Η Heather Watson ηττήθηκε από τον Storm Sanders καθώς η Μεγάλη Βρετανία έχασε την πρώτη ισοπαλία στον ημιτελικό του Billie Jean King Cup | Ειδήσεις τένις

Οι ελπίδες της Μεγάλης Βρετανίας να φτάσουν στον τελικό του Billie Jean King Cup υπέστησαν σημαντικό πλήγμα με τη Heather Watson να καταγράφει μια ήττα σε απευθείας σετ από την Storm Sanders της Αυστραλίας στην εναρκτήρια ισοπαλία.

Ο Watson έχασε 6-4 7-6 στη Γλασκώβη, αφήνοντας τη Βρετανία να χρειάζεται να κερδίσει τα υπόλοιπα δύο λάστιχα για να παίξει με την Τσεχία ή την Ελβετία στον τελικό.

Η Σάντερς δεν μπήκε ποτέ στην πρώτη 100άδα και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 237η θέση, αλλά έβαλε αμέσως τον Γουάτσον υπό πίεση, σπάζοντας σερβίς στο τρίτο παιχνίδι.

Η Γουάτσον δεν μπόρεσε να βρει τη λάμψη της ελεύθερης αιώρησης που έδειξε όταν έστειλε τη Nuria Parrizas Diaz για την ήττα μόνο δύο αγώνων στη νίκη 3-0 της Βρετανίας επί της Ισπανίας, που την οδήγησε στους ημιτελικούς για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια.

Ο Σάντερς σέρβιρε δυνατά το σετ, αλλά στη συνέχεια αναζήτησε αμέσως θεραπεία για αυτό που φαινόταν πρόβλημα στην περιοχή του δεξιού ισχίου και πήγε εκτός γηπέδου για ιατρικό τάιμ άουτ.

Υπήρχαν σημάδια ενόχλησης καθώς έριξε σερβίς για πρώτη φορά στο δεύτερο γκέιμ του δεύτερου σετ μόνο για να χτυπήσει ευθεία.

Το πλήθος προσπάθησε να ωθήσει τη Watson και αυτή έσωσε τέσσερα break points σε ένα μεγάλο, ένατο παιχνίδι, αλλά ο Sanders έφτασε σε ένα προβάδισμα νωρίς στο τάι μπρέικ και δεν κοίταξε πίσω, κερδίζοντας το με 7-3.