Αγγλία Γυναίκες 1 – 1 Νορβηγία Γυναίκες

Ένα καθυστερημένο λάθος της Ellie Roebuck είδε τη Νορβηγία 10 παικτών να κρατά την Αγγλία σε ισοπαλία 1-1 στην Ισπανία, αν και οι Lionesses τελείωσαν ακόμα το 2022 με ένα αήττητο ρεκόρ.

Αν και χρεώθηκε ως φιλικό, υπήρχαν πολλές ενδιαφέρουσες ιστορίες γύρω από το παιχνίδι. Η Αγγλία κέρδισε τη Νορβηγία με 8-0 στη φάση των ομίλων του Euro 2022, με τον πρώην προσωρινό προπονητή της Αγγλίας και προπονητή της Team GB Hege Riise να είναι πλέον υπεύθυνος για τους αντιπάλους των Lionesses.

Η Νορβηγία πίεσε επίσης από νωρίς, καθώς η Αγγλία που είχε αλλάξει πολύ δυσκολευόταν να βρει τα πόδια της, αλλά η σαρωτική σέντρα της Chloe Kelly κέρδισε το κεφάλι του από τον Daly – ο οποίος έπαιξε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού στην επίθεση – για να δει τους Lionesses να προηγούνται στο 33ο λεπτό.

Το γκολ φάνηκε να εμπνέει λίγη αυτοπεποίθηση στην ομάδα της Sarina Wiegman και τους δόθηκε ένα ακόμη πλεονέκτημα όταν η Νορβηγίδα αμυντικός Anja Sonstevold αποβλήθηκε για δύο γρήγορα φάουλ στον Nikita Parris.

Νέα της αγγλικής ομάδας

• Η προπονήτρια της Αγγλίας Sarina Wiegman παρέδωσε το ντεμπούτο της στη Maya Le Tissier. Οι Lauren James, Nikita Parris, Alex Greenwood και Ellie Roebuck ήταν οι άλλες αλλαγές που έκανε η προπονήτρια από τη νίκη της ομάδας της με 4-0 επί της Ιαπωνίας την Παρασκευή, ενώ η Rachel Daly ξεκίνησε μπροστά.
  • Η Mary Earps, η Georgia Stanway και η Alessia Russo έχουν ονομαστεί στον πάγκο, ενώ η Beth Mead επέστρεψε στο σπίτι λόγω οικογενειακών συνθηκών.

Όμως, μια έλλειψη συγκέντρωσης από τον Roebuck είδε τη Frida Maanum να ισοφαρίζει. Ο φόργουορντ της Άρσεναλ επιτέθηκε προς την περιοχή καθώς ο τερματοφύλακας έτρεχε να τη συναντήσει από την άλλη κατεύθυνση. Στη συνέχεια, η Roebuck έκανε λάθος το λάκτισμά της, αφαιρώντας το μάτι της για μια στιγμή και επιτρέποντας στον Maanum να κυλήσει τη μπάλα στο ανοιχτό δίχτυ.

Η Αγγλία έψαχνε απεγνωσμένα για έναν νικητή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον στόχο, καθώς η Riise πανηγύρισε με πεντάδες και χαμόγελο με το προσωπικό της σε πλήρη απασχόληση. Αλλά οι Lionesses παραμένουν αήττητες υπό τον Wiegman, κλείνοντας ένα ιστορικό 2022.

Πώς κρατήθηκε η Αγγλία από τη Νορβηγία

Η Ρέιτσελ Ντέιλι πανηγυρίζει το πρώτο γκολ της Αγγλίας εναντίον της Νορβηγίας στη Μούρθια
Εικόνα:
Η Ρέιτσελ Ντέιλι έβαλε μπροστά την Αγγλία στο πρώτο ημίχρονο αφού ξεκίνησε ως επιθετικός

Η Νορβηγία είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο εναρκτήριο μισάωρο. Μέσα σε τρία λεπτά, η Sophie Haug έπαιξε υπέροχα από τον Guro Reiten της Chelsea, αλλά η πρόκληση της πρωτοεμφανιζόμενης στην Αγγλία Maya Le Tissier την έβαλε εκτός ισορροπίας, με το σουτ της να απομακρύνεται καλά από τον Roebuck. Στη συνέχεια, η Ράιτεν είχε ένα σουτ, αλλά η άβολη προσπάθειά της έφυγε άουτ.

Το πρώτο άνοιγμα της Αγγλίας στο 15ο λεπτό έγινε χάρη σε ένα λάθος της Νορβηγίας. Υπήρξε μπέρδεμα μεταξύ του τερματοφύλακα Aurora Mikalsen και της Ingrid Engen, αλλά η μπάλα έφυγε από κοντά στον Daly και πέρασε άουτ. Λίγο πριν από το μισάωρο, κάποια υπέροχη δεξιοτεχνία από τη Lauren James την είδε να παίρνει το σουτ, αλλά πήγε κατευθείαν στον Mikalsen.

Αφότου ο Ντέιλι εκτόξευσε την Αγγλία μπροστά, οι λέαινες άρχισαν να δημιουργούν πολύ περισσότερα ανοίγματα, φαίνονται να χρειάζονται το γκολ για να τονώσουν την αυτοπεποίθησή τους και να τακτοποιήσουν κάποια νεύρα μεταξύ μιας νεαρής ομάδας.

Ο Kelly και ο Le Tissier δούλεψαν και τους δύο τον Mikalsen στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ ο εξτρέμ της Man City είδε ένα σουτ που λάμπει πάνω από το τέρμα. Αλλά λίγο πριν από την ώρα, ο Roebuck κλήθηκε σε δράση, κάνοντας μια υπέροχη απόκρουση για να αποτρέψει το φάουλ του Reiten.

Το καλύτερο πέρασμα της Αγγλίας στο 64ο λεπτό είδε τον Niamh Charles να γυρίζει την Thea Bjelde στα αριστερά πριν βρει την Ella Toone στην άκρη της περιοχής. Ωστόσο, το σουτ του τελευταίου έγινε μόλις άουτ. Τότε η Πάρις νιώθει την κεφαλιά της κατευθείαν στον Μίκαλσεν.

Οι παίκτες της Νορβηγίας πανηγυρίζουν αφού η Φρίντα Μάανουμ σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης της ομάδας της εναντίον της Αγγλίας στη Μούρθια
Εικόνα:

Η προσπάθειά της στάθηκε ανάμεσα σε δύο φάουλ του Σόνστεβολντ. Και στις δύο περιπτώσεις, ο εξτρέμ της Man Utd κέρδισε τον αμυντικό προτού παραπατηθεί με μόλις έξι λεπτά μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης κάρτας.

Όμως, οκτώ λεπτά αργότερα και ένας παίκτης κάτω, η Νορβηγία ισοφάρισε μετά το λάθος του Roebuck, δημιουργώντας ένα φρενήρειο τελείωμα στην Pinatar Arena. Η Αγγλία έριξε τα πάντα μπροστά, αλλά δεν μπόρεσε να προσθέσει άλλο ένα απέναντι σε μια καλά τρυπημένη άμυνα της Νορβηγίας.

Τι ακολουθεί για τις Αγγλίδες;

Οι πρώτοι αγώνες της Αγγλίας το 2023 θα έρθουν στο Arnold Clark Cup τον Φεβρουάριο, καθώς θέλουν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Οι Lionesses αντιμετώπισαν τη Νότια Κορέα την Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου στο Stadium MK στον εναρκτήριο αγώνα τους, αντιμετωπίζοντας επίσης το Βέλγιο και την Ιταλία στο τουρνουά γυρισμού.