Γουίγκαν 1-4 Χαλ Σίτι

Η βράχος της Γουίγκαν υπέστη την τρίτη της ήττα με 4-1 σε διάστημα επτά ημερών, καθώς η Χαλ ανέβηκε στη 16η θέση στο πρωτάθλημα Sky Bet με νίκη στο DW Stadium.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά και μόνο ένα υπέροχο μπλοκ από τον Τζο Μπένετ έτρεψε το σουτ του Άλφι Τζόουνς πίσω σε κόρνερ. Από το σετ που προέκυψε, ο Sean McLoughlin αισθάνεται τη μπάλα λίγο έξω από το μακρινό δοκάρι.

Άλλο ένα κόρνερ από τον Jean Michael Seri σημείωσε το κεφάλι του McLoughlin πριν η προσπάθεια του Oscar Estupinan περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Η ανάπαυλα όμως ήταν μόνο προσωρινή, με τη Χαλ να προηγείται στο 15ο λεπτό.

Ο Allahyar Sayyadmanesh φάνηκε να σκοντάφτει από τον Curtis Tilt καθώς προσπαθούσε να παραδώσει μια άλλη γωνία.

Ωστόσο, ο διαιτητής Geoff Eltringham επέτρεψε να συνεχιστεί το παιχνίδι και ο κυβερνήτης Jacob Greaves πυροβόλησε με το αριστερό του πόδι.

Το υπόλοιπο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά εκθεσιακό, με τη Χαλ να παίζει κρατήσει μπάλα και τη Γουίγκαν να αγωνίζεται να πετύχει οτιδήποτε όσον αφορά την κατοχή.

Η Γουίγκαν έστειλε ως δανεικό τον επιθετικό της Έβερτον Νέιθαν Μπρόντχεντ για τον Κάλουμ Λανγκ στην ανάπαυλα, και από την επανεκκίνηση ο ρυθμός ήταν πολύ καλύτερος.

Πράγματι, ήταν ο Μπρόντχεντ που πέτυχε την ισοφάριση στο 63ο λεπτό, από ένα υπέροχο κόρνερ από τον Τζέιμς ΜακΚλίν.

Όλα ήταν η Γουίγκαν σε αυτό το σημείο, καθώς οι γηπεδούχοι απόλαυσαν με διαφορά την καλύτερη περίοδο του αγώνα.

Η άμυνα του Hull χρειάστηκε να σκάψει για να αποκρούσει αρκετές ωραίες παραδόσεις από τον McClean, προτού ο Tilt κεφαλιά τη σέντρα του Max Power λίγο πάνω από την κορυφή.

Στο άλλο άκρο, ο Γουίγκαν ζήτησε από τον Τζέιμι Τζόουνς να του προσφέρει τέλειο χειρισμό καθώς μάζευε τον σταυρό του δεξιού σταυρού του Σάιρους Κρίστι.

Ο Νορβηγός διεθνής Junior Thelo Aasgaard και ο πρώην παίκτης της Hull Josh Magennis εμφανίστηκαν από τον πάγκο για να δώσουν νέα πόδια στη Wigan.

Όμως, καθώς η Γουίγκαν φαινόταν η πιο πιθανή ομάδα να το κερδίσει, η Χαλ ανέκτησε το προβάδισμα με 12 λεπτά να απομένουν.

Ήταν ένα απαίσιο γκολ να δεχτείς από την πλευρά της Γουίγκαν, με τον Τιλτ να στήνει άθελά του τον Εστουπινάν, του οποίου το τελείωμα πέρασε από τον Τζακ Γουάτμου.

Οι πόντοι σφραγίστηκαν σε πέντε λεπτά πριν το τέλος, όταν ο αναπληρωματικός Tyler Smith πήρε τη μπάλα γύρω από τον Jones και μετατράπηκε σε άδειο δίχτυ από στενή γωνία.

Καθώς οι οπαδοί των γηπεδούχων απομακρύνθηκαν από τις θέσεις τους, ο Σμιθ άρπαξε το δεύτερο γκολ του ουσιαστικά με το τελευταίο λάκτισμα από όλη την αυλή.