειά του για έναν 23ο τίτλο Grand Slam τη Δευτέρα.

Ο Ισπανός κορυφαίος σπόρος εξαπέλυσε μερικά από τα σήμα κατατεθέν του σφυρί forehand, αλλά έκανε επίσης 46 λάθη χωρίς αναγκασμούς, πριν νικήσει τον Βρετανό Jack Draper με 7-5, 2-6, 6-4, 6-1 στο Australian Open.

Τον έβαλε στον δεύτερο γύρο για 17η φορά και αύξησε το ρεκόρ νίκες-ήττες στο Melbourne Park σε 77-15.

Στη συνέχεια θα υποδυθεί τη Μακένζι ΜακΝτόναλντ, που κέρδισε τον Αμερικανό Μπράντον Νακασίμα σε ένα θρίλερ πέντε σετ.

«Σούπερ χαρούμενος που επιστρέφω εδώ στην Αυστραλία άλλη μια φορά. Είναι σαν τη 19η σεζόν στην επαγγελματική περιοδεία τόσο πολύ ενθουσιασμένος για αυτό το νέο ξεκίνημα», είπε ο Ναδάλ μετά το τεστ 3 ωρών και 41 λεπτών σε καύσωνα στο Rod Laver Arena.

«Χρειαζόμουν μια νίκη, οπότε αυτό είναι το κύριο πράγμα. Δεν έχει σημασία ο τρόπος. Το πιο σημαντικό σήμερα είναι μια νίκη απέναντι σε έναν σκληρό αντίπαλο.

«Ξέραμε ότι δεν θα ήταν τέλειο… δεν ήταν τέλειο.

«(Αλλά) νομίζω ότι τα έκανα καλά. Τόσο ικανοποιημένος με τη νίκη γιατί αυτό μου δίνει την ευκαιρία να παίξω ξανά».

Ήταν λίγο νωθρό για τον 36χρονο Ναδάλ, ο οποίος είχε χάσει έξι από τους τελευταίους επτά αγώνες του, συμπεριλαμβανομένων των δύο πρώτων φέτος.

Ο Λίτλ τους χώρισε σε ένα πρώτο σετ που ήταν αξιοσημείωτο για ένα περίεργο περιστατικό στο οποίο ο Ναδάλ παραπονέθηκε ότι μια από τις ρακέτες του είχε χαθεί.

Διατήρησε την ψυχραιμία του και περίμενε την ευκαιρία του, η οποία ήρθε στο 6-5 στο σερβίς του Ντρέιπερ, όταν κέρδισε σετ πόιντ και έκανε τη μετατροπή με σκληρό νικητή στα γήπεδα.

Όμως ο Ναδάλ έχασε την εστίαση στο δεύτερο σετ καθώς ο 21χρονος Ντρέιπερ, που κατετάγη 38, ανέβασε το παιχνίδι του και προηγήθηκε με 4-0 πριν σφραγίσει το σετ.

Ο Ισπανός ανασυντάχθηκε και έκανε μπρέικ νωρίς στο τρίτο σετ για να προχωρήσει με 4-1 μπροστά, κερδίζοντας τα πολύωρα ράλι. Ο Ντρέιπερ χρειαζόταν επανειλημμένη θεραπεία στο πάνω δεξί του πόδι, αλλά κόντρα στις πιθανότητες έσπασε ξανά πριν ο Ναδάλ ανέβει ξανά.

Ο Ντρέιπερ δυσκολευόταν ξεκάθαρα, κάνοντας μερικές φορές μορφασμούς από τον πόνο και ο Ναδάλ δεν έδειξε κανένα έλεος για να περάσει το τέταρτο σετ προς τη νίκη.

«Νομίζω ότι είναι κράμπα αυτό που του συνέβη στο τέλος. Ελπίζω να μην είναι τίποτα σημαντικό», είπε ο Ισπανός.

«Αλλά πιστεύω ότι είναι στη σωστή θέση για να έχει μια πολύ παραγωγική σεζόν. Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να κερδίσω έναν σπουδαίο παίκτη σήμερα το απόγευμα».

Ο Ναδάλ έγραψε ιστορία στο ίδιο γήπεδο πέρυσι με τη νίκη του σε πέντε σετ επί του Ντανιίλ Μεντβέντεφ στον τελικό.

Τον είδε να διεκδικεί την κυριότητα του ρεκόρ για τους περισσότερους τίτλους στο single Grand Slam ανδρών με 21, μπροστά από τον Novak Djokovic και τον Roger Federer.

Πρόσθεσε ένα 22ο στο Ρολάν Γκαρός, ενώ ο Τζόκοβιτς κέρδισε το Γουίμπλεντον για να περάσει στους 21.

Η πορεία του Ναδάλ το 2022 στη Μελβούρνη ήρθε απουσία του εννέα φορές πρωταθλητή Τζόκοβιτς, ο οποίος επέστρεψε φέτος και ξεκινά την εκστρατεία του την Τρίτη.