Γκλόστερ 21-27 Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ βρισκόταν στο κάτω μέρος της βαθμολογίας της Πρέμιερσιπ πριν από τον αγώνα, αλλά προηγήθηκε με 24-0 μετά από 35 λεπτά. Οι Falcons κράτησαν την επιστροφή τους στο δεύτερο ημίχρονο από το Gloucester για να κερδίσουν μόλις τον δεύτερο αγώνα τους στη σεζόν, με τους Adam Radwan, George McGuigan και Callum Chick να σημειώνουν τις προσπάθειές τους

Τελευταία ενημέρωση: 12/11/22 6:21 μ.μ

Ο Άνταμ Ράντουαν πανηγυρίζει όταν σκόραρε την πρώτη προσπάθεια της Νιούκαστλ στη νίκη σοκ στο Γκλόστερ

Η Νιούκαστλ ανέτρεψε το έντυπο με τη συναρπαστική νίκη με 27-21 σε ένα αξιοσημείωτο παιχνίδι στο Γκλόστερ.

Στο κάτω μέρος του βαθμολογικού πίνακα προηγουμένως, οι Falcons έχτισαν προβάδισμα 24-0 στα πρώτα 35 λεπτά, αλλά ένας άτονος Gloucester σηκώθηκε από τον λήθαργο και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο που είδε τέσσερις παίκτες της Newcastle αμαρτωλούς.

Οι Adam Radwan, George McGuigan και Callum Chick σημείωσαν τις προσπάθειές τους. Ο Μπρετ Κόνον μετέτρεψε και τους τρεις και πρόσθεσε δύο πέναλτι.

Ο Τομ Σίμπρουκ και ο Καμ Τζόρνταν σημείωσαν τις προσπάθειες του Γκλόστερ, οι οποίοι μετατράπηκαν και οι δύο από τον Τζορτζ Μπάρτον, εκτός από ένα πέναλτι.

Η Νιούκαστλ προηγήθηκε νωρίς χάρη σε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τον Ράντουαν. Η πτέρυγα της Αγγλίας με δύο φορές ματς έλαβε τη μπάλα στα μισά, κοντά στην αριστερή γραμμή, προτού τρέξει γύρω από δύο αμυντικούς και στη συνέχεια ξεπεράσει την άμυνα του καλύμματος για να σκοράρει στη δεξιά γωνία.

Λίγο αργότερα οι Falcons σόκαραν τους γηπεδούχους σκοράροντας ξανά. Ο αρχηγός Michael Young ξέφυγε από τη γραμμή άουτ στα μισά του δρόμου και όταν η μπάλα ανακυκλώθηκε, ο Chick ήταν έτοιμος να συντρίψει με μια δεύτερη μετατροπή από τον Connon δίνοντας στη Newcastle προβάδισμα 14-0 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Gloucester συνέχισε να είναι σε μεγάλο βαθμό άψυχος με το παιχνίδι του με ασυνήθιστα λάθη χειρισμού και έσφιξε ακόμη και το φόρτε τους, μια γραμμή οδήγησης 10 μέτρα από την αντίπαλη γραμμή – έτσι δεν ήταν έκπληξη όταν η Newcastle αύξησε το προβάδισμά της με ένα απλό πέναλτι από τον Connon. .

Το άθλιο ημίχρονο των γηπεδούχων συνεχίστηκε όταν ο McGuigan ολοκλήρωσε τη γραμμή οδήγησης, αλλά με δύο λεπτά από το ημίχρονο να απομένουν, ο Gloucester απάντησε με ένα κόλπο του Seabrook, αφού η πτέρυγα πέτυχε ένα αδύναμο τάκλιν από τον Nathan Earle.

Το Gloucester υστερούσε με 24-7 στο ημίχρονο με τους πρώτους κωπηλάτες, Jack Singleton και Ciaran Knight, να παρουσιάζονται σε μια προσπάθεια να ανατρέψουν την τύχη τους.

Ωστόσο, τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου παρέμειναν χωρίς σκορ έως ότου ο McGuigan και ο Sean Robinson έλαβαν κίτρινη κάρτα σε γρήγορη διαδοχή για κατάρρευση οδηγικών μαρτύρων και ο Gloucester δεν είχε κανένα πρόβλημα να κεφαλαιοποιήσει όταν ο Τζόρνταν που αντικαταστάθηκε ολοκλήρωσε μια διαδοχική κίνηση προς τα εμπρός.

Παρά το γεγονός ότι μειώθηκαν στο 13, οι Falcons κέρδισαν αξιοσημείωτα ένα πέναλτι για να κλωτσήσει ο Connon πριν ο McGuigan γίνει ο πρώτος που επέστρεψε από το sin-bin.

Ο Ρόμπινσον επέστρεψε επίσης, αλλά η Νιούκαστλ συνέχισε να προσβάλλει, με τον Τσικ και τον Τομ Πένυ να τιμωρούνται με γρήγορη διαδοχική κίτρινη κάρτα και οι γηπεδούχοι να δίνουν πέναλτι για κατάρρευση για την παράβαση της Πένυ.

Ο Γκλόστερ είχε οκτώ λεπτά έναντι 13 ανδρών για να πετύχει τη νικητήρια προσπάθεια, αλλά κατά κάποιο τρόπο η Νιούκαστλ τους απογοήτευσε για να εξασφαλίσει μια αξιοσημείωτη νίκη.