ΝΒΑ: Οι Νάγκετς επιστρέφουν από την τρύπα των 18 πόντων, άκροι Πέισερς

Νίκολα Γιόκιτς Ντένβερ Νάγκετς ΝΒΑ

FILE–Nikola Jokic #15 και Jamal Murray #27 των Denver Nuggets. Πνευματικά δικαιώματα 2022 NBAE Justin Tafoya

Ο Νίκολα Γιόκιτς απομάκρυνε τα λάθη και σκόραρε 24 πόντους, ο Άαρον Γκόρντον είχε 18 πόντους και 16 ριμπάουντ και οι Ντένβερ Νάγκετς κέρδισαν τους Ιντιάνα Πέισερς με 122-119 στην Ιντιανάπολη το βράδυ της Τετάρτης.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ σημείωσε επίσης 18, ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ είχε 17, ο Μπόουνς Χάιλαντ πρόσθεσε 16 και ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ τερμάτισε με 15 για το Ντένβερ.

Ο Μπένεντικτ Μάθρουιν σημείωσε 30 πόντους, ο Τάιρις Χάλιμπερτον 21 πόντους και 11 ασίστ, ο Αϊζάια Τζάκσον 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπάντι Χιλντ σημείωσε επίσης 17 και ο Μάιλς Τέρνερ 14 πόντους και 11 ριμπάουντ για την Ιντιάνα.

Το dunk του Τζάκσον για να ανοίξει το τέταρτο έδωσε προβάδισμα στην Ιντιάνα με 97-89. Ο Jokic, με πέντε φάουλ, μπήκε ξανά στο παιχνίδι με 9:08 να απομένουν στον κανονισμό και σκόραρε επτά πόντους σε ένα σερί 10-0 που έδωσε στο Ντένβερ ένα προβάδισμα 108-105.

Οι ομάδες αντάλλαξαν κουβάδες πριν το τρίποντο του Andrew Nembhard ισοφαρίσει στους 110 με 5:50 να απομένουν. Ο Μάρεϊ πέτυχε ένα λέι απ και ένα τρίποντο και ο Τζόκιτς πέτυχε δύο ελεύθερες βολές για να δώσει στους Νάγκετς προβάδισμα 117-112 με 2:48 να απομένουν.

Ο Τέρνερ μετέτρεψε ένα tip-in, ο Ματούριν μοίρασε ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών και ο Χάλιμπερτον ισοφάρισε με ένα 22-πούτερ με 55,2 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Γιόκιτς έβαλε ξανά μπροστά τον Ντένβερ με ένα άλμα στα 35,2 δευτερόλεπτα, ο Χάλιμπερτον αστόχησε σε τρίποντο και ένα φάουλ και τεχνικό σφάλμα στους Πέισερς οδήγησε σε τρεις ελεύθερες βολές και προβάδισμα 122-117 για τους Νάγκετς.

Οι Πέισερς είχαν την ευκαιρία να το στείλουν στην παράταση, αλλά ο Τέρνερ έχασε ένα 26-πούτερ στο buzzer.

Οι Νάγκετς προηγήθηκαν με 12 στο πρώτο τέταρτο, αλλά η Ιντιάνα κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο για να αποκτήσει τον έλεγχο.

Οι Πέισερς άνοιξαν την περίοδο με 18-2 και μετά έκλεισαν το δεκάλεπτο με 20-12 για να προηγηθούν με 70-56 στο ημίχρονο.

Η Ιντιάνα αύξησε το προβάδισμά της σε 87-69 με ένα τρίποντο από τον Τζέιλεν Σμιθ με 6:57 να απομένουν στο τρίτο δεκάλεπτο όταν το Ντένβερ άρχισε να απομακρύνεται.

Ο Κάλντγουελ-Πόουπ πέτυχε ένα τρίποντο με τρίποντα και ο Χάιλαντ ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών για να φέρει τους Νάγκετς στο 91-84, αλλά οι Πέισερς μείωσαν το προβάδισμα στο 11, προτού το Ντένβερ μειώσει το έλλειμμα σε 95-89 με το κεφάλι στο τέταρτο.