Οι Φιλιππινέζες χάνουν από τη Χιλή σε δεύτερο φιλικό

Φιλιππίνες - Χιλή σε φιλικό ποδόσφαιρο.  –ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Φιλιππίνες – Χιλή σε φιλικό ποδόσφαιρο. –ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου των Φιλιππίνων υποχώρησε αυτή τη φορά απέναντι στη Χιλή, 1-0, στη δεύτερη συνάντησή της που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη (ώρα Μανίλα) στο Estadio Municipal de La Pintana στο Σαντιάγο.

Οι πιθανότητες να αναπληρώσουν το γκολ της Κάρεν Αράγια στο πρώτο ημίχρονο και την κράτηση της Σάρα Έγκεσβικ που μείωσε την ομάδα σε 10 παίκτες ήταν μάταιες καθώς οι Φιλιππινέζες απορρόφησαν την ήττα στην πρωτεύουσα της Χιλής.

Ήταν το τελευταίο φιλικό του στρατοπέδου της Χιλής για την ομάδα του προπονητή Alen Stajcic στο πλαίσιο της συνεχιζόμενης προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών της FIFA της επόμενης χρονιάς.

Οι Φιλιππίνες παραλίγο να πάρουν τον πρώτο αγώνα τρεις ημέρες πριν στη Βίνα ντελ Μαρ, αλλά συμβιβάστηκαν με το 1-1 όταν η Χιλή ακύρωσε το πρώτο ημίχρονο του Hali Long με το γκολ της ισοφάρισης αργά στο τέλος του αγώνα.

Οι Sarina Bolden, Quinley Quezada και Eva Madarang ήταν από τις αλλαγές που έκανε ο Stajcic στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική.

Η Araya σκόραρε στο 24ο λεπτό καθώς δεν μαρκάρισε την άμυνα των Φιλιππίνων που της επέτρεψε να μειώσει το γκολ πέρα ​​από την τερματοφύλακα Olivia McDaniel.

Ο Έγκεσβικ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο δεύτερο ημίχρονο, προς απογοήτευση των Φιλιππινέζων που μάλωναν για χάντμπολ κατά τη διάρκεια της σεκάνς εντός της περιοχής.

Η ήττα της δεν πτόησε τις Φιλιππινέζες από το να απειλήσουν να ισοφαρίσουν, με την Bella Flanigan να κάνει σχεδόν τη Χιλή να πληρώσει για έναν τερματοφύλακα μόνο για την προσπάθειά της να χάσει το γκολ.