Μάλτα 0 – 1 Rep Ire

Το πρώτο διεθνές γκολ του Κάλουμ Ρόμπινσον σε ένα χρόνο γλίτωσε από τα κοκκινίσματα της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας καθώς έκλεισε το 2022 με μια ισχνή φιλική νίκη στη Μάλτα.

Το χτύπημα του Ρόμπινσον στο 55ο λεπτό εξασφάλισε μια νίκη 1-0 σε μια νύχτα όπου η Ιρλανδία ήταν για άλλη μια φορά απογοητευμένη για μεγάλα διαστήματα, αυτή τη φορά από μια ομάδα που βρίσκεται 119 θέσεις κάτω από αυτήν στην κατάταξη της FIFA, αφήνοντας τον προπονητή Stephen Kenny με περισσότερες ερωτήσεις παρά απαντήσεις μπροστά. των προκριματικών του Euro 2024.

Το ότι η ευκαιρία δόθηκε στον frontman από ένα λάθος και όχι από μια δημιουργική λαμπρότητα – ακόμα κι αν το φινίρισμά του ήταν έμπειρο – ίσως ταίριαζε καθώς οι άνδρες του Kenny προσπάθησαν για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις ημέρες να διαλύσουν μια ομάδα που είχε σκοπό να καθίσει βαθιά και να τους στερήσει χώρο. στο τελευταίο τρίτο.

Η νίκη με 1-0 ήταν το ελάχιστο που χρειαζόταν για να πάρουν τον πρώτο προκριματικό τους αγώνα εναντίον της σημερινής παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γαλλίας τον Μάρτιο, αλλά αν και αυτό ήταν κάτι που οι αντίπαλοι του γκρουπ Β, Ελλάδα δεν μπορούσαν να το διαχειριστούν στη Μάλτα τρεις ημέρες νωρίτερα, δεν θα τους εμπνεύσει εμπιστοσύνη. για εκείνη την εκστρατεία.

Έχοντας υπομείνει ένα απογοητευτικό πρώτο 45λεπτο κόντρα στη Νορβηγία το απόγευμα της Πέμπτης, η Ιρλανδία ξεκίνησε με μεγαλύτερη πρόθεση στο Εθνικό Στάδιο Ta’ Qali καθώς ο Alan Browne ξεκλείδωσε την άμυνα των γηπεδούχων με μια μεσαία μπάλα στον Chiedozie Ogbene, του οποίου η σέντρα αποκρούστηκε, πριν δει ο Robinson. μια προσπάθεια του πέμπτου λεπτού άουτ.

Ωστόσο, η Ιρλανδία είχε την τύχη να δραπετεύσει όταν οι γηπεδούχοι μπήκαν πίσω από τον Seamus Coleman και ο επιθετικός της Οξφόρδης Jodi Jones βρέθηκε στο κενό, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Caoimhin Kelleher με το αυτοκίνητο του στο 12ο λεπτό.

Η Μάλτα, η οποία έχει κληρωθεί στον ίδιο όμιλο του Euro 2024 με την Αγγλία και την Ιταλία, εργαζόταν σκληρά για να απογοητεύσει τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Νέιθαν Κόλινς διάλεξε το σερί του Ρόμπινσον στο 23ο λεπτό και χρειάστηκε η παρέμβαση του Ενρίκο Πέπε για να αρνηθεί στον Ογκμπένε ένα χτύπημα. Σέντρα επιθετικού της Κάρντιφ.

Ο μέσος Τζέιμι ΜακΓκραθ έκοψε μια προσπάθεια μεγάλης εμβέλειας πάνω από τη γωνία του δοκάρι και του δοκαριού και ο Ματ Ντόχερτι μόλις δεν κατάφερε να πιάσει τη μπάλα του Κόλμαν πάνω από την κορυφή, αλλά οι μαζικές τάξεις της άμυνας της Μάλτας παρέμειναν σταθερές.

Ο Μπράουν μαχαίρωσε ενστικτωδώς έξω από τη μπάλα του Ντόχερτι απέναντι από το τέρμα μετά τη σέντρα του ΜακΓκραθ από τα αριστερά με το break γρήγορα να πλησιάζει, αλλά δεν υπήρχε λόγος για ζητωκραυγές καθώς ακούστηκε το σφύριγμα.

Ο Teddy Teuma τρύπησε ένα φάουλ του 48ου λεπτού κατευθείαν στο αμυντικό τείχος, αφού ο Τζόουνς παραπατήθηκε από τον Κόλινς, αλλά ο ΜακΓκραθ δεν ήταν πιο επιτυχημένος στο άλλο άκρο αφού ο Τζος Κάλεν έπεσε από τον Alexander Satariano στην άκρη του κουτιού.

Αναπόφευκτα, ήταν ένα λάθος που τελικά πυροδότησε την ανακάλυψη όταν ο Ρόμπινσον έτρεξε με τη θλιβερή πάσα του πλοίαρχου της Μάλτας, Matthew Guillaumier και στρογγυλοποίησε τον τερματοφύλακα Henry Bonello πριν γλιστρήσει την μπάλα στην κενή εστία.

Ο Browne ανάγκασε τον Bonello σε απόκρουση στο 61ο λεπτό με μια σταθερή κεφαλιά από ένα φάουλ του McGrath, αλλά ο Kelleher έπρεπε να βουτήξει σε όλο το μήκος για να αποτρέψει την προσπάθεια του αναπληρωματικού Steven Pisani αφού ο Joseph Mbong είχε επιτραπεί να εκτιναχθεί βαθιά στο εχθρικό έδαφος.

Ο μέσος της Μπρίστολ Σίτι, Μαρκ Σάικς, έκανε το ντεμπούτο του στην ηλικιακή ομάδα ως αλλαγή με την Ιρλανδία να πιέζει για ένα δευτερόλεπτο, και ήταν ατυχές που δεν το πήρε όταν η καθυστερημένη προσπάθεια του αναπληρωματικού Callum O’Dowda επέστρεψε από το δοκάρι με τον Bonello αβοήθητο.