Η Aryna Sabalenka ζαλίζει τον Iga Swiatek για να φτάσει στον αγώνα τίτλου του WTA Finals

αρύνα σαμπαλένκα

Η Aryna Sabalenka από τη Λευκορωσία πανηγυρίζει αφού νίκησε την Iga Swiatek της Πολωνίας στον ημιτελικό ατομικού γυναικών κατά τη διάρκεια των τελικών WTA 2022, μέρος του Hologic WTA Tour, στο Dickies Arena στις 6 Νοεμβρίου 2022 στο Φορτ Γουόρθ του Τέξας. Katelyn Mulcahy/Getty Images/AFP (Φωτογραφία από Katelyn Mulcahy / GETTY IMAGES ΒΟΡΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ / Getty Images μέσω AFP)

Η Aryna Sabalenka ήταν στην κορυφή του παγκόσμιου νούμερο ένα Iga Swiatek με 6-2, 2-6, 6-1 την Κυριακή για να δημιουργήσει μια σύγκρουση τίτλου με την Caroline Garcia στους τελικούς WTA Finals.

Η έβδομη κατάταξη Sabalenka εκδικήθηκε την ήττα σε τρία σετ από την Πολωνή Swiatek στους ημιτελικούς στο US Open, όπου η Swiatek κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο Grand Slam της χρονιάς μετά τη νίκη της στο Roland Garros.

Η έκτης κατάταξης Γκαρσία της Γαλλίας επικράτησε της Ελληνίδας Μαρίας Σάκκαρη με 6-3, 6-2 στον άλλο ημιτελικό.

Η Sabalenka, η οποία το αποκάλεσε «θαύμα» το γεγονός ότι προκρίθηκε στη διοργάνωση μετά τους αγώνες της στη μέση της σεζόν, απέλυσε 23 νικητές, συμπεριλαμβανομένων δώδεκα άσων, με μόλις 19 λάθη που δεν αναγκάστηκαν.

Η Swiatek, της οποίας η αξιοσημείωτη σεζόν περιελάμβανε οκτώ τίτλους στο single και μια σειρά από 37 συνεχόμενες νίκες σε αγώνες, είδε το σερί 15 νικών της έναντι των κορυφαίων 10 παικτών να τελειώνει.

«Θέλω απλώς να βεβαιωθώ ότι κάθε φορά που παίζει εναντίον μου, ξέρει ότι πρέπει πραγματικά να δουλέψει σκληρά για να πάρει μια νίκη», είπε η Sabalenka, η οποία είχε χάσει και τους τέσσερις προηγούμενους αγώνες της εναντίον της Swiatek φέτος. «Μόνο λόγω αυτής της σκέψης, μπόρεσα να παίξω ένα τόσο εκπληκτικό επίπεδο απόψε».

Η Swiatek είχε σπάσει μόνο μία φορά καθώς κέρδισε και τους τρεις αγώνες της στον γυρισμό, αλλά έσπασε τρεις φορές στο εναρκτήριο σετ την Κυριακή καθώς η Sabalenka ανέλαβε την ευθύνη.

Η Swiatek φαινόταν να έχει ξαναρυθμίσει, ωστόσο, όταν προηγήθηκε με 4-0 στο δεύτερο προτού η Sabalenka καταφέρει να αποκρούσει ένα break point για να κρατήσει το 4-1. Παρόλο που ο Sabalenka έκανε θραύση για να μειώσει το έλλειμμα σε 4-2, ο Swiatek ανέκτησε το break και το σέρβιρε γρήγορα για να κλείσει το ματς με ένα σετ.

Όπως και στη σύγκρουσή τους στο US Open, η Sabalenka ανέβηκε νωρίς στο τρίτο.

Αυτή τη φορά, ωστόσο, μπόρεσε να κάνει το πλεονέκτημα να σηκωθεί, σπάζοντας ξανά για το προβάδισμα 5-1 και κλείνοντας το με εντυπωσιακό στυλ με έναν άσο και έναν νικητή σερβίς.

