Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0 Τσάρλτον

Ο Μάρκους Ράσφορντ σκόραρε δύο φορές καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία είχε αλλάξει πολύ, έκανε οκτώ διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, επικρατώντας της Τσάρλτον με 3-0 στο Ολντ Τράφορντ για να φτάσει στα ημιτελικά του Carabao Cup.

Ο προπονητής της Γιουνάιτεντ, Έρικ τεν Χαγκ, έκανε οκτώ αλλαγές μετά τη νίκη της Παρασκευής στο Κύπελλο Αγγλίας επί της Έβερτον και έδωσε το ντεμπούτο του στον 17χρονο μέσο Kobbie Mainoo, αλλά δεν διατάραξε τη δυναμική της ομάδας του καθώς ο αναπληρωματικός στο δεύτερο ημίχρονο Rashford συνέχισε την καλή του φόρμα με ένα διπλό στα τέλη. (90, 94).

Ο Άγγλος διεθνής έχει πετύχει 15 γκολ αυτή τη σεζόν, ενώ η εντυπωσιακή εμφάνιση του τον είδε να βρίσκει δίχτυα για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι και όγδοο σερί αγώνα στο Old Trafford. Το καλό αριστερό χτύπημα του Antony από απόσταση είχε βάλει νωρίτερα τη United μπροστά (21).

Ο Μάρκους Ράσφορντ δείχνει ψύχραιμος για να πετύχει το τρίτο γκολ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Τσάρλτον
Εικόνα:
Ο Μάρκους Ράσφορντ έχει πετύχει 15 γκολ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αυτή τη σεζόν

Βαθμολογίες παικτών

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Heaton (7), Dalot (6), Maguire (7), Martinez (7), Malacia (6), McTominay (6), Fred (8), Antony (7), Mainoo (6), Garnacho (7), Elanga (6).

Subs: Γουάν-Μπισάκα (6), Έρικσεν (6), Ράσφορντ (8), Κασεμίρο (7), Πελίστρι (7).

Τσάρλτον: Maynard-Brewer (7), Clare (6), Inniss (6), Ness (6), Sessegnon (6), Morgan (6), Dobson (7), Fraser (6), Rak-Sakyi (6), Leaburn (6), Blackett-Taylor (6).

Subs: O’Connell (6), Payne (6), Stockley (n/a), Henry (n/a).

Παίκτης του παιχνιδιού: Φρειδερίκος.

Η League One Τσάρλτον, που νίκησε την Μπράιτον στον προηγούμενο γύρο, απείλησε να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο πριν από τα γκολ του Ράσφορντ, αλλά δεν είχε ποιότητα στο τελευταίο τρίτο καθώς οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν την ένατη συνεχόμενη νίκη τους στο Ολντ Τράφορντ.

Η κλήρωση για τα ημιτελικά του Carabao Cup θα πραγματοποιηθεί μετά τη σύγκρουση της Σαουθάμπτον με τη Μάντσεστερ Σίτι στους τελευταίους 8 στο St Mary’s την Τετάρτη, ζωντανά στο Sky Sports.

Πώς έφτασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους τελευταίους τέσσερις

Η Γιουνάιτεντ σιγουρεύτηκε μόνο για την πρόοδό της στα τέσσερα τελευταία, καθώς η ισοπαλία οδήγησε προς τις καθυστερήσεις, αλλά θα μπορούσε να ήταν πιο πειστικό αν είχε εκμεταλλευτεί μία από τις πρώτες ευκαιρίες που δημιούργησε το θαυμάσιο ταλέντο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο.

Ο Αργεντινός άνοιξε για τον Ντιόγκο Νταλότ αφού έκοψε μέσα από τη γραμμή, αλλά ο αμυντικός, ο οποίος αναγκάστηκε να απομακρυνθεί στο πρώτο ημίχρονο λόγω τραυματισμού, έφυγε από καλή θέση.

