Βίλα 2 – 1 Λιντς

Η Άστον Βίλα επανήλθε από την ήττα της στο Κύπελλο Αγγλίας από τη Στίβενιτζ με μια εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λιντς Γιουνάιτεντ καθώς η πίεση αυξάνεται στον Τζέσι Μαρς.

Το πρώιμο γκολ του Leon Bailey στην ανάπαυλα έδωσε στην ομάδα του Unai Emery το πλεονέκτημα στο Villa Park και οι γηπεδούχοι έπρεπε να αντέξουν τη μεγάλη πίεση από τη Leeds πριν ο Emiliano Buendia διπλασιάσει το προβάδισμά τους στο δεύτερο ημίχρονο μετά από περισσότερη καλή δουλειά του Bailey – και μια κριτική VAR.

Η Λιντς είχε ευκαιρίες, ο Μαρς αργότερα την ανέφερε ως την “πιο ολοκληρωμένη απόδοση” από τότε που έφτασε. Ο Ροντρίγκο είχε ένα σουτ που απέκρουσε από τη γραμμή ο πρωτοεμφανιζόμενος Άλεξ Μορένο και άλλο ένα ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ ο Εμιλιάνο Μαρτίνεθ έκανε μια θεαματική απόκρουση από τον Τζακ Χάρισον. Ο Πάτρικ Μπάμφορντ τελικά απέσυρε το ένα μετά από εξαιρετική δουλειά του Wilfried Gnonto.

Αλλά δεν επρόκειτο να επαναληφθεί το χτύπημα που υπέστη η Villa απέναντι στην αντιπολίτευση της League Two στην προηγούμενη έξοδό της. Οι άντρες του Έμερι κατάφεραν να εξασφαλίσουν την τέταρτη νίκη σε έξι παιχνίδια στην Πρέμιερ Λιγκ υπό τον ίδιο και να ισοφαρίσουν με την Τσέλσι.

Η κατάσταση του Λιντς είναι πιο επικίνδυνη. Αν και αυτή ήταν μια ζωηρή παράσταση, ήταν επίσης ελαττωματική, με τμήματα της εκτός έδρας υποστήριξης να φωνάζουν για να φύγει ο Marsch. Παραμένουν δύο βαθμούς μακριά από τη ζώνη πτώσης και χωρίς νίκη σε επτά αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Βαθμολογίες παικτών

AstonVilla: Martinez (9), Young (7), Konsa (7), Mings (6), Worthy (6), Luiz (7), Kamara (9), Ramsey (7), Buendia (8), Bailey (9), Watkins (6),

Subs: Μορένο (7), Ινγκς (6), Σανσόν (6), Κουτίνιο (6).

Λιντς Γιουνάιτεντ: Meslier (6), Ayling (6), Koch (5), Cooper (6), Struijk (5), Roca (6), Adams (6), Aaronson (6), Gnonto (9), Harrison (6), Ροντρίγκο (6).

Subs: Wober (6), Bamford (7), Gelhardt (6), Greenwood (6), Firpo (n/a).

Παίκτης του παιχνιδιού: Λέον Μπέιλι.

Πώς κέρδισε η Βίλα κόντρα στη Λιντς

Η Λιντς ξεκίνησε λαμπρά, αλλά τιμωρήθηκε μέσα σε τρία λεπτά στην αντεπίθεση από κάποιο παιχνίδι ακριβείας του Βίλα. Ο Ashley Young διάλεξε τη σωστή πάσα πριν ο Boubacar Kamara τροφοδοτήσει τον Bailey στο δεξί κανάλι, ο οποίος τερμάτισε θαυμάσια στη μακρινή γωνία.

Χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα περιήγησης Chrome για πιο προσβάσιμο πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο

Ο Λέον Μπέιλι δίνει στην Άστον Βίλα το τέλειο ξεκίνημα απέναντι στη Λιντς

Η Holte End άρεσε αυτό, αλλά είδε ελάχιστη μπάλα στο τέλος του γηπέδου στο υπόλοιπο του ημιχρόνου. Υπάρχουν πολλά να αρέσουν στη Λιντς, την ενεργειακή της Βίλα, καθώς οι γηπεδούχοι προσπάθησαν -και συχνά απέτυχαν- να παίξουν από την πλάτη. Αλλά ήταν τόσο σπάταλοι.

Ο Μορένο, ως αλλαγή νωρίς για τον τραυματία Λούκας Ντιγνέ, έκανε καλά που έδιωξε τη μπάλα από τη γραμμή, αλλά ο Ροντρίγκο μπορεί να τα έκανε καλύτερα. Ο Χάρισον είχε μια ακόμα πιο εύκολη ευκαιρία από κοντά, αλλά είδε την προσπάθειά του να σκαρφαλώνει εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα της Αργεντινής.

Τιμωρήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο Μπέιλι που ήταν και πάλι ο αρχιτέκτονας, πηδώντας μέσα και εκτέλεσε ένα σουτ που ήταν πολύ καυτό για να χειριστεί ο Illan Meslier. Ο Μπουεντία έγνεψε πάνω του από μια φαινομενικά θέση οφσάιντ, αλλά οι επαναλήψεις απέδειξαν το αντίθετο.

νέα της ομάδας

Ο Ουνάι Έμερι έκανε μία αλλαγή στην ομάδα της Άστον Βίλα που ισοφάρισε με τη Γουλβς την τελευταία φορά στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς υποδέχεται πίσω τον Τζέικομπ Ράμσεϊ στη θέση του τραυματία Μάτι Κας.

Υπήρξε επίσης μόνο μία αλλαγή για τη Λιντς Γιουνάιτεντ. Με τον Κρισένσιο Σάμερβιλ να τραυματίζεται στο Κύπελλο Αγγλίας, τη θέση του στην αρχική ενδεκάδα πήρε ο Τζακ Χάρισον.

Η Έμι Μπουεντία έγνεψε καταφατικά στο δεύτερο παιχνίδι της Άστον Βίλα εναντίον της Λιντς

Τότε ήταν που άρχισαν οι ασφυκτικά φωνές για να φύγει ο Marsch, αλλά ο Λιντς συνέχισε να πιέζει και τράβηξε το ένα πίσω χάρη στον Gnonto. Ο νεαρός εξτρέμ φαίνεται να είναι ένα σοβαρό ταλέντο, αλλά είχε συνθέσει επίσης στο να στήσει τον αναπληρωματικό Bamford – μέσω του Joe Gelhardt – για να επαναφέρει το παιχνίδι στην ισορροπία.

Έδωσε ένα νευρικό τέλος με τον Βίλα να μην μπορεί να το τελειώσει στην αντεπίθεση. Τελικά, ο έλεγχος του Villa κέρδισε το χάος της Λιντς, αλλά έκλεισε. Ο Μάρς θα νιώσει επιδείνωση. Ο Έμερι είναι αυτός που δικαιούται να νιώθει πιο αισιόδοξος για το μέλλον.

Στατιστικά FPL: Άστον Βίλα 2-1 Λιντς

στόχους Bailey, Buendia, Bamford
ασίστ Καμαρά, Μπέιλι, Γκέλχαρντ
επιπλέον πόντοι Buendia (3), Bailey (2), Bamford (1)

Έμερι: «Πολύ χαρούμενος για τη νίκη»

Ο προπονητής της Άστον Βίλα, Ουνάι Έμερι, λέει ότι η ομάδα του ήταν πολύ βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα στη νίκη της κόντρα στη Λιντς.

“Δύο διαφορετικά ημίχρονα. Το πρώτο ημίχρονο δυσκολευτήκαμε περισσότερο από όσο θέλαμε, αλλά είχαν πολλή ενέργεια – σπρώξιμο, σπρώξιμο και πολλές μονομαχίες. Χρειαζόμασταν να μείνουμε ήρεμοι και να προσπαθήσουμε να σπάσουμε την πρώτη πίεση για να επιτεθούμε στους χώρους. Πετύχαμε ένα καταπληκτικό γκολ και ήταν μια καταπληκτική μετάβαση, αλλά χρειαζόμασταν τον τερματοφύλακά μας να σώσει μερικές πολύ καλές ενέργειες από αυτούς.

“Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ διαφορετικό. Μιλούσαμε για μάχη πρόσωπο με πρόσωπο στις μονομαχίες, αλλά χρειαζόταν να κρατήσουμε την κατοχή για περισσότερο για να επιβληθούμε και να ελέγξουμε το παιχνίδι. Κάναμε καταπληκτικά στο δεύτερο ημίχρονο. Σκοράραμε δεύτερο γκολ, είχε ευκαιρίες να σκοράρει το τρίτο.

“Αλλά νομίζω ότι το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ διαφορετικό και η απόδοσή μας ήταν καλύτερη. Παίζουμε αγώνες και προσπαθούμε να ελέγξουμε τα παιχνίδια με καλή θέση και προσπαθούμε να μην παραχωρήσουμε πολλές ευκαιρίες στον αντίπαλο. Αλλά έχουν πολύ καλούς παίκτες. Προσπάθησαν να βάλουν την μπάλα στην περιοχή μας και είχαν ευκαιρίες.

“Αλλά είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη και την απόδοσή μας γιατί στον τελευταίο αγώνα ο Μπέιλι έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες και ίσως μπορούσαμε να κερδίσουμε τον αγώνα με τη Γουλβς. Σήμερα, σκόραρε και έκανε τη δράση στο δεύτερο γκολ. Νομίζω ότι είναι καταπληκτικό για την αυτοπεποίθησή του. Η ταχύτητα σήμερα με την υποστήριξη της ομάδας ήταν πολύ καλή».

