Γαλλία 4-1 Αυστραλία

Η νυν πρωταθλήτρια Γαλλία συνήλθε μετά από ένα πρώτο γκολ της Αυστραλίας για να κερδίσει με 4-1 καθώς ξεκίνησε την άμυνά της στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ.

Σε μια μέρα που ξεκίνησε με ένα από τα μεγαλύτερα σοκ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν κινδύνεψε να ακολουθήσει τον ίδιο τρόπο που είχε η Αργεντινή απέναντι στη Σαουδική Αραβία, όταν ο Κρεγκ Γκούντγουιν έβαλε μπροστά την Αυστραλία στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα.

Όμως, τα γκολ των Αντριέν Ραμπιό και Ολιβιέ Ζιρού έφεραν τη Γαλλία μπροστά πριν από το ημίχρονο και η ποιότητα που φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να αναδεικνύεται στο αστέρι του σόου. Σκόραρε το τρίτο και μετά έστησε τον Ζιρού για το τέταρτο με μια υπέροχη σέντρα.

Αυτό το γκολ έφερε τον 36χρονο Ζιρού στο ίδιο επίπεδο με τον Τιερί Ανρί να είναι ο σκόρερ όλων των εποχών στη Γαλλία με 51 γκολ για την εθνική ομάδα ανδρών. Είναι ένα ρεκόρ που σίγουρα θα σπάσει μια μέρα ο υπέροχος Mbappe.

• 67 λεπτό: Δυνατό σουτ του Γκριεζμάν έφυγε από τη γραμμή από τον Μπέχιτς
  • 68′: Κεφαλιά του Μπαπέ από το δοκάρι για να πετύχει τελικά το γκολ του
  • 71 λεπτό: Ο Ζιρού πετυχαίνει το 51ο διεθνές του γκολ από τη σέντρα του Μπαπέ

Πώς την πήρε η Γαλλία από την Αυστραλία

Η Αυστραλία θα γνώριζε το μέγεθος της αποστολής της, αλλά ξεκίνησε με πραγματική σύνθεση και ο στόχος της πέτυχε θαυμάσια. Μια εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού από τον Χάρι Σάουτταρ δημιούργησε τον Μάθιου Λέκι και η σέντρα του βρήκε τον Γκούντγουιν που τερμάτισε άψογα στο μακρινό δοκάρι.

Ο Λούκας Ερνάντες τραυματίστηκε στη συγκέντρωση αυτού του γκολ της Αυστραλίας, προσθέτοντας στη λίστα με τα θύματα της Γαλλίας που θα μπορούσαν να δημιουργούσαν μια αίσθηση γεγονότων που συνωμοτούσαν εναντίον τους. Αλλά ο αντικαταστάτης του, ο αδερφός Theo, βοήθησε στην ισοφάριση του Rabiot και δεν κοίταξαν πίσω.

Μέσα σε λίγα λεπτά από το να φτάσει στο επίπεδο της χώρας του, ο κομψός μέσος έγινε πάροχος, κολλώντας σε μια απολαυστική κίνηση από τον Mbappe για να στήσει τον Giroud. Ο βετεράνος επιθετικός είχε την πιο απλή δουλειά για να γυρίσει την μπάλα στα δίχτυα για το 50ο διεθνές του γκολ.

Ο Mbappe μπορεί να έκανε το τρίποντο όταν έστησε καλά ο Antoine Griezmann, αλλά το βολέ του ήταν άγριο στα έξι γιάρδα και αυτό σχεδόν αποδείχτηκε δαπανηρό όταν ο Jackson Irvine κόντραρε στο δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η Αυστραλία είχε σίγουρα τις στιγμές της.

Αλλά το δεύτερο ημίχρονο είδε τον Mbappe να παίρνει τη σκυτάλη, βασανίζοντας την άμυνα καθώς η Γαλλία πίεζε να διευρύνει το προβάδισμά της. Ο Γκριεζμάν είχε ένα σουτ που έδιωξε από τη γραμμή, αλλά ο Mbappe δεν έπρεπε να στερηθεί – με κεφαλιά έξω από το δοκάρι από τη δεξιά σέντρα του Ousmane Dembele.

Ο Mbappe έγινε πάροχος αμέσως μετά, με τη σέντρα του από την άλλη πλευρά με κεφαλιά από τον Giroud. Πολλά έχουν γίνει για τους παίκτες που λείπουν με τον νυν κάτοχο της Χρυσής Μπάλας εκτός, Καρίμ Μπενζεμά. Αλλά η Γαλλία ήταν ισχυρή χωρίς αυτόν το 2018. Φαίνονται δυνατές και τώρα.

