Ο Ισημερινός ξεπέρασε τον οικοδεσπότη Κατάρ στην έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA

Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο - Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 - Όμιλος Α - Κατάρ - Ισημερινός - Στάδιο Al Bayt, Al Khor, Κατάρ - 20 Νοεμβρίου 2022 Η Enner Valencia του Ισημερινού πανηγυρίζει το πρώτο της γκολ με συμπαίκτες πριν ακυρωθεί μετά από αξιολόγηση VAR

Η Enner Valencia του Ισημερινού πανηγυρίζει το πρώτο της γκολ με τους συμπαίκτες της προτού ακυρωθεί μετά από αξιολόγηση VAR στο Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022. REUTERS/Dylan Martinez

AL KHOR, Κατάρ—Ο Ισημερινός επικράτησε με 2-0 από τους πρωτοεμφανιζόμενους στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κατάρ την Κυριακή με τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τον βετεράνο επιθετικό Enner Valencia σε μια μονόπλευρη υπόθεση που ήταν η πρώτη εναρκτήρια ήττα για μια διοργανώτρια χώρα στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών του Ισημερινού, με το παρατσούκλι “Superman” εντός έδρας, σκόραρε ένα πέναλτι από νωρίς και πρόσθεσε μια καλογραμμένη κεφαλιά στο 31ο λεπτό για να δώσει στους Νοτιοαμερικανούς ένα επιβλητικό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι πάγωσαν με την τεράστια περίσταση. .

«Ίσως η ευθύνη και τα νεύρα μας έβγαλαν καλύτερα», είπε ο Ισπανός προπονητής του Κατάρ Φέλιξ Σάντσες.

Θα μπορούσε να ήταν ακόμα χειρότερο για τους Κατάρ μπροστά σε ένα κοινό 67.372 στο στάδιο Al Bayt σε σχήμα σκηνής, όπου ξεκινούσαν το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο της Μέσης Ανατολής.

Η κεφαλιά της Βαλένθια ακυρώθηκε στο τρίτο λεπτό για οριακό οφσάιντ, αφού ο τρεμάμενος τερματοφύλακας Saad Alsheeb χτύπησε τη μπάλα.

«Νόμιζα ότι ήταν γκολ. Νομίζω ότι ο Michael Estrada πρέπει να κάνει κάτι για τα νύχια των ποδιών του γιατί ήταν πολύ σφιχτά», είπε ο προπονητής του Ισημερινού Gustavo Alfaro για τον παίκτη του που το πόδι κρίθηκε οφσάιντ.

Ωστόσο, ο Ισημερινός συνέχισε να πιέζει και η Βαλένθια εκτέλεσε ψύχραιμα ένα πέναλτι στο 16ο λεπτό, αφού ο Alsheeb τον σκόνταψε.

Για το δεύτερο του, η Βαλένθια ήταν αμαρκάριστος, αλλά παρόλα αυτά έδειξε εξαιρετική τεχνική για να σκύψει και να πάρει τη σέντρα του Angelo Preciado σχεδόν από πίσω του για να περάσει ξανά με κεφάλι τον Alsheeb.

«Ονειρεύομαι τόσες φορές να κερδίσω αυτόν τον εναρκτήριο αγώνα. Αυτό ήταν ένα όνειρο που κατάφερα να σκοράρω και να βοηθήσω την ομάδα μου να πάρει τους τρεις βαθμούς», είπε η Βαλένθια.

«Καταφέραμε να πετύχουμε μερικά γρήγορα γκολ που μας βοήθησαν να πάρουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού… Πιστεύουμε ότι μπορούμε να πάμε πολύ μακριά και να παίξουμε καλά».

Ο 33χρονος σημείωσε και τα τρία γκολ του Ισημερινού στην τελευταία του εμφάνιση στο Παγκόσμιο Κύπελλο το 2014 και το διπλό της Κυριακής εδραίωσε την ιδιότητά του ως εθνικού ήρωα.

