Ο Μέσι σκοράρει στην επιστροφή μετά τον θρίαμβο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς η PSG διευρύνει το προβάδισμα στη Ligue 1

Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο - Ligue 1 - Παρί Σεν Ζερμέν - Ανζέ - Παρκ ντε Πρενς, Παρίσι, Γαλλία - 11 Ιανουαρίου 2023 Ο Λιονέλ Μέσι της Παρί Σεν Ζερμέν σε δράση

Ligue 1 – Παρί Σεν Ζερμέν – Ανζέ – Παρκ ντε Πρενς, Παρίσι, Γαλλία – 11 Ιανουαρίου 2023 Ο Λιονέλ Μέσι της Παρί Σεν Ζερμέν σε δράση REUTERS/Γκονζάλο Φουέντες

ΠΑΡΙΣΙ—-Ο Λιονέλ Μέσι γιόρτασε την επιστροφή του στους αγώνες μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο πετυχαίνοντας ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η Παρί Σεν Ζερμέν αύξησε το προβάδισμά της στη Λιγκ 1 στους έξι βαθμούς με την εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Ανζέ την Τετάρτη.

Ο Μέσι, ο οποίος κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο με την Αργεντινή, έτυχε θερμής υποδοχής από το κοινό του Παρκ ντε Πρενς και σκόραρε από κοντά στο 72ο λεπτό για να προσθέσει στο πρώτο ημίχρονο το πρώτο ημίχρονο του Ούγκο Εκίτικε, με την PSG να έχει 47 πόντους σε 18 αγώνες.

Η RC Lens παρέμεινε το δεύτερο γκολ έχασε δύο βαθμούς σε μια ισοπαλία 2-2 στη μαχόμενη Racing Strasbourg με όλα τα γκολ να έρχονται πριν από την ανάπαυλα.

Η Ολιμπίκ της Μασσαλίας που βρίσκεται στην τρίτη θέση βρίσκεται τώρα δύο βαθμούς μακριά από τη Λανς με 39 βαθμούς μετά τη νίκη με 2-0 επί της Τρουά.

«Ήταν το παιχνίδι που χρειαζόμασταν, με τρεις βαθμούς στο τέλος. Το σκοράρισμα είναι καλό για την αυτοπεποίθησή μου, πρέπει να συνεχίσω έτσι», είπε ο Ekitike.

«Είμαστε χαρούμενοι γιατί μας βοηθά να αφήσουμε πίσω μας το παιχνίδι Lens».

Η PSG υπέστη την πρώτη της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις αυτή τη σεζόν, όταν ηττήθηκε με 3-1 στη Lens στον προηγούμενο γύρο των αγώνων, αλλά έδειξε περισσότερη ισορροπία την Τετάρτη.

Ο Ekitike, ο οποίος παίρνει χρόνο συμμετοχής, ενώ ο Kylian Mbappe ξεκουράζεται μετά τη γρήγορη επιστροφή του από το Παγκόσμιο Κύπελλο, αξιοποίησε στο έπακρο μια ακόμη εμφάνιση όταν κούμπωσε σε σέντρα του Nordi Mukiele για να βάλει τους γηπεδούχους μπροστά.

Ο Μουκιέλε συμμετείχε ξανά μετά την ανάπαυλα καθώς έπαιξε τον Μέσι για τον Αργεντινό επιθετικό για να βρει τα δίχτυα με μια προσπάθεια με το δεξί πόδι από κοντά.

Ο Μέσι επισημάνθηκε ως οφσάιντ, αλλά το γκολ τελικά επιτράπηκε μετά από έλεγχο του VAR.

Στο Στρασβούργο, η Λανς έμεινε πίσω με 2-1 αφού το πρώτο παιχνίδι του Alexis Claude-Maurice στο 11ο λεπτό ακυρώθηκε από τους Sanjin Prcic και Kevin Gameiro στο 13ο και στο 16ο λεπτό σε ένα ταραχώδες ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Λόις Όπεντα ισοφάρισε στο 33′ με δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Λενς δεν μπόρεσε να προσθέσει ένα τρίτο παρά την κυριαρχία, καθώς ο τερματοφύλακας της Στρασμπούρ, Ματζ Σελς έκανε αρκετές σημαντικές αποκρούσεις μετά την ανάπαυλα.

Η Marseille βρίσκεται πλέον στην ουρά του Lens, αφού τα γκολ του Chancel Mbemba και του Jordan Veretout κέρδισαν και τους τρεις βαθμούς.

Κατά τα άλλα, η Νις συνέτριψε την φιλοξενούμενη Μονπελιέ με 6-1 και η κακή σεζόν της Ολιμπίκ Λυών συνεχίστηκε με το 0-0 στη Ναντ.