Η Heather Watson εμπνέει την επιστροφή της Μεγάλης Βρετανίας καθώς η ομάδα έφτασε στα ημιτελικά του Billie Jean King Cup για πρώτη φορά από το 1981 | Ειδήσεις για το τένις

Η Μεγάλη Βρετανία έφτασε στα ημιτελικά του Billie Jean King Cup για πρώτη φορά από το 1981, αφού κέρδισε την Ισπανία με 3-0 σε έναν αγώνα που έπρεπε να κερδίσει.

Μετά την ήττα με 2-1 από το Καζακστάν στην εναρκτήρια ισοπαλία την Τρίτη και τη νίκη της Ισπανίας με 3-0 εναντίον της ίδιας αντιπάλου την επόμενη μέρα, η ομάδα της Anne Keothavong ήξερε οτιδήποτε άλλο εκτός από μια νίκη 3-0 θα σήμαινε ότι θα έμενε νοκ άουτ.

Η Χέδερ Γουάτσον έκανε την ομάδα της στο καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στη σεζόν, κερδίζοντας την Ισπανίδα Nuria Parrizas Diaz.

Η 30χρονη κέρδισε τα εναρκτήρια επτά παιχνίδια του αγώνα στο Emirates Arena της Γλασκώβης και διατήρησε τη δυναμική της για να κερδίσει με 6-0 6-2 έναν παίκτη που κατατάσσεται 61 θέσεις υψηλότερα.

Η Watson είχε μια απογοητευτική σεζόν και δεν ήταν έκπληξη το γεγονός ότι η Katie Boulter προτιμήθηκε από αυτήν ως η νούμερο δύο single παίκτης την Τρίτη.

Αλλά η Boulter αποκλείστηκε μετά από μια επίδειξη γεμάτη λάθη στην ήττα από τη Yulia Putintseva και ο αντικαταστάτης της, Watson, δημιούργησε μια σχεδόν τέλεια εμφάνιση.

Η Harriet Dart της Μεγάλης Βρετανίας πανηγυρίζει την νίκη της Ισπανίδας Paula Badosa κατά τη διάρκεια της τρίτης ημέρας του αγώνα Billie Jean King Cup στη φάση των ομίλων μεταξύ Ισπανίας και Μεγάλης Βρετανίας στο Emirates Arena της Γλασκώβης.  Ημερομηνία έκδοσης: Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022.
Εικόνα:
Η Χάριετ Νταρτ ήταν το αουτσάιντερ στον αγώνα της, αλλά κέρδισε το νούμερο 13 του κόσμου

Η Harriet Dart βασίζεται στην αρχή του Watson

Η νίκη της Watson υποστηρίχθηκε από τη Harriet Dart, καθώς κέρδισε την νούμερο 13 του κόσμου Paula Badosa σε ίσια σετ.

Πήρε εγκεφαλικό για εγκεφαλικό με την ισχυρή Ισπανίδα, σπάζοντας σερβίς τρεις φορές στο εναρκτήριο σετ.

Ωστόσο, η Badosa πίεσε το σερβίς της στο δεύτερο σετ, αλλά η Dart έμεινε μπροστά πριν κερδίσει το πρώτο της ματς σε μια εντυπωσιακή νίκη με 6-3 6-4.

Η Dart αντέκρουσε τα δάκρυά της στη συνέντευξή της στο γήπεδο καθώς είπε: “Είναι τόσο υπέροχο να βρίσκομαι εδώ στη Βρετανία και να μπορώ να διοργανώσω αυτήν την εκδήλωση. Είμαι πολύ χαρούμενη που την κρατάω ζωντανή.”

Ο 26χρονος έχει κερδίσει πολλούς παίκτες υψηλής κατάταξης αυτή τη σεζόν, αλλά ήταν μεγάλο αουτσάιντερ, ειδικά δεδομένης της φόρμας που έδειξε ο Badosa νικώντας την πρωταθλήτρια του Wimbledon, Elena Rybakina την Τετάρτη.

Η Alicia Barnett και η Olivia Nicholls εξασφάλισαν μια νίκη σε απευθείας σετ στον τελικό, με διπλό λάστιχο για να περάσει η Μεγάλη Βρετανία.

Το ζευγάρι έκανε το ντεμπούτο του στον διαγωνισμό την Τρίτη, αφού έλαβε πρόσφατη κλήση και εντυπωσίασε με τη νίκη επί της Έλενα Ρυμπακίνα και της Άννας Ντανιλίνα.