«Είναι ο καλύτερος του Ισημερινού», είπε ο 30χρονος θαυμαστής Ντιέγκο Μάλες, παρακολουθώντας σε μια γιγαντιαία οθόνη ένα εμπορικό κέντρο στην πόλη Ibarra στο βόρειο Εκουαδόρ. «Ο Ένερ και η ομάδα μας δίνουν καθαρή χαρά».

ΑΔΟΝΤΟ ΚΑΤΑΡ

Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο - Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 - Όμιλος Α - Κατάρ - Ισημερινός - Στάδιο Al Bayt, Al Khor, Κατάρ - 20 Νοεμβρίου 2022 Η Enner Valencia του Ισημερινού σημειώνει το πρώτο της γκολ από το σημείο του πέναλτι

Η Enner Valencia του Ισημερινού σκοράρει το πρώτο της γκολ από το σημείο του πέναλτι στο Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022. REUTERS/Dylan Martinez

Το δεύτερο γκολ του Ισημερινού σκότωσε τον αγώνα του Ομίλου Α ως αγώνα και το δεύτερο ημίχρονο διεξήχθη σε αργό ρυθμό, με πολλούς Καταριανούς να αποχωρούν πριν από το τέλος καθώς οι οπαδοί του Ισημερινού φώναζαν “Ole!”

Το Κατάρ έμοιαζε σε μεγάλο βαθμό χωρίς δόντια, παρά το ζηλευτά μεγάλο χρονικό διάστημα να δεθούν και να προπονηθούν μαζί, συμπεριλαμβανομένων των καλοκαιρινών κατασκηνώσεων στην Ευρώπη. Ο Almoez Ali είχε την καλύτερη ευκαιρία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με κεφαλιά άουτ, αλλά στη συνέχεια έκρινε οφσάιντ.

Ο Μοχάμεντ Μουντάρι πυροβόλησε επίσης στα δύο λεπτά.

Ο προπονητής του Κατάρ Σάντσεθ έμοιαζε όλο και πιο απογοητευμένος βλέποντας τους νευρικούς παίκτες του να βάζουν λάθος πάσες και να επιτρέπουν στον Εκουαδόρ να τους ξεπερνάει εύκολα από μπροστά προς τα πίσω.

«Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, θέλω να συγχαρώ τους αντιπάλους μας στο Εκουαδόρ. Υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης», είπε. Πρέπει απλώς να το αφήσουμε, να το ξεχάσουμε και να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί.

Και οι δύο ομάδες έχουν τώρα να παίξουν με την πρωταθλήτρια Αφρικής Σενεγάλη και τρεις φορές φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου την Ολλανδία, με τις πιθανότητες του Κατάρ να προκριθεί από τη φάση των ομίλων ή ακόμα και να κερδίσει βαθμούς στην εμφάνιση της Κυριακής.

Στο τέταρτο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Ισημερινός ονειρεύεται να ξεπεράσει την καλύτερή του εμφάνιση ποτέ στους τελικούς, όταν έφτασε στους 16 το 2006.

Ο προπονητής του, Αλφάρο, θα χαρεί που οι παίκτες του θα παραμερίσουν την οργή για τον αμυντικό Μπάιρον Καστίγιο, που έμεινε στο σπίτι για να αποφύγουν περαιτέρω διαμάχες αφού αντιμετώπισαν πιθανή αποβολή σε μια καταγγελία από τη Χιλή για το καθεστώς της εθνικότητάς του.

«Ήταν μια σπουδαία νίκη, ειδικά καθώς ήταν ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Κυπέλλου, οπότε υπάρχει μεγαλύτερη πίεση και ένταση», είπε.

«Δεν ξέρεις πώς θα αποδώσει η ομάδα σου. Είμαστε η νεότερη ομάδα σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο. Αν θέλουμε να περάσουμε στη νοκ άουτ φάση, τότε έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το ματς».