Παίκτης του αγώνα – Kylian Mbappe

Ο Kylian Mbappe πανηγυρίζει αφού σημείωσε το τρίτο γκολ της Γαλλίας απέναντι στην Αυστραλία
Εικόνα:
Ο Kylian Mbappe πανηγυρίζει αφού πέτυχε το τρίτο γκολ της Γαλλίας κόντρα στην Αυστραλία

Αυτή δεν ήταν μια άψογη απόδοση, ούτε καν κοντά σε μια από τις καλύτερες του. Ίσως ο Ζιρού να πάρει τα εύσημα για αυτό που ήταν μια ξεχωριστή βραδιά για αυτόν ως αποτέλεσμα των στόχων του. Αλλά ο εξαιρετικός παίκτης στο γήπεδο ήταν προφανώς ο εξαιρετικός Mbappe.

Αστόχησε από κοντά στο πρώτο ημίχρονο όταν φαινόταν ευθύς για να σκοράρει και έκανε λάθος έλεγχο από παρόμοια απόσταση στο δεύτερο με το τέρμα ανοιχτό. Αλλά πριν, ενδιάμεσα και μετά, έτρεξε τους αμυντικούς της Αυστραλίας κουρελιασμένοι. Κόβει την ανάσα, κυριολεκτικά.

Ακόμη και σε ηλικία μόλις 23 ετών, ο Mbappe έχει λίγα πράγματα να αποδείξει. Είναι ήδη νικητής του Παγκοσμίου Κυπέλλου, φυσικά. Όμως, έχοντας ανταποκριθεί στο επίτευγμα του Πελέ να σκοράρει σε έναν τελικό ως έφηβος, φαίνεται πολύ ικανός να επαναλάβει το κατόρθωμα του Βραζιλιάνου να συνεχίσει διατηρώντας το τρόπαιο.

Υπάρχουν φήμες ότι η σχέση του με τον Ζιρού δεν είναι το μόνο που μπορεί να είναι εκτός γηπέδου. Πάνω του φαίνεται να έχει το ιδανικό αλουμινόχαρτο. Η Γαλλία έχει την ομάδα να του παρέχει την πλατφόρμα. Έχει το ταλέντο να πιάσει τη σκηνή. Κανείς δεν θα σοκαριζόταν αν αυτό είναι το Μουντιάλ του.

Νίκη της Γαλλίας στα στατιστικά

• Η Γαλλία έχει κερδίσει πέντε συνεχόμενους αγώνες στο Παγκόσμιο Κύπελλο, τη μεγαλύτερη από κοινού σερί νικών της στο τουρνουά, έχοντας επίσης πέντε συνεχόμενες νίκες από το 1986 έως το 1998.
  • Η Γαλλία ήταν η πρώτη κυρίαρχη πρωταθλήτρια που κέρδισε το πρώτο της παιχνίδι σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο μετά τη Βραζιλία το 2006.
  • Η Γαλλία δέχθηκε το εναρκτήριο γκολ σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά τον προημιτελικό του 2014 εναντίον της Γερμανίας.
  • Αυτή ήταν επίσης η πρώτη φορά που η Γαλλία έχει παραχωρήσει στο τουρνουά από το 1982 εναντίον της Αγγλίας, όταν ο Bryan Robson σκόραρε μετά από 27 δευτερόλεπτα.
  • Ο Ολιβιέ Ζιρού έγινε ο δεύτερος γηραιότερος παίκτης που σημείωσε δοκάρι στο Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τον Ρότζερ Μίλα, ο οποίος σκόραρε δύο φορές το 1990 για το Καμερούν σε ηλικία 38 ετών.
  • Ο Kylian Mbappé, ο οποίος έχει σκοράρει 12 γκολ στις τελευταίες 11 εμφανίσεις του με τη Γαλλία, είναι ο νεότερος παίκτης που έφτασε τα πέντε γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο για τη χώρα.
  • Ο Adrien Rabiot έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε και έκανε ασίστ στο ντεμπούτο του στο Παγκόσμιο Κύπελλο για τη Γαλλία μετά τον Christophe Dugarry εναντίον της Νότιας Αφρικής το 1998.

Τι σημαίνει το αποτέλεσμα;

Η Γαλλία είναι δύο βαθμούς διαφορά στην κορυφή του Ομίλου D ως αποτέλεσμα αυτής της νίκης με τη Δανία και την Τυνησία να έχουν ισοπαλία 0-0 νωρίτερα την ίδια μέρα. Η Αυστραλία βρίσκεται στον πάτο, η μοναδική ομάδα χωρίς βαθμό.

Η Γαλλία συνεχίζει την υπεράσπιση του τίτλου της εναντίον της Δανίας το Σάββατο, έναρξη στις 4 μ.μ., ενώ η Αυστραλία παίζει με την Τυνησία νωρίτερα εκείνη την ημέρα στις 10 π.μ.

Οι νικητές του Ομίλου Δ θα αντιμετωπίσουν τον δεύτερο από τον Όμιλο Γ, που περιλαμβάνει την Αργεντινή, το Μεξικό, την Πολωνία και τη Σαουδική Αραβία. Ο δευτεραθλητής του Ομίλου Δ θα αντιμετωπίσει τους νικητές του Γ Ομίλου.