Γιουβέντους Γυναικών 1 – 1 Άρσεναλ Γυναικών

Η Άρσεναλ αντέκρουσε την ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Γιουβέντους στον αγώνα της για το Champions League στο Τορίνο.

Οι Gunners, από τους οποίους έλειπαν αρκετοί παίκτες, συμπεριλαμβανομένου του τραυματία Άγγλου επιθετικού Beth Mead, έπεσαν πίσω στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου όταν ο Lineth Beerensteyn πέρασε μπροστά τη Juventus μετά από μια γρήγορη αντεπίθεση.

Η Vivianne Miedema μπήκε με κεφαλιά από κόρνερ για να ισοφαρίσει λίγο μετά την ώρα, αλλά η ομάδα του Jonas Eidevall δεν κατάφερε να κερδίσει αργά.

Η Άρσεναλ, που προσπαθούσε να επεκτείνει το 100% του ξεκίνημά της, παραμένει στην κορυφή του Ομίλου Γ, δύο βαθμούς διαφορά από τη Γιουβέντους και τρεις από τη Λυών, η οποία κέρδισε 3-0 εκτός έδρας τη Ζυρίχη.

Ο Λίνεθ Μπερενστάιν έδωσε προβάδισμα στη Γιουβέντους στην αντεπίθεση
Εικόνα:

Οι Gunners έκαναν θετικό ξεκίνημα, με τη Miedema να ηγείται της επίθεσης καθώς η Mead ετοιμάζεται για εκτεταμένο spell out μετά τη ρήξη του πρόσθιου χιαστού στην ήττα του Σαββάτου στη Γυναικεία Super League από τη Manchester United.

Η Stina Blackstenius αντιμετώπισε τη Frida Maanum, αλλά είδε το σουτ της που ανεβαίνει να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο τερματοφύλακας της Γιούβε, Pauline Peyraud-Magnin, ο οποίος πέρασε μερικές σεζόν με τους Gunners, στη συνέχεια έκανε μια καλή απόκρουση αφού ο Σουηδός επιθετικός Blackstenius αποβλήθηκε ξανά λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο άλλο άκρο, η Αριάννα Καρούζο έβαλε τη μπάλα άουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η Άρσεναλ πίεσε ξανά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Αυστραλιανή Κέιτλιν Φουρντ δοκίμασε τον Πέιρο-Μαννίν πριν η κεφαλιά του Λότε Γουμπέν-Μόι απομακρυνθεί από τη γραμμή.

Η Sofie Junge Pedersen της Juventus Women παλεύει για την μπάλα με τη Vivianne Miedema της Arsenal κατά τη διάρκεια του αγώνα του UEFA Women's Champions League του ομίλου C
Εικόνα:
Η Sofie Junge Pedersen της Γιουβέντους παλεύει για την μπάλα με τον Miedema

Αλλά ήταν η Γιούβε που έσπασε το αδιέξοδο στο 51ο λεπτό, όταν ο Ολλανδός επιθετικός Μπερενστάιν πέρασε στην αντεπίθεση και πέρασε πέρα ​​από τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ, Manuela Zinsberger.

Η Άρσεναλ απάντησε για να ισοφαρίσει λίγο μετά την ώρα που ο Μιντέμα έκανε την κεφαλιά από κόρνερ. Ο Μίντεμα έστειλε άλλο ένα σουτ στο γύρισμα και κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων παραλίγο να βάλει τον Φουντ στην εστία, αλλά η άμυνα της Γιουβέντους άντεξε.

Τι έπεται?

Οπλοστάσιο’Το επόμενο παιχνίδι είναι το επόμενο Σαββατοκύριακο που θα φιλοξενήσει Έβερτον στις 3 Δεκεμβρίου στη Super League Γυναικών, εναρκτήρια 14:00.

Ο επόμενος αγώνας των Gunners για το Champions League είναι ο επαναληπτικός αγώνας της φάσης των ομίλων εναντίον της Γιουβέντους στο Emirates Stadium, έναρξη στις 20:00.