Στη συνέχεια, ο Γκαρνάτσο προσπάθησε δύο φορές να συνεχίσει μόνος του, πρώτα κόβοντας μέσα και εκτόξευσε ένα σουτ λίγο άουτ πριν τελειώσει μια τρελή κίνηση στην περιοχή του πέναλτι με τον ίδιο να διώχνει την προσπάθειά του εκτός στόχου.

νέα της ομάδας

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Έρικ τεν Χαγκ, έκανε οκτώ αλλαγές από την ομάδα που κέρδισε την Έβερτον με 3-1 στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας την Παρασκευή.

Ο κεντρικός αμυντικός Lisandro Martinez ξεκίνησε για πρώτη φορά μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ με την Αργεντινή. Ο τερματοφύλακας Τομ Χίτον μπήκε στην ενδεκάδα και υπήρξε ένα ντεμπούτο για τον 17χρονο μέσο Kobbie Mainoo.

Ξεκίνησαν επίσης ο Captain Harry Maguire, ο Scott McTominay, ο Fred, ο Anthony Elanga και ο Alejandro Garnacho.

Οι παίκτες που άνοιξαν δρόμο ήταν οι David de Gea, Raphael Varane, Luke Shaw, Casemiro, Christian Eriksen, Marcus Rashford, Anthony Martial και ο τιμωρημένος Bruno Fernandes.

Το αφεντικό της Τσάρλτον, Ντιν Χόλντεν, έκανε μία αλλαγή από την ομάδα που κέρδισε τη Λίνκολν με 2-1 στο League One το Σάββατο.

Αυτή η αλλαγή ήρθε στο γκολ, καθώς ο Craig MacGillivray αντικαταστάθηκε από την Ashley Maynard-Brewer – ο οποίος ήταν ο ήρωας στη νίκη των Addicks στα 16 στα shootout επί της Brighton. Η Maynard-Brewer απουσίαζε το Σαββατοκύριακο λόγω των πρωτοκόλλων διάσεισης.

Αλλά ήταν από τα δεξιά όπου η Γιουνάιτεντ σφυρηλάτησε το πρώτο της παιχνίδι στο 21ο λεπτό. Δούλεψαν τη μπάλα σε όλο το γήπεδο και ο Φρεντ βρήκε τον Antony, ο οποίος άφησε χώρο στο αριστερό του πόδι που προτιμούσε πριν στείλει μια προσπάθεια κέρλινγκ πέρα ​​από τον Ashley Maynard-Brewer και στην επάνω γωνία.

Οι γηπεδούχοι ήταν σε απόσταση αναπνοής από το να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους 10 λεπτά πριν την ανάπαυλα, όταν ο εντυπωσιακός Φρεντ είδε το φάουλ στα 30 γιάρδας του να συντρίβεται σε ένα δοκάρι, με τον Maynard-Brewer έναν παρευρισκόμενο.

Ο Τσάρλτον, ο οποίος βρυχήθηκε από 9.000 ταξιδιώτες οπαδούς και ο προπονητής Ντιν Χόλντεν – ένας σκληρός οπαδός της Γιουνάιτεντ – είχε αγωνιστεί σκληρά και είχε απολαύσει την καλύτερη περίοδο του αγώνα στο μεσοδιάστημα, καθώς ο Άλμπι Μόργκαν χτυπούσε ένα φάουλ πριν ο Τομ Χίτον έπρεπε να διεκδικήσει. Χαμηλή σέντρα του Sean Clare με τον Corey Blackett-Taylor να περιμένει να χτυπήσει.

Ο Άντονι πανηγυρίζει με συμπαίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αφού σκόραρε το πρώτο γκολ εναντίον της Τσάρλτον
Εικόνα:
Ο Αντόνι έδωσε το προβάδισμα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ένα υπέροχο αριστερό χτύπημα στο πρώτο ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και το δεύτερο ημίχρονο και η χρυσή τους ευκαιρία ήρθε 76 δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη, καθώς ο Scott Fraser άνοιξε το σουτ του Miles Leaburn αλλά έβαλε το σουτ με το αριστερό.