«Η Aryna απλά έπαιξε καλύτερα, αυτό μπορούσες να το δεις», είπε ο Swiatek, του οποίου το συνήθως τρομακτικό forehand αποδείχτηκε αναξιόπιστο. «Στο δεύτερο σετ ήθελα να την υπερνικήσω, αλλά στο τρίτο ένιωσα ότι δεν ήταν το δικό μου παιχνίδι. Νιώθω ότι έπαιζα πολύ ριψοκίνδυνα. Και στο τρίτο, σίγουρα χρησιμοποίησε τις ευκαιρίες της και σέρβιρε πολύ καλά».

Αλλά η Swiatek, η οποία μέτρησε τέσσερις τίτλους WTA 1000 μαζί με τα δύο Grand Slam της μεταξύ των οκτώ τροπαίων της το 2022, παραδέχτηκε ότι δεν λυπόταν που πήγαινε σε διακοπές.

«Ήταν πολύ δύσκολο να δεις τη γραμμή του τερματισμού, αλλά παρόλα αυτά να είσαι γεμάτος κίνητρο και έτοιμη για κάθε αγώνα», είπε. «Αυτή η σεζόν ήταν τόσο έντονη και είμαι τόσο περήφανος για τον εαυτό μου που μπορούσα να παίξω τόσο καλά μέχρι το τέλος. Είμαι χαρούμενος που έγινε».

Τη Δευτέρα, Σαμπαλένκα και Γκαρσία θα ανανεώσουν μια αντιπαλότητα που τους έχει μοιράσει τις τέσσερις αναμετρήσεις τους με 2-2.

Ο Γκαρσία, ο οποίος ανέβασε την κατάταξη με τρεις τίτλους αυτή τη σεζόν, έβαλε μια κλινική απέναντι στη Σάκκαρη, ολοκληρώνοντας τη νίκη σε 75 λεπτά.

Κέρδισε το καθοριστικό break στο πρώτο για ένα προβάδισμα 4-2 και έκλεισε το σετ με ένα παιχνίδι αγάπης και στη συνέχεια προηγήθηκε με 4-0 στο δεύτερο.

Το πρώτο διπλό σφάλμα του Γκαρσία στο ματς έδωσε στον Σάκκαρι ένα break point στο έκτο παιχνίδι, αλλά ο Γκαρσία απάντησε με άσο και πήρε προβάδισμα 5-1 με ένα τσουχτερό μπακ χαντ που φίλησε την πλάγια γραμμή.

Η Σάκκαρι κράτησε για να αναγκάσει τον Γκαρσία να το σερβίρει, και το γυάλισε στο δεύτερο ματς σημείο της όταν η Σάκκαρι έστειλε ένα σερβίς επιστροφής στα δίχτυα.

Ο Γκαρσία, που μπορούσε μόνο να γονατίσει για να πάρει ανάσα μετά από μια συναρπαστική νίκη σε τρία σετ επί της Daria Kasatkina το Σάββατο για να κατακτήσει την τελευταία θέση στον ημιτελικό, είχε αρκετή ενέργεια για έναν πανηγυρισμό με πηδήματα στο γήπεδο στο Dickies Arena στο Φορτ Γουόρθ. .

«Σήμερα το πρωί, προφανώς τα πόδια ήταν λίγο βαριά», είπε ο Γκαρσία. «Αλλά ήμουν τόσο ενθουσιασμένος, η συγκίνηση και η νίκη χθες που έπαιξα έναν ημιτελικό των τελικών του WTA».

Η διοργάνωση μεταφέρθηκε στο Τέξας λόγω συνεχιζόμενων ζητημάτων που σχετίζονται με την πανδημία με την κινεζική πόλη Shenzhen, η οποία αρχικά επρόκειτο να φιλοξενήσει, καθώς και λόγω της διαμάχης του WTA με την Κίνα για το καθεστώς του παίκτη Peng Shuai.