Ντάρβελ 1-0 Αμπερντίν

Το γκολ του Τζόρνταν Κίρκπατρικ χάρισε στον έκτο επίπεδο Ντάρβελ μια περίφημη νίκη με 1-0 επί της Αμπερντίν της Σκωτίας στην Πρέμιερσιπ στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Σκωτίας και αύξησε την πίεση στο αυθαίρετο αφεντικό της Ντονς, Τζιμ Γκούντγουιν.

Η Αμπερντίν, που έχει φτάσει στα ημιτελικά δύο φορές τις τελευταίες πέντε σεζόν, ταπεινώθηκε από το χτύπημα του Kirkpatrick στο πρώτο ημίχρονο για τον Darvel, ο οποίος παίζει στη Δυτική Σκωτία Premier League και δεν έχει φτάσει ποτέ στον πέμπτο γύρο του τουρνουά στο παρελθόν.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Κρις Τρούεσντεϊλ ήταν στα καλύτερά του για να αποτρέψει τις προσπάθειες από τους Ράιαν Ντάνκαν, Ντουκ και Μπόγιαν Μιόβσκι σε κάθε πλευρά του ημιχρόνου, καθώς οι ηρωισμοί του εξασφάλισαν την πρόοδο της ομάδας του Μάικλ Κένεντι για να υποδεχτεί τη Φάλκερκ στους 16.