Ο Ντανίλο με κεφαλιά κερδίζει τη νίκη της PSG στη Λοριάν

PSG Danilo

Ο Πορτογάλος μέσος της Παρί Σεν Ζερμέν, Ντανίλο Περέιρα (L) πανηγυρίζει με τον Πορτογάλο μέσο της Παρί Σεν Ζερμέν, Ρενάτο Σάντσες (R) αφού σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας τους κατά τη διάρκεια του γαλλικού αγώνα ποδοσφαίρου L1 μεταξύ FC Lorient και Paris Saint Germain (PSG) στο Stade du Moustoir. στη Λοριάν, στη δυτική Γαλλία, στις 6 Νοεμβρίου 2022. (Φωτογραφία: JEAN-FRANCOIS MONIER / AFP)

Η καθυστερημένη κεφαλιά του Ντανίλο βοήθησε την αήττητη ηγέτη της Ligue 1, Παρί Σεν Ζερμέν, να νικήσει τη ζωντανή ομάδα της Λοριάν με 2-1 στο Stade du Moustoir την Κυριακή, αφού το λαμπρό γκολ του Τερέμ Μόφι στο δεύτερο ημίχρονο ακύρωνε το πρώτο παιχνίδι του Νεϊμάρ για τους φιλοξενούμενους.

Η PSG, χωρίς τον Λιονέλ Μέσι λόγω τραυματισμού στον Αχιλλέα, προηγήθηκε στο ένατο λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ άρπαξε μια κακή απομάκρυνση από τον Ιβόν Μβόγκο πριν πάρει την μπάλα γύρω από τον τερματοφύλακα και σημείωσε το 11ο γκολ του πρωταθλήματος στη σεζόν.

Ο Μβόγκο αντικαταστάθηκε από τον Βίτο Μανόνε αφού τραυματίστηκε στη συγκέντρωση και οι γηπεδούχοι ζήτησαν να ευχαριστήσουν τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα που κράτησε το έλλειμμα υπό έλεγχο αφού απέτρεψε τις προσπάθειες των Kylian Mbappe, Sergio Ramos και Hugo Ekiteke.

Στο άλλο άκρο, ο Μόφι έκοψε το σουτ του έξω από το κοντινό δοκάρι μετά από μια γρήγορη αντεπίθεση, καθώς ο Λοριάν πίεσε για την ισοφάριση πριν από την ανάπαυλα, αλλά δυσκολεύτηκε στο τελευταίο τρίτο.

Ο κορυφαίος σκόρερ της Λοριάν, ο Μόφι, επανήλθε εννέα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στηρίχθηκε από την μπάλα του Ένζο Λε Φε, κάνοντας το σουτ του πάνω από τον τερματοφύλακα της PSG, Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, για το ένατο γκολ του πρωταθλήματος της σεζόν.

Ο Μόφι ήταν λίγα εκατοστά μακριά από το να βάλει τη Λοριάν μπροστά, αλλά το σουτ του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν μια έντονη πίεση από την PSG προτού ο Ντανίλο εκτελέσει την κεφαλιά του από το κόρνερ του Νεϊμάρ πέρα ​​από τον Μανόνε στο 81ο λεπτό.

Η PSG, με 38 βαθμούς σε 14 αγώνες, αποκατέστησε το μαξιλάρι των πέντε πόντων έναντι της δεύτερης Λενς, ενώ η Λοριάν παρέμεινε τέταρτη, ισόβαθμη στους 27 βαθμούς με τη Ρεν πριν οι αντίπαλοί της από τη Βρετάνη ταξιδέψουν στη Λιλ αργότερα την Κυριακή.