ΝΒΑ: Κάουι Λέοναρντ, Κλίπερς ολοκλήρωσαν τον αγώνα δύο αγώνων νικώντας τους Σπερς

Kawhi Leonard Clippers NBA

FILE – Kawhi Leonard #2 των LA Clippers στο δεύτερο ημίχρονο στο Crypto.com Arena στις 17 Δεκεμβρίου 2022 στο Λος Άντζελες της Καλιφόρνια. Ronald Martinez/Getty Images/AFP

Ο Κάουι Λέοναρντ σημείωσε 36 πόντους για τη σεζόν, συμπεριλαμβανομένων 15 στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι Λος Άντζελες Κλίπερς κέρδισαν τους Σαν Αντόνιο Σπερς με 131-126 την Παρασκευή για να κλείσουν ένα σερί δύο ηττών.

Οι Clippers υστερούσαν με επτά πόντους στο ημίχρονο, αλλά άλλαξαν το σενάριο πίσω από τον Leonard στο τρίτο δεκάλεπτο για να ανέβουν κατά τρεις.

Το Σαν Αντόνιο ισοφάρισε το παιχνίδι νωρίς στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να ξεπεράσει την καμπούρα καθώς το Λος Άντζελες απομακρύνθηκε σιγά-σιγά με ακριβή σουτ πέρα ​​από το τόξο και εξαιρετική άμυνα στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Ο Νόρμαν Πάουελ πρόσθεσε 26 πόντους για το Λος Άντζελες, με επτά παίκτες να σκοράρουν σε διψήφιο αριθμό. Ο Paul George σημείωσε 16 πόντους και 12 ασίστ, ο Marcus Morris Sr. σημείωσε 15 πόντους και ο Ivica Zubac σημείωσε 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Επτά παίκτες σκόραραν διψήφιο για το Σαν Αντόνιο, το οποίο προηγήθηκε από τους 23 πόντους του Κέλντον Τζόνσον. Ο Τζος Ρίτσαρντσον και ο Ζακ Κόλινς είχαν από 17 πόντους, ο Τζέρεμι Σόχαν 16 και ο Ρομέο Λάνγκφορντ 13 καθώς οι Σπερς έχασαν για έκτη φορά σε επτά παιχνίδια.

Το πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε μπρος-πίσω χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να προηγείται με περισσότερους από έξι πόντους. Το Σαν Αντόνιο ανέβηκε τέσσερις πόντους μετά από ένα τρίποντο του Τρε Τζόουνς στο 5:53, αλλά οι Κλίπερς απέκρουσαν με ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 22-19.

Το Λος Άντζελες έσπρωξε το προβάδισμά του στο 31-25 μετά το τρίποντο του Τζορτζ με 2:25 για να παίξει στην περίοδο και προηγήθηκε με 41-36 μετά το τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Σπερς ξεπήδησαν προς τα εμπρός νωρίς στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν με 55-51 μετά από ελεύθερη βολή του Τζόουνς με 5:59 να απομένουν για το δεκάλεπτο. Το Σαν Αντόνιο προηγήθηκε με εννέα πόντους μέχρι που ένα άλμα του Λέοναρντ στο buzzer έφερε τους Κλίπερς στο 72-65 στην ανάπαυλα.

Ο Λάνγκφορντ ηγήθηκε των Σπερς με 11 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ο Κόλινς πρόσθεσε 10 από τον πάγκο. Οι Σπερς σούταραν 66 τοις εκατό από το παρκέ πριν από την ανάπαυλα.

Ο Λέοναρντ σημείωσε ρυθμό με τους Κλίπερς με 15 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ο Πάουελ πρόσθεσε 13 και ο Ζούμπατς είχε 11 ριμπάουντ.

Το Λος Άντζελες ισοφάρισε στο 90 με το αντίστροφο λέι απ του Τζορτζ με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο και ο Λέοναρντ ολοκλήρωσε το σερί 10-0 των Κλίπερς με ένα τρίποντο με 3:33 για να παίξει στην περίοδο.