Η Ολίβια Νίκολς και η Αλίσια Μπάρνετ της Μεγάλης Βρετανίας πανηγυρίζουν τη νίκη του πρώτου σετ κατά τη διάρκεια του διπλού αγώνα τους με την Ισπανίδα Rebeka Masa rova ​​και την Aliona Bolsova Zadoinov κατά τη διάρκεια της τρίτης ημέρας του αγώνα Billie Jean King Cup στη φάση των ομίλων μεταξύ Ισπανίας και Μεγάλη Βρετανία στο Emirates Arena, Γλασκώβη.  Ημερομηνία έκδοσης: Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022.
Εικόνα:
Η Ολίβια Νίκολς και η Αλίσια Μπάρνετ της Μεγάλης Βρετανίας πανηγυρίζουν τη νίκη του πρώτου σετ κατά τη διάρκεια του διπλού αγώνα τους απέναντι στην Ισπανίδα Rebeka Masa rova ​​και την Aliona Bolsova Zadoinov.

Η Ισπανία πήγε με ένα ημι-κανονικό ζευγάρι με τη Rebeka Masarova και την Aliona Bolsova και τελείωσε το πρώτο σετ που είχε ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, αλλά όχι break.

Οι Barnett και Nicholls δεν έδειχναν να επηρεάζονται από την πίεση της κατάστασης και κράτησαν τα νεύρα τους όμως για να πάρουν το πρώτο σετ με 7-5 μετά από ένα τάι μπρέικ.

Αυτό φάνηκε να αναζωογονεί τους άπειρους Βρετανούς, οι οποίοι επικράτησαν με 7-6 6-2 για να ολοκληρώσουν τον θρίαμβο με 3-0 επί της Ισπανίας.

«Πολλοί μας διέγραψαν»

Μετά την ισοπαλία, η βρετανική ομάδα συγκεντρώθηκε σε μια πανηγυρική κουβέντα, με τη Nicholls να λέει ότι η πλευρά της είχε διαγραφεί από πολύ κόσμο.

“Νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι μας διέγραψαν. Η συντροφικότητα, απλώς θέλαμε να το κάνουμε ο ένας για τον άλλον και νομίζω ότι φάνηκε στα αποτελέσματα σήμερα”, είπε.

Ο αρχηγός Keothavong πρόσθεσε: “Αυτό είναι κάτι πραγματικά ξεχωριστό. Είμαι πολύ περήφανος για αυτήν την ομάδα. Σήμερα το πρωί ξέραμε τι έπρεπε να κάνουμε. Ήταν πάντα ένα μεγάλο αίτημα, αλλά τα κορίτσια τα κατάφεραν.

«Μέχρι τα ημιτελικά, πρέπει να επιτρέψουμε στον εαυτό μας να ονειρευτεί λίγο».

Η Μεγάλη Βρετανία ενώνει την Αυστραλία | Ο Καναδάς θέλει να σφραγίσει τη θέση στον ημιτελικό

Η Αυστραλία έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε τη θέση της στην τελευταία τετράδα με τη νίκη με 3-0 επί του Βελγίου.

Η Βελγίδα νούμερο ένα Ελίζ Μέρτενς, η οποία έφτασε στη Γλασκώβη αφού κέρδισε τον τίτλο του διπλού στους τελικούς του WTA στο Τέξας το βράδυ της Δευτέρας, αποσύρθηκε κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ της σύγκρουσής της με την Ajla Tomljanovic με τραυματισμό στον ώμο.

Το Βέλγιο έπαιξε τους δύο αγώνες του πριν η Τσεχία, η οποία είχε δύο παίκτες στους τελικούς του WTA, αμφισβητήσει την πρώτη του ισοπαλία, η οποία προκάλεσε κριτική από τον αρχηγό Johan Van Herck.

«Δεν μας βοήθησε η κατάσταση», είπε. “Αυτό που συνέβη με την Elise, δεν νομίζω ότι είναι πολύ σωστό. Είχε τεράστιο αντίκτυπο σε αυτό που έπρεπε να περάσουμε εδώ, ειδικά η Elise τώρα με έναν τραυματισμό.

«Οπότε είναι κάτι που νομίζω ότι εμείς, ως μικρή χώρα, πρέπει να πληρώσουμε ένα τίμημα επειδή δεν είμαστε η Τσεχία που ξεκινά σήμερα ή οι ΗΠΑ που μπορούν να παίξουν το βράδυ».

Ο Καναδάς θα αντιμετωπίσει την Ελβετία την Παρασκευή για μια θέση στα ημιτελικά αφού νίκησε 3-0 την Ιταλία, με τη Leylah Fernandez να επικρατεί με 6-0 6-0 επί της Martina Trevisan.