Μάρτιος: «Πιο ολοκληρωμένη παράσταση»

Ο προπονητής της Λιντς, Τζέσι Μαρς, έμεινε απογοητευμένος αφού ένιωσε ότι η ομάδα του ήταν η καλύτερη ομάδα στην ήττα από την Άστον Βίλα.

“Δείξαμε ότι ήμασταν η καλύτερη ομάδα, αλλά το πιο σημαντικό για μένα, είναι η καλύτερη ολοκληρωμένη απόδοση που είχαμε ως ομάδα. Προφανώς, είναι απογοητευτικό, δεδομένου ότι οι βαθμοί είναι σε υψηλό επίπεδο αυτή τη στιγμή και κοιτάς τον πίνακα και υπάρχει άγχος σε αυτή την κατάσταση, αλλά αν μπορούμε να παίξουμε έτσι, τότε νομίζω ότι έχουμε κάτι να οικοδομήσουμε.

«Έχω βάλει άκρη και πιέζω τους παίκτες να καταλάβουν όλο και περισσότερα και να δεσμευτούν στον τρόπο που θέλουμε να παίξουμε, να είμαστε γενναίοι στον τρόπο που θέλουμε να παίξουμε – και νόμιζα ότι το κάναμε όσο καλύτερα μπορούσαμε. Απόψε. Σκέφτηκα ότι ήταν μια πραγματικά θετική εμφάνιση και κάτι που πρέπει να χτίσουμε πάνω. Αν παίζουμε έτσι πιο συχνά, θα πάρουμε περισσότερους βαθμούς.

“Υπάρχουν τόσα πολλά για να παίξουμε, δεν είμαστε καν στα μισά της σεζόν. Δεν υπάρχει πανικός, απλώς προσπαθούμε να ξεκινήσουμε τον τρόπο που θέλουμε να παίξουμε. Αν το κάνουμε αυτό, έχουμε αρκετή ποιότητα και ευφυΐα για να να πετύχουμε τους στόχους μας. Αυτό ήταν ένα μεγάλο θετικό για μένα. Θα έπαιρνα περισσότερες απώλειες και καλές εμφανίσεις γιατί μπορεί να μας βοηθήσει πραγματικά να είμαστε η ομάδα που θέλουμε να είμαστε. Ένα μεγάλο θετικό.”

Νίκη της Βίλα στα στατιστικά

• Η Άστον Βίλα σημείωσε τέσσερις νίκες στα πρώτα έξι παιχνίδια της στην Πρέμιερ Λιγκ υπό τον Ουνάι Έμερι, μία νίκη περισσότερες από ό,τι κατάφερε στα προηγούμενα 17 της διοργάνωσης.
  • Η Λιντς έχει κερδίσει μόλις δύο από τα τελευταία 15 παιχνίδια της στην Πρέμιερ Λιγκ.
  • Ο Πάτρικ Μπάμφορντ, σκόραρε για πρώτη φορά στις τελευταίες 14 εμφανίσεις του στην Πρέμιερ Λιγκ στο πρωτάθλημα, με αυτό το γκολ το 100ο του επιθετικού της Λιντς στο αγγλικό πρωτάθλημα.
  • Και τα πέντε γκολ του Λέον Μπέιλι στην Πρέμιερ Λιγκ για την Άστον Βίλα έχουν έρθει εντός έδρας, με κάθε ένα από τα τρία τελευταία να έρχεται στα πρώτα επτά λεπτά των αγώνων.
  • Ο πλέι μέικερ της Άστον Βίλα, Εμιλιάνο Μπουεντία, έχει πετύχει δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια του στην Πρέμιερ Λιγκ, όσα κατάφερε στα προηγούμενα 20 του στη διοργάνωση.
  • Από την πρώτη του σεζόν με την Άστον Βίλα, κανένας παίκτης δεν έχει δεχθεί περισσότερες φορές για σπατάλη χρόνου στην Πρέμιερ Λιγκ από τον Εμιλιάνο Μαρτίνεθ.

Τι έπεται?

AstonVilla επιστροφή στη δράση στην Πρέμιερ Λιγκ το ερχόμενο Σάββατο με την επίσκεψη της Λέστερ; έναρξη στις 3 μ.μ.

Λιντς Στην πλευρά του πρωταθλήματος Κάρντιφ σε έναν επαναληπτικό τρίτο γύρο στο Κύπελλο Αγγλίας την Τετάρτη στο Elland Road. έναρξη στις 19.45.

Η ομάδα του Jesse Marsch είναι πίσω στο σπίτι όταν αναλαμβάνει Μπρέντφορντ στην Πρέμιερ Λιγκ την επόμενη Κυριακή, ζωντανά Sky Sports; έναρξη στις 14:00.

Κυριακή 22 Ιανουαρίου 13:00