Γερμανία 1-2 Ιαπωνία

Η Ιαπωνία κατέπληξε τη Γερμανία με μια καθυστερημένη επιστροφή στο πρώτο της Παγκόσμιο Κύπελλο, με τα γκολ των Ritsu Doan και Takuma Asano να τη βλέπουν να κερδίζουν 2-1 στο Khalifa International Stadium.

Η Ιαπωνία δεν είχε κερδίσει ποτέ τους Ευρωπαίους αντιπάλους της, αλλά αξιοποίησε τα γερμανικά λάθη και έχασε ευκαιρίες για να εξασφαλίσει μια περίφημη νίκη στο πρώτο παιχνίδι του Ομίλου Ε.

Η Ιαπωνία είχε ένα πρόωρο «γκολ» από τον Daizen Maeda που αποκλείστηκε επίσης για οφσάιντ, αλλά η ομάδα του Hansi Flick προχώρησε σύντομα μετά από μια αδέξια πρόκληση από τον τερματοφύλακα Shuichi Gonda στον David Raum, τους έδωσε ένα πέναλτι και ο Ilkay Gundogan έστειλε την εστία από το σημείο (33).

Η Γερμανία πίστευε ότι είχε σκοράρει και δεύτερο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το χτύπημα του Κάι Χάβερτς αποκλείστηκε επίσης για οφσάιντ.

Οι τέσσερις φορές νικητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου συνέχισαν να βλέπουν ευκαιρίες να έρχονται και να φεύγουν – ο Γκουντογκάν χτύπησε στο δοκάρι την ώρα – προτού η Ιαπωνία χρησιμοποιήσει την αστραπιαία επίθεση για να σκοράρει δύο φορές αργότερα.

Το ήξερες?…

• Η Γερμανία δεν έχει χάσει αγώνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο όταν προηγήθηκε στο ημίχρονο από το 1978.

Τέσσερα λεπτά αφότου μπήκε ως αλλαγή, ο Doan (75) γύρισε σπίτι από κοντά μετά από απόκρουση του Manuel Neuer. Στη συνέχεια, η Γερμανία πιάστηκε έξω με μια μπάλα πάνω από την κορυφή, επιτρέποντας στον Asano (83) να μεταφέρει λαθραία τη μπάλα στο σπίτι σε στενή γωνία.

Κάθε γκολ της Ιαπωνίας χαιρετιζόταν με μια δέσμη ομάδας στη σημαία του κόρνερ και υπήρχαν χαρούμενοι πανηγυρισμοί στην πλήρη απασχόληση. Για τη Γερμανία, η κακή της εμφάνιση στο Παγκόσμιο Κύπελλο συνεχίζεται, αφού τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου της στο τουρνουά του 2018, με την Ισπανία και την Κόστα Ρίκα να έχουν παίξει ακόμη στον όμιλο Ε.