Ο μαραθωνίτης Άντι Μάρεϊ ξεμένει από τα καλά στον τρίτο γύρο του Australian Open

Andy Murray Australian Open

Ο Βρετανός Andy Murray αντιδρά καθώς παίζει εναντίον του Ισπανού Roberto Bautista Agut κατά τη διάρκεια του αγώνα τους στο ατομικό ανδρών την έκτη ημέρα του τουρνουά τένις Australian Open στη Μελβούρνη στις 21 Ιανουαρίου 2023. (Φωτογραφία Manan VATSYAYANA / AFP)

Ο τερματισμός του Andy Murray στις 4:05 π.μ. τελικά τον πέτυχε στο Australian Open, καθώς ο Βρετανός υποκλίθηκε με τυπικά προκλητικό στυλ στον Roberto Bautista Agut στον τρίτο γύρο το Σάββατο.

Ο 35χρονος Μάρεϊ ένιωθε ξεκάθαρα τα αποτελέσματα του επικού του πεντσετέρ στον δεύτερο γύρο, που ξεκίνησε την Πέμπτη αλλά τελείωσε τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Ο 24ος Ισπανός Bautista κέρδισε με 6-1, 6-7 (7/9), 6-3, 6-4 και αντιμετωπίζει τον ασπόρνητο Tommy Paul των Ηνωμένων Πολιτειών στους «16».

Ο πρώην νούμερο ένα στον κόσμο Μάρεϊ, ο οποίος έχει μεταλλικό ισχίο μετά από χειρουργική επέμβαση που σώζει την καριέρα του πριν από τέσσερα χρόνια, έχασε 3-0 αμέσως στο πρώτο σετ.

Αλλά ο τρεις φορές πρωταθλητής Grand Slam είχε σταθερά τη Margaret Court Arena στη γωνία του και μια τεράστια επευφημία ανέβηκε όταν τελικά ανέβηκε στο ταμπλό, κρατώντας σερβίς για το 3-1.

Έπρεπε να είναι μόνο μια προσωρινή ανακούφιση καθώς ο Ισπανός έφυγε με το πρώτο σετ σε 29 λεπτά.

Ο Μάρεϊ κράτησε σερβίς για να ξεκινήσει το δεύτερο σετ, αλλά φάνηκε νωθρός, έχοντας αναγκαστεί σε πέντε σετ και στα δύο προηγούμενα ματς του.

Το επικό πεντσετέρ στον δεύτερο γύρο κόντρα στον Αυστραλό Θανάση Κοκκινάκη διήρκεσε εξαντλητικές πέντε ώρες και 45 λεπτά – ο μεγαλύτερος αγώνας στην ιστορική καριέρα του Μάρεϊ.

Διέπραξε διπλό σφάλμα και έμεινε πίσω με 2-1 στο δεύτερο σετ στον Bautista, ο Murray άφησε ένα ουρλιαχτό απογοήτευσης.

Ο πέντε φορές δευτεραθλητής του Αυστραλιανού Όπεν, ο Μάρεϊ, έκανε μια καριέρα με δραματικές επιστροφές και απείλησε ξανά, καθώς έκανε 4-4, προς τέρψη του κοινού.

Ο Μάρεϊ δεν ξέρει πότε να τα παρατήσει.

Ο αντίπαλός του είχε στη συνέχεια δύο σετ πόντους στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, μόνο για τον Μάρεϊ να βρυχάται πίσω για να κερδίσει με 9-7 και να διεκδικήσει το σετ.

Ο Μπαουτίστα πήρε το μπρέικ για να διεκδικήσει το τρίτο σετ, αλλά ο Μάρεϊ δεν έφυγε στο τέταρτο, παρόλο που ο αγώνας είχε περάσει τρεις ώρες στο γήπεδο.

Στη συνέχεια ήρθε το δολοφονικό χτύπημα, καθώς ο 34χρονος Bautista έσπασε τον Μάρεϊ για ένα προβάδισμα 5-4, και στη συνέχεια σφράγισε τη συμφωνία στο πρώτο του ματς σημείο όταν ο Βρετανός έβαλε επιστροφή στα δίχτυα.