Ο Άντονι Ελάνγκα απέκλεισε ένα γκολ για καθαρό οφσάιντ, αλλά ο Τσάρλτον συνέχισε να πιέζει και, όπως ήταν ο αντίκτυπός τους, ο Τεν Χαγκ παρουσίασε τους Ράσφορντ, Κασεμίρο και Κρίστιαν Έρικσεν στην ώρα.

Αυτή η έμπειρη τριάδα βοήθησε τη Γιουνάιτεντ να αποκτήσει τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες να σκοτώσουν το παιχνίδι καθώς ο Γκαρνάτσο απέκρουσε τον Maynard-Brewer, ο οποίος επίσης έπεσε χαμηλά για να κρατήσει έξω την προσπάθεια του Έρικσεν.

Η Γιουνάιτεντ πήρε τελικά το δεύτερο που έκανε το παιχνίδι ασφαλές στο 90ο λεπτό, καθώς ο πρωτοεμφανιζόμενος Facundo Pellistri έκανε τον Rashford προτού ο σε φόρμα φόργουορντ σκόραρε ξανά μετά τον αγώνα του Casemiro.

Η νίκη οδηγεί τη Γιουνάιτεντ στους ημιτελικούς του Carabao Cup για τρίτη φορά σε έξι σεζόν από τότε που κέρδισε τη διοργάνωση το 2017 υπό τον Ζοζέ Μουρίνιο.

Μάρκους Ράσφορντ
Εικόνα:
Ο Ράσφορντ πανηγυρίζει αφού συνέχισε την καλή του φόρμα για γκολ

Τεν Χαγκ: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προοδεύει αλλά πρέπει να είναι πιο κλινική

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Έρικ τεν Χαγκ: «Το πρώτο μισάωρο ήμουν αρκετά χαρούμενος. Ήμουν λιγότερο ευχαριστημένος που δεν ήμουν κλινικός μπροστά στο τέρμα. Πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί εκεί γιατί δημιουργήσαμε καλές ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο.

«Θα έπρεπε να είχαμε σκοράρει περισσότερα στο πρώτο ημίχρονο και επίσης στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μια καλή απόκρουση και μερικές στιγμές που χρειαζόμασταν μια επιπλέον πάσα, αλλά δεν το κάναμε μέχρι το τέλος, έπρεπε να παλέψουμε για αυτό.

“Δεν νομίζω ότι δημιούργησαν πολύ καλές ανοιχτές ευκαιρίες, αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις. Προοδεύουμε μετά τη χειμερινή διακοπή, αυτή είναι η τρίτη φορά που κερδίζουμε 3-0 που είναι καλό, αλλά πρέπει να είμαστε πιο κλινικοί.”

Σχετικά με τον Μάρκους Ράσφορντ, ο Τεν Χαγκ είπε: «Σου έχω πει πολλές φορές, πότε φέρνει τον εαυτό του στη θέση του, όταν η ομάδα τον βάζει στις θέσεις, στον έναν εναντίον ενός στη μεγάλη περιοχή θα σκοράρει και αυτό είναι που κάνει αυτή τη στιγμή.

«Επομένως, αν κρατήσει την εστίαση και συνεχίσει να καταβάλλει την προσπάθεια, θα συνεχίσει να σκοράρει.

“Αυτό που βλέπετε τώρα με τον Rashy, είναι αρκετά προφανές. Δεν ήταν στην αρχή της σεζόν, αλλά τώρα είναι στην κατάλληλη στιγμή.”

Holden: Το Scoreline ήταν σκληρό

Ο διευθυντής της Τσάρλτον, Ντιν Χόλντεν: «Είμαι περήφανος για την απόδοση και τον τρόπο που δείξαμε τους εαυτούς μας ως ποδοσφαιρικός σύλλογος εντός και εκτός γηπέδου.

«Κινήσαμε την τύχη μας στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά ποια ομάδα δεν χρειάζεται να το κάνει αυτό στην Πρέμιερ Λιγκ; Μεγαλώσαμε στο παιχνίδι.

«Είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και νόμιζα ότι κρατούσαμε το παιχνίδι, γύρισα στα αριστερά μου και ο Έρικ τους έβαζε τρεις, τον Ράσφορντ, τον Κασεμίρο και τον Έρικσεν.

«Νόμιζα ότι ήταν ένα σκληρό σκορ για να είμαι ειλικρινής, αλλά είμαι περήφανος για την απόδοση.

«Ο Έρικ με κάλεσε στο γραφείο του μετά τον αγώνα και μου μίλησε για την ποιότητα των νέων μας, κάτι που μου δίνει μεγάλη υπερηφάνεια».

Ανάλυση: Ο Τεν Χαγκ αποδεικνύει ότι ο Πεπ έχει δίκιο καθώς η ανοικοδόμηση αυξάνεται

Ο Dan Sansom του Sky Sports στο Old Trafford:

26 Φεβρουαρίου 2023.

Είναι μια ημερομηνία που οι οπαδοί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα έχουν σημειώσει στο ημερολόγιο καθώς η αναζωπύρωση της ομάδας τους υπό τον Έρικ τεν Χαγκ συνεχίζει να επιταχύνει. Μπορεί να είναι πρόωρο, ειδικά με τη Μάντσεστερ Σίτι να είναι ακόμα στη διοργάνωση, αλλά θα χρειαζόταν ένας γενναίος άνθρωπος για να στοιχηματίσει ενάντια στη νίκη της Γιουνάιτεντ στο Carabao Cup τον επόμενο μήνα.

Μπορεί να κέρδισαν μόνο την Τσάρλτον, μια ομάδα που βρίσκεται 12η στην τρίτη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, αλλά τώρα είναι οκτώ διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις για την ομάδα του Τεν Χαγκ. Είναι εννέα σερί νίκες στο Ολντ Τράφορντ. Απροσδόκητα, η Γιουνάιτεντ έχει συρθεί στην κούρσα του τίτλου της Premier League τις τελευταίες εβδομάδες και παραμένει ζωντανή σε τρεις διοργανώσεις κυπέλλου.

Erik ten Hag, Man Utd
Εικόνα:
Ο Έρικ τεν Χαγκ έχει κερδίσει 20 από τα 27 πρώτα παιχνίδια του ως επικεφαλής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ο Τεν Χαγκ κέρδισε έξι τρόπαια με τον Άγιαξ, συμπεριλαμβανομένων τριών τίτλων της Eredivisie. Αλλά το να κατευθύνει τη Γιουνάιτεντ στην κατάκτηση του Carabao Cup στην πρώτη του εκστρατεία θα κατατασσόταν ως ένα από τα καλύτερα του επιτεύγματα και δεν θα έπρεπε επίσης να υποτιμηθεί. Θα μπορούσε να είναι ο καταλύτης για πιο σημαντικά ασημικά. Ήταν, άλλωστε, η πρώτη μεγάλη διάκριση του Πεπ Γκουαρδιόλα ως προπονητής της Μάντσεστερ Σίτι. Έκτοτε έχει κερδίσει άλλα οκτώ.

Η επιτυχία στο Γουέμπλεϊ θα ενίσχυε επίσης το χέρι του Τεν Χαγκ και θα χρησιμεύσει ως υπενθύμιση της προόδου που έχει σημειώσει από τότε που ανέλαβε τη Γιουνάιτεντ το περασμένο καλοκαίρι. Το ποσοστό των νικών του είναι ένα εντυπωσιακό 74 τοις εκατό μετά από 27 αγώνες – καλύτερο από αυτό του Γκουαρδιόλα μετά από τον ίδιο αριθμό αγώνων με τη Σίτι – και αυτό παρά το γεγονός ότι ο Τεν Χαγκ έχασε τα δύο πρώτα παιχνίδια του τον Αύγουστο. Έχει κάνει κάποιες μεγάλες κλήσεις ήδη κατά τη σύντομη βασιλεία του. Μέχρι στιγμής έχουν δικαιωθεί.

