Η αριστοκρατική Άρσεναλ ξεπερνά την Τότεναμ για να διευρύνει το προβάδισμα

Άρσεναλ Άαρον Ράμσντεϊλ

Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο – Πρέμιερ Λιγκ – Τότεναμ – Άρσεναλ – Στάδιο Τότεναμ, Λονδίνο, Βρετανία – 15 Ιανουαρίου 2023 Ο Άαρον Ράμσντεϊλ της Άρσεναλ αντιδρά στο REUTERS/Dylan Martinez

ΛΟΝΔΙΝΟ – Η ηγέτιδα Άρσεναλ έκανε ένα masterclass για να συντρίψει τους σοκαρισμένους αντιπάλους του βόρειου Λονδίνου Τότεναμ με 2-0 εκτός έδρας και να διευρύνει τη διαφορά στην κορυφή της Premier League στους οκτώ βαθμούς την Κυριακή.

Οι Gunners πέταξαν έξω από τα μπλοκ από το εναρκτήριο σφύριγμα και έχτισαν ένα προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με ένα αδέξιο αυτογκόλ του τερματοφύλακα των Spurs, Hugo Lloris και ένα υπέροχο χτύπημα του Martin Odegaard.

Η Τότεναμ ξεπέρασε τελείως από μια αποδυναμωμένη ομάδα της Άρσεναλ υπό τον Μίκελ Αρτέτα, ο οποίος ήταν αποφασισμένος να επανορθώσει την ήττα από τους Σπερς την περασμένη σεζόν που τελικά τους κόστισε μια θέση στην πρώτη τετράδα.

Κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και πολέμησαν με παιχνίδι στο δεύτερο, αφήνοντας το αφεντικό της Τότεναμ, Αντόνιο Κόντε, να δείχνει απογοητευμένο στο περιθώριο, καθώς χτυπούσε τα χέρια του για να συγκεντρώσει τη λύπη του.

Ο επιθετικός Χάρι Κέιν, που χρειαζόταν ένα ακόμη γκολ για να ισοφαρίσει το ρεκόρ όλων των εποχών των Σπερς για τους Τζίμι Γκριβς, είχε ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές να ισοφαρίσει ο τερματοφύλακας του διαλείμματος, Άαρον Ράμσντεϊλ.

“Καιρός ήταν. Ένιωσα καταπληκτικά», δήλωσε στο Sky Sports ο αρχηγός της Άρσεναλ Όντεγκαρντ. «Θυμηθήκαμε τι συνέβη εδώ την προηγούμενη φορά και θέλαμε να παίξουμε ένα καλύτερο παιχνίδι και να δείξουμε μια διαφορετική πλευρά σε εμάς. Απολαύσαμε το παιχνίδι.”

Η νίκη φέρνει την Άρσεναλ με 47 βαθμούς από 18 αγώνες μπροστά από τη Μάντσεστερ Σίτι με 39, με τη Νιούκαστλ, που έχει παίξει ένα παιχνίδι περισσότερο, και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έναν ακόμη βαθμό πίσω.

Οι Σπερς βρίσκονται στην πέμπτη θέση με 33 βαθμούς σε 19 ματς.

Καθαρή τύχη

Η Άρσεναλ είχε την πρώτη καθαρή ευκαιρία μετά από επτά λεπτά, όταν το σουτ του Έντι Νκετία αποκρούστηκε καλά από τον καταδυτικό Λόρις.

Πήραν προβάδισμα επτά λεπτά αργότερα, όταν ο Μπουκάγιο Σάκα έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Λόρις έριξε τη μπάλα στα δίχτυα για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Premier League 354 αγώνων.

Η Άρσεναλ είχε σχεδόν τον απόλυτο έλεγχο και ο Όντεγκαρντ παραλίγο να βάλει τους φιλοξενούμενους πιο μπροστά με μια ραγδαία κίνηση μακράς εμβέλειας που ο Γάλλος Λορίς ανέτρεψε στο δοκάρι.

Στη συνέχεια, ο Thomas Partey ήρθε ακόμα πιο κοντά με ένα σφοδρό βολέ λίγο έξω από την περιοχή που έπεσε στο δοκάρι.

Αλλά η Άρσεναλ έκανε το προβάδισμά της στο 36′ με το ακριβές σουτ του Όντεγκαρντ στη γωνία πέρα ​​από έναν αβοήθητο Λόρις.

Οι Spurs δημιούργησαν μια σπάνια ευκαιρία λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν η κεφαλιά του Kane αποκρούστηκε από τον Ramsdale στο κοντινό δοκάρι μετά τη σέντρα του Pierre-Emile Hojbjerg από τα δεξιά.

Στη συνέχεια, ο Κέιν ανάγκασε άλλη μια ωραία απόκρουση από τον Ράμσντεϊλ μετά το ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Όμως, παρ’ όλες τις φασαρίες, η Τότεναμ δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να περάσει και ήταν οι φιλοξενούμενοι που παραλίγο να σκοράρουν ξανά στο 69′ όταν σώθηκε η προσπάθεια του Σάκα από κοντά.

Η νίκη σήμαινε ότι η Άρσεναλ απόλαυσε το πρώτο της διπλό πρωτάθλημα επί των Σπερς από τη σεζόν 2013-14 και, το πιο σημαντικό, τους έδωσε σταθερά τον έλεγχο της κούρσας για τον τίτλο.

«Είμαστε σε καλή θέση, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό», πρόσθεσε ο Odegaard. «Πρέπει να παραμείνουμε ταπεινοί και να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε σκληρά. Είδατε τη διαφορά στο πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο σήμερα, οπότε έχουμε πράγματα να βελτιώσουμε. Πρέπει να συνεχίσουμε».