Η στερλίνα προσπάθεια των Φιλιππινέζων έκανε τον Στάιτσιτς να χαμογελά παρά την ήττα

Φιλιππίνες – Χιλή σε φιλικό ποδόσφαιρο.  –ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Φιλιππίνες – Χιλή σε φιλικό ποδόσφαιρο. –ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Ο προπονητής Alen Stajcic συνήθως επισημαίνει τα πράγματα που πρέπει να βελτιώσει η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου των Φιλιππίνων ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα κάθε αγώνα.

Τραγούδησε όμως έναν διαφορετικό τόνο την Τετάρτη (ώρα Μανίλα), προφανώς ενθαρρυμένος με αυτό που είδε από τους Φιλιππινέζους, παρά το γεγονός ότι υστερούσε στη Χιλή στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό τους αγώνα στη χώρα της Νότιας Αμερικής.

«Δείξαμε τόση καρδιά και πνεύμα», είπε ο Στάιτσιτς μετά την ήττα με 1-0 στην πρωτεύουσα της Χιλής, Σαντιάγο. «Ήταν πραγματικά μια από τις καλύτερες προσπάθειες από εμάς τους τελευταίους 12 μήνες».

Οι εθνικοί παίκτες έχασαν αφού δέχθηκαν ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο χάρη στην Κάρεν Αράγια στο 24ο λεπτό, αλλά έδειξαν αποφασιστικότητα για να σώσουν τουλάχιστον την ισοπαλία μετά την ανάπαυλα, παρόλο που ήταν λιγότερο παίκτης μετά την ήττα της Σάρα Έγκεσβικ με δύο κίτρινες κάρτες.

Μια ευκαιρία -προερχόμενη από το λάθος της Χιλής στα μετόπισθεν- παραλίγο να οδηγήσει σε γκολ, αλλά η αναπληρωματική Bella Flanigan βρέθηκε σε στενό σημείο και έκανε ένα καθαρό σουτ στα δίχτυα.

«Να είμαστε σε θέση να πάμε σχεδόν στο μπροστινό μέρος με έναν παίκτη λιγότερο και να δημιουργήσουμε πολλές ευκαιρίες και να είμαστε θετικοί και αποφασιστικοί και να δείξουμε όλα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουμε εντός του ομίλου», είπε ο Στάιτσιτς.

«Ήταν ένα πραγματικά εντυπωσιακό και ευχάριστο δεύτερο ημίχρονο και το χρειαζόμασταν γιατί έπρεπε να αντισταθμίσουμε αυτή την έλλειψη έντασης που απαιτείται για το διεθνές ποδόσφαιρο. Συνολικά, ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, μαθαίνουμε, μεγαλώνουμε και προχωράμε στην επόμενη περιπέτειά μας», πρόσθεσε.

Ο Στάιτσιτς και οι Φιλιππινέζοι ήρθαν στη Χιλή ως μέρος της συνεχούς προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο του επόμενου έτους. Ο πρώτος τους αγώνας ενάντια στην 38η κατάταξη χώρα έληξε θετικά με το ισόπαλο 1-1 που παραλίγο να τελειώσει σε νίκη μετά το εναρκτήριο γκολ του Χάλι Λονγκ.