Υπάρχει ακόμη πολύς δρόμος σε αυτήν την πρωτόγνωρη σεζόν, αλλά κάτω από τον σχολαστικό και χωρίς ανοησίες Ολλανδό, η Γιουνάιτεντ φαίνεται επιτέλους ικανή να τερματίσει την εξάχρονη ξηρασία των τροπαίων.

«Η Γιουνάιτεντ επιστρέφει», είπε ο Γκουαρδιόλα τον Οκτώβριο. Μετά από ένα σερί 15 νικών σε 18 αγώνες μετά την ήττα με 6-3 στο Etihad, ο Τεν Χαγκ αποδεικνύει ότι ο παλιός συνάδελφός του έχει δίκιο.

Η σύγκρουση του Σαββάτου στην Πρέμιερ Λιγκ μεταξύ των δύο ομάδων του Μάντσεστερ είναι πλέον πολύ πιο δύσκολη.

Ανάλυση: Ο έφηβος Mainoo κρατάει το δικό του ντεμπούτο

Ήταν μια τεράστια βραδιά για τον 17χρονο μέσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Κόμπι Μαίνο, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στην πρώτη ομάδα σε έναν προημιτελικό του Carabao Cup.

Ο γεννημένος στο Στόκπορτ έφηβος έγινε ο όγδοος παίκτης της Γιουνάιτεντ που έκανε το ντεμπούτο του υπό τον Τεν Χαγκ και ο δεύτερος υποψήφιος για την ακαδημία που προβιβάστηκε στο ποδόσφαιρο ανώτερων ομάδων από τον Ολλανδό μετά τον επιθετικό Τσάρλι ΜακΝιλ.

Kobbie Mainoo, Man Utd
Εικόνα:
Ο έφηβος Kobbie Mainoo έκανε το ντεμπούτο του στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εναντίον της Charlton στο Old Trafford

Ο Mainoo, ο οποίος ήταν μέλος της ομάδας της Γιουνάιτεντ που κατέκτησε το Κύπελλο Νέων την περασμένη σεζόν, σκόραρε σε ένα φιλικό αγώνα εναντίον της Κάντιθ κατά τη διάρκεια της διακοπής του Παγκοσμίου Κυπέλλου και έχει εκπροσωπήσει την Αγγλία σε επίπεδο U17 και U18.

Ο νεαρός αντιμετώπισε τον Τσάρλτον μαζί με τους Σκοτ ​​ΜακΤόμινεϊ και Φρεντ πριν από την αλλαγή του στο 60ο λεπτό. Δεν φοβήθηκε να δεχτεί την μπάλα υπό πίεση και επάξια δέχτηκε το χειροκρότημα των οπαδών της Γιουνάιτεντ καθώς έφευγε από το γήπεδο.

Το μέλλον του Mainoo στο Old Trafford μπορεί να είναι λαμπρό.

Προημιτελικοί του Carabao Cup

Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 19:30

Έναρξη 20:00

Νιούκαστλ 2-0 Λέστερ

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουλβς – Τετάρτη, έναρξη στις 19.45

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι – Τετάρτη, έναρξη στις 8 μ.μ. – ζωντανά Sky Sports

Τι έπεται?

Κυριακή 22 Ιανουαρίου 16:00

Έναρξη 16:30

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιστροφή στη δράση της Πρέμιερ Λιγκ στις 12.30 το μεσημέρι του Σαββάτου, όταν θα αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους Πόλη του Μάντσεστερ στο Ολντ Τράφορντ.

Στη συνέχεια, το πλευρό του Erik ten Hag ταξιδέψτε στο Κρυστάλλινο παλάτι στις 8 μ.μ. της Τετάρτης πριν από μια αισιόδοξη σύγκρουση με Οπλοστάσιο στις 16:30 στις 22 Ιανουαρίου, ζωντανά Sky Sports.

Επόμενο για Τσάρλτον είναι εντός έδρας αγώνας εναντίον Barnsley στην League One στις 15:00 το Σάββατο πριν από ένα ταξίδι στο Peterborough την ίδια ώρα στις 21 Ιανουαρίου.