Η Ιαπωνία ζαλίζει τη Γερμανία με καθυστερημένα χτυπήματα στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο - Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 - Όμιλος Ε - Γερμανία - Ιαπωνία - Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα, Κατάρ - 23 Νοεμβρίου 2022 Οι Ιάπωνες Μάγια Γιοσίντα και Κου Ιτακούρα αντιδρούν

Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 – Όμιλος Ε – Γερμανία – Ιαπωνία – Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα, Κατάρ – 23 Νοεμβρίου 2022 Οι Μάγια Γιοσίντα και Κο Ιτακούρα της Ιαπωνίας αντιδρούν REUTERS/Kai Pfaffenbach

ΝΤΟΧΑ—Τα γκολ των Ritsu Doan και Takuma Asano έδωσαν στην Ιαπωνία μια απίστευτη νίκη με 2-1 επί της Γερμανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο την Τετάρτη, αφού οι τέσσερις φορές πρωταθλητές έμοιαζαν να φτάσουν στη νίκη μέσω πέναλτι στον Ilkay Guendogan, αλλά πλήρωσαν ένα μοιραίο τίμημα. για χαμένες ευκαιρίες.

Το αποτέλεσμα σοκ ήταν η επανάληψη του εφιάλτη του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018 των Γερμανών, όταν, ως υπερασπιστές πρωταθλητές, έχασαν το πρώτο τους παιχνίδι από το Μεξικό και, μετά από άλλη μια ήττα από τη Νότια Κορέα, καταδικάστηκαν σε μια πρωτόγνωρη έξοδο από τη φάση των ομίλων.

Η Γερμανία έμοιαζε με απόλυτη κυριαρχία στη σύγκρουση του Ομίλου Ε, αλλά, με κάθε χαμένη ευκαιρία, άφηνε την πόρτα ανοιχτή για την Ιαπωνία, η οποία δεν έδειξε σχεδόν τίποτα στην επίθεση έως ότου μια σειρά αλλαγών έδωσε λίγη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Doan ισοφάρισε στο 75ο λεπτό πριν ο Asano δείξει υπέροχο κοντρόλ και συνέτριψε τον νικητή από σφιχτή γωνία – προκαλώντας έκρηξη χαράς στον πάγκο της Ιαπωνίας.

Ήταν μια ανατροπή που φαινόταν ελάχιστα πιστευτή, καθώς η Ιαπωνία πάλευε να αποκτήσει θέση στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 - Όμιλος Ε - Γερμανία - Ιαπωνία

Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 – Όμιλος Ε – Γερμανία – Ιαπωνία – Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα, Κατάρ – 23 Νοεμβρίου 2022 Ο Ιάπωνας Takuma Asano πανηγυρίζει μετά τον αγώνα REUTERS/Lee Smith

Η πρώιμη κυριαρχία της Γερμανίας ανταμείφθηκε όταν ο Joshua Kimmich διάλεξε τον David Raum σε στρέμματα χώρου στη μεγάλη περιοχή και ο τερματοφύλακας Shuichi Gonda τον κατέβασε αδέξια καθώς γύρισε, με τον Guendogan να εκτελεί το πέναλτι στο 33ο λεπτό.

Ο Κάι Χάβερτς γύρισε ένα δευτερόλεπτο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και παρόλο που ο βοηθός διαιτητής ήταν το μόνο άτομο στο στάδιο Khalifa International που δεν παρατήρησε ότι ήταν ένα μέτρο οφσάιντ, το VAR το απέκρουσε δεόντως.

Υπήρξε αρχικά μικρή αλλαγή στο μοτίβο στο δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Jamal Musiala σούταρε μετά από ένα διαπεραστικό σερί και ο Guendogan έκοψε ένα δοκάρι.

Στη συνέχεια, ο Γκόντα επανορθώθηκε με τέσσερις διαδοχικές αποκρούσεις για να αρνηθεί τον Jonas Hofmann και τον Serge Gnabry, κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ο Manuel Neuer, που εμφανίστηκε στο τέταρτο Παγκόσμιο Κύπελλο, ήταν επίσης σε εγρήγορση για να σώσει από τον Hiroki Sakai και τα κατάφερε ξανά σύντομα μετά από το να μπλοκάρει από τον Takumi Minamino, μόνο που ο άλλος αναπληρωματικός Doan έσπασε στη χαλαρή μπάλα.

Ξαφνικά σημαδεύοντας, η Ιαπωνία πίεσε και ο Asano έδειξε μεγάλη δύναμη για να μειώσει ένα ψηλό ελεύθερο λάκτισμα και να κρατήσει μακριά τον αμυντικό Nico Schlotterbeck και φανταστική τεχνική για να σφυρηλατήσει τη μπάλα στα πιο μικρά κενά.

Η Γερμανία εξαπέλυσε ολική επίθεση από τότε, χωρίς αποτέλεσμα, και τώρα αντιμετωπίζει ένα πιθανό παιχνίδι που πρέπει να κερδίσει στη συνέχεια με την Ισπανία.

Η Ιαπωνία στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει την Κόστα Ρίκα και θα ονειρεύεται ήδη τους 16.