Μπέρμιγχαμ 1-2 Σάντερλαντ: Ο δανεικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άμαντ Ντιάλο, κατέκτησε τη νίκη των Μαύρων Γάτων που χτυπήθηκε από τραυματισμούς | Ποδοσφαιρικά Νέα

Ο δανεικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άμαντ Ντιάλο, σημείωσε εκπληκτικό το δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Σάντερλαντ, που είχε χτυπηθεί από τον τραυματισμό, άντεξε στην πρόσφατη επίθεση στο Μπέρμιγχαμ και κέρδισε 2-1 στο Σεντ Άντριους.

Η Μπέρμιγχαμ είχε τις καλύτερες ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα, αλλά βρέθηκε πίσω από την πρώτη πραγματική ευκαιρία της Σάντερλαντ στο παιχνίδι, καθώς ο Ντιάλο κράτησε άψογα την μπάλα πριν βρει τον Έλις Σιμς στο κενό και η προσπάθειά του ήταν πολύ δυνατή για τον Τζον Ράντι για να κρατήσει έξω. .

Ο Σκοτ ​​Χόγκαν, ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος, έχασε ένα ζευγάρι καλών ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο πλευρές του τέρματος και θα λυπόταν περαιτέρω για αυτές τις αστοχίες όταν ο Ντιαλό διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με ένα υπέροχο τελείωμα στο τέλος μιας γρήγορης διακοπής.

Ο Λούκας Γιούτκιεβιτς βγήκε από τον πάγκο καθώς η Μπέρμιγχαμ έριξε τον νεροχύτη της κουζίνας στους φιλοξενούμενούς της και το γκολ του τους έδωσε ελπίδες σε 12 λεπτά απομένουν, αλλά η Σάντερλαντ άντεξε παρά τη χιονοστιβάδα καθυστερημένης πίεσης από τους γηπεδούχους για να κερδίσει μια τρίτη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια που τους ανεβάζει. στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα του Πρωταθλήματος.

Χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα περιήγησης Chrome για πιο προσβάσιμο πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο

Ο Έλις Σιμς δίνει το προβάδισμα στη Σάντερλαντ απέναντι στο Μπέρμιγχαμ

Πώς η Σάντερλαντ απομάκρυνε τα προβλήματα τραυματισμών για μια σπάνια νίκη στο Μπέρμιγχαμ

Οι Μαύρες Γάτες μπήκαν στο παιχνίδι χωρίς έξι παίκτες λόγω ενός μείγματος τραυματισμού και τιμωρίας, και έπρεπε να υπομείνουν ένα ξόρκι της πρώιμης πίεσης στο Μπέρμιγχαμ, που κορυφώθηκε με τον Τρόι Ντίνι να κατευθύνεται στο δοκάρι από την κίνηση του Auston Trusty.

Θα περίμεναν αυτό το γρήγορο ξεκίνημα, καθώς οι Μπλε είχαν ήδη σκοράρει έξι γκολ στα πρώτα 15 λεπτά των αγώνων αυτής της σεζόν, αλλά έχοντας επιβιώσει, ανέτρεψαν την κατάσταση με τους γηπεδούχους τους και πέτυχαν δίχτυα από την πρώτη τους πραγματική ευκαιρία.

Ο δανεικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άμαντ Ντιάλο, διπλασιάζει το προβάδισμα της Σάντερλαντ με μια εκπληκτική νίκη απέναντι στην Μπέρμιγχαμ

Ο Diallo διέκοψε μια σειρά από προκλήσεις, παρά το γεγονός ότι έπεσε στο έδαφος από τον πρωτοεμφανιζόμενο πρωταθλητή Jobe Bellingham, και ανέκτησε την ισορροπία του για να ταΐσει τον Simms μέσα στο κουτί. Ο επιθετικός έκανε τα υπόλοιπα, δίνοντας ώθηση σε μια προσπάθεια πέρα ​​από τον Ράντι για ένα ανοιχτό παιχνίδι ενάντια στο σερί του παιχνιδιού.

Η Μπέρμιγχαμ συνέχισε να κάνει τις δικές της ευκαιρίες με τον Ντίνεϊ να γίνεται ο πάροχος για τον Χόγκαν, αλλά ο επιθετικός των εννέα γκολ απορρίφθηκε από τον Άντονι Πάτερσον όταν σούταρε κατευθείαν στον τερματοφύλακα αφού είχε πλασαριστεί.

Οποιεσδήποτε ανησυχίες της Σάντερλαντ ότι θα ακολουθούσαν περισσότερα από τα ίδια μετά το ημίχρονο έσβησαν με πραγματικό ύφος τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο, καθώς ο Ντιάλο κούμπωσε στην υπέροχη μπάλα του Τζακ Κλαρκ από καλά μέσα από το δικό του μισό, προτού παρακάμψει την πρόκληση του Τράστι και έκανε ένα απολαυστικό κατσαρό. προσπάθεια στο μακρινό ποστ να αφήσει τον Ράντι χωρίς τύχη.

Ο Λούκας Γιούτκιεβιτς δίνει στην Μπέρμιγχαμ ελπίδες για επιστροφή κόντρα στη Σάντερλαντ

Η Μπέρμιγχαμ χτύπησε και φούσκωσε και δημιούργησε πολλές μισές ευκαιρίες χωρίς να δοκιμάσει ξανά τον Πάτερσον, μέχρι που ο αναπληρωματικός Jutkiewicz εκμεταλλεύτηκε πλήρως όταν ο Bailey Wright απέτυχε να απομακρύνει μια χαμηλή σέντρα από τον Emmanuel Longelo και την έθαψε στην κάτω γωνία από τα 12 γιάρδες.

Οι γηπεδούχοι έριξαν τον νεροχύτη της κουζίνας στη Σάντερλαντ από εκεί και πέρα ​​και έφτασαν λίγα εκατοστά μακριά από την ισοφάριση με τον χρόνο να τελειώνει. Ένα φάουλ εκτέλεσε ο Jutkiewicz για τον κεντρικό αμυντικό Dion Sanderson, ο οποίος έδειξε τη σύνθεση ενός έμπειρου επιθετικού για να κατεβάσει τη μπάλα και να την γυρίσει προς τα γκολ – μόνο που ο Trai Hume τον αρνήθηκε με ένα συρτό μπλοκ στη γραμμή.

Έληξε ως η τελευταία ευκαιρία της Μπέρμιγχαμ παρά την αδυσώπητη πίεση στο γκολ της Σάντερλαντ – καθώς οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σκληρά τους τρεις βαθμούς.

Τι είπαν οι διευθυντές…

Ο προπονητής της Μπέρμιγχαμ, Τζον Γιούστας, πιστεύει ότι η ομάδα του δεν άξιζε να χάσει από τη Σάντερλαντ

Ο μάνατζερ της Μπέρμιγχαμ, Τζον Γιούστας είπε Sky Sports: “Πάντα θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς στο τέλος ενός δύσκολου προγράμματος. Ήταν σημαντικό να παραμείνουμε στο παιχνίδι όσο το δυνατόν περισσότερο, αλλά δώσαμε δύο ατημέλητα γκολ που μας εμπόδισαν να το κάνουμε αυτό.

“Ήξερα ότι ο αντίκτυπος των υπολοίπων θα ήταν τεράστιος απόψε και είχαν μεγάλο αντίκτυπο. Δεν αξίζαμε να χάσουμε το παιχνίδι, αλλά δώσαμε στον εαυτό μας πάρα πολλά να κάνουμε. Εύσημα στη Σάντερλαντ και προχωράμε.

«Ήμασταν πολύ μαλακοί στη μεσαία γραμμή, χάσαμε πάρα πολλές μονομαχίες, και τελικά για το πρώτο γκολ είμαστε εκτός θέσης και το παλικάρι σκοράρει ένα φανταστικό γκολ. Ξέρουμε επίσης τα πάντα για τον Diallo, τον κόψιμο στο αριστερό του πόδι, οπότε αυτό είναι απογοητευτικό επίσης.

«Ήταν μια πολύ καλή πορεία για εμάς, αλλά τα παιδιά έχουν καταπονήσει τις κάλτσες τους και είναι εξαντλημένα μετά από μια πραγματικά δύσκολη σειρά αγώνων».

Ο προπονητής της Sunderland, Tony Mowbray, λέει ότι είναι υπέροχο να κάνεις τους οπαδούς χαρούμενους για το ταξίδι τους στην πατρίδα

Ο προπονητής της Σάντερλαντ, Τόνι Μόουμπρεϊ είπε Sky Sports: Αυτή τη σεζόν πετύχαμε μερικά καταπληκτικά γκολ, παίξαμε υπέροχο ποδόσφαιρο και κυριαρχήσαμε στην κατοχή γενικά χωρίς να πάρουμε τις ανταμοιβές που πιστεύουμε ότι μας αξίζουν. Σήμερα ήταν η άλλη όψη του νομίσματος, χρειάστηκε να σκάψω και ιδιαίτερα αργά.

«Ξέρουμε πόσο άμεσοι είναι, 23οι για την κατοχή στην κατηγορία, δεν τους ενοχλεί πραγματικά αυτό και παίρνουν την μπάλα στο μισό σου και κάνουν ερωτήσεις για σένα.

«Ξέρω τον Λούκας [Jutkiewicz]τον υπέγραψα πριν από πολύ καιρό για τη Μίντλεσμπρο, οπότε μαζί του, ο Ντίνεϊ και ο Χόγκαν ήταν ένα πραγματικό πρόβλημα για εμάς – εκτός από τους δύο κεντρικούς χαφ, και ο Έλις, φαίνεται να είμαστε 5 πόδια 6 ίντσες σε όλο το γήπεδο.

«Κρεμόμασταν λίγο, αλλά ο κόσμος έβαζε τον εαυτό του στη γραμμή, ο τερματοφύλακας είναι καταπληκτικός για ένα τόσο νεαρό αγόρι, και το γεγονός ότι σκάψαμε και δείξαμε το πνεύμα που έχουμε – και δεν είναι εκπληκτικό που τόσοι πολλοί άνθρωποι ταξιδεύουν να παρακολουθήσω αυτή την ποδοσφαιρική ομάδα; Είμαι ενθουσιασμένος για την ομάδα, τους οπαδούς και τον σύλλογο.”