Οι Θάντερ νικούν το ιστορικό τέταρτο των Νικς σε μονομαχία με υψηλό σκορ

Shai Gilgeous-Alexander OKC Thunder NBA

ΑΡΧΕΙΟ – Ο Shai Gilgeous-Alexander #2 των Oklahoma City Thunder ντριμπλάρει την μπάλα εναντίον των Minnesota Timberwolves στο πρώτο τέταρτο του αγώνα στο Target Center στις 19 Οκτωβρίου 2022 στη Μινεάπολη της Μινεσότα. David Berding/Getty Images/AFP

Ο Shai Gilgeous-Alexander σημείωσε 17 πόντους σε ένα αποφασιστικό σερί για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο την Κυριακή το απόγευμα για τους φιλοξενούμενους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, οι οποίοι οδήγησαν σε μια δυνατή προσπάθεια σουτ για να ξεπεράσουν ένα ιστορικό πρώτο δεκάλεπτο από τους New York Knicks και να κερδίσουν 145-135. νίκη.

Ο Gilgeous-Alexander τερμάτισε με 37 πόντους και ο Josh Giddey σημείωσε ένα triple-double (24 πόντοι, 12 ασίστ, 10 ριμπάουντ) για τους Thunder, οι οποίοι σημείωσαν 62,5 τοις εκατό (55-από-88) – η τρίτη καλύτερη επίδοση από το γήπεδο από τότε. το franchise μετακόμισε στην Οκλαχόμα Σίτι από το Σιάτλ πριν από τη σεζόν 2008-09.

Επιπλέον, οι 145 πόντοι ήταν οι περισσότεροι για τους Θάντερ από τη νίκη με 148-147, διπλή παράταση επί των Γιούτα Τζαζ στις 22 Φεβρουαρίου 2019 και οι περισσότεροι που έχει σκοράρει η Οκλαχόμα Σίτι στον κανονισμό μετά τη νίκη με 148-124 επί της Κλίβελαντ Καβαλίερς τον Ιαν. 20, 2018.

Ο Luguentz Dort σημείωσε 24 πόντους ενώ ο Jeremiah Robinson-Earl (17 πόντοι) και ο Aleksej Pokusevski (12 πόντοι) ήταν διψήφιοι για τους Thunder, οι οποίοι έχουν κερδίσει δύο σερί.

Ο Τζούλιους Ραντλ είχε ένα double-double (25 πόντοι, 10 ριμπάουντ) για τους Νικς, οι οποίοι σημείωσαν 48 πόντους – τους περισσότερους ποτέ στο πρώτο τέταρτο – προτού πάρουν φωτιά οι Θάντερ. Το ποσοστό σουτ της Οκλαχόμα Σίτι είναι το υψηλότερο από αντίπαλο της Νέας Υόρκης από τότε που οι Τορόντο Ράπτορς κέρδισαν 65 τοις εκατό στη νίκη με 131-113 στις 14 Απριλίου 2010.

Οι 145 πόντοι ήταν οι περισσότεροι που επέτρεψαν οι Νικς από τη νίκη με 151-145 στην τριπλή παράταση επί των Ντιτρόιτ Πίστονς στις 27 Δεκεμβρίου 2006 και οι περισσότεροι παραδομένοι σύμφωνα με τον κανονισμό μετά την ήττα με 145-129 από τους τότε Κάνσας Σίτι Κινγκς. 8 Δεκεμβρίου 1979.

Ο Cam Reddish είχε 26 πόντους ενώ ο Immanuel Quickley σημείωσε 24 πόντους εκτός πάγκου για τους Knicks, οι οποίοι έχουν εναλλάσσονται ήττες με νίκες τα τελευταία επτά παιχνίδια. Ο Jalen Brunson σημείωσε 17 πόντους, ο Isaiah Hartenstein έβαλε 14 πόντους και ο Obi Toppin τερμάτισε με 10.

Οι Knicks προηγήθηκαν με 48-36 μετά από ένα γκολ που οι Thunder διέλυσαν και τελείωσαν το δεύτερο δεκάλεπτο με 24-12 και προηγήθηκαν 79-73 στο ημίχρονο. Η Νέα Υόρκη έφτασε σε τρεις πόντους τρεις φορές στο τρίτο δεκάλεπτο πριν ο Gilgeous-Alexander πυροδοτήσει ένα σερί 26-13 που έδωσε στην Οκλαχόμα Σίτι ένα προβάδισμα 122-106 προχωρώντας στο τέταρτο. Οι γηπεδούχοι δεν πλησίασαν περισσότερο από οκτώ στο τελευταίο 12